الگوی معیشت پایدار و مدیریت آب باید به کشاورزان آموخته شود

اخبار اخبار محیط زیست ایران

مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب‌های بین‌المللی تاکید کرد: کشاورزی پایدار، الگوی معیشت پایدار و مدیریت آب باید به کشاورزان آموخته شود.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش ایسنا، محسن سلیمانی روزبهانی در مراسم تجلیل از فعالان احیای دریاچه‌ ارومیه در تبریز اظهار کرد: طرح حفاظت از تالاب‌های ایران به مدت 10 سال است که اجرا می‌شود و شعار اصلی آن هدایت سیستم کشاورزی از روش‌ سنتی به روش‌های مدرن و علمی است که این نیز به نوبه‌ خود در صرفه جویی آب موثر واقع خواهد شد.

وی افزود: به تدریج تصمیم به درگیر کردن سایر سازمان‌ها همچون سازمان‌های مردم نهاد، وزارت نیرو و جهاد کشاورزی در حفاظت از تالاب‌ها گرفتیم و خوشبختانه این ارگان‌ها نیز استقبال و همکاری کردند.

وی تاکید کرد:  پروژه‌ احیای دریاچه‌ ارومیه غیرممکن نیست و با همکاری دولت، بخش خصوصی و مردم در سال‌های نه چندان دور به وقوع خواهد پیوست.

سلیمانی بیان کرد: باورها و الگوهای مصرف باید اصلاح شوند چرا که این بحث مربوط به صرفا نابودی یک دریاچه نیست و زندگی قشر عظیمی از مردم در خطر نابودی است.

وی با اشاره به فعالیت بیش از 200 کارشناس کشاورزی در این حوزه گفت: کشاورزان با توجه به راهنمایی‌ها و پیشنهادات کارشناسان و تغییر الگوی کشت و آبیاری، میزان کود و سم مصرفی را نیز کاهش داده و شاهد افزایش عملکرد محصول شده‌اند.

سلیمانی روزبهانی تاکید کرد: هر کدام از ما باید به جایگاه خود در احیای دریاچه توجه داشته باشیم و به سهم خود هر چند اندک در احیای دریاچه عمل کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *