ثبت اولین تصویر رنگی یک قلاده خرس در ارتفاعات جنوب شرق خرم آباد

اخبار اخبار محیط زیست ایران

تصویر یک قلاده خرس قهوه ای در زیستگاههای جنگلی جنوب شرق شهرستان خرم آباد ثبت شد.

 

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست لرستان ، مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستان با اعلام این خبر گفت : استان لرستان دارای تنوع زیستی بالایی است و بسیاری از مناطق لرستان به لحاظ وجود این گونه ها ارزش حفاظتی بالایی دارد.

فتحی بیرانوند در ادامه افزود: بر اساس گزارش اتحادیه جهانی حفاظت شکار غیرمجاز ، استفاده دارویی از اعضای بدن خرس ( اعتقاد به خرافه )   و تخریب زیستگاه از عوامل اصلی تهدید خرس در زاگرس می باشند.

وی گفت : اطلاع رسانی و آموزش ،‌ جلوگیری از رویارویی های ناخواسته ، رفع جذابیت برای خرس ، بیمه کردن محصولات بویژه کندوهای عسل در برابر آسیب خرسها می توانند روشهای موثری در کاهش و مدیریت تعارض و حفاظت از چنین گونه هایی محسوب شوند.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان در این باره اظهار داشت : کارشناسان اداره نظارت برامور حیات وحش اداره کل محیط زیست لرستان با کارگذاشتن دو دستگاه دوربین تله ای موفق به ثبت تصویر یک قلاده خرس قهوه ای در مهرماه سال جاری در زیستگاه جنگلی جنوب شرق شهرستان خرم آباد  شدند و این تصاویر مستندات غنای گونه ای در این منطقه  می باشد.

الهام برنا اظهار داشت : خرس قهوه ای با نام علمی Ursus arctos  بزرگترین گوشتخوارخاورمیانه است و به عنوان گونه سرطاق یا چتر مطرح است  رنگی متفاوت از قهوه ای تیره تا زرد بور دارد. زیستگاه این گونه مناطق جنگلی خزر ،‌ ارسباران ، زاگرس در علفزاری مرتفع کوهستانی نزدیک جنگل می باشد. پراکنش این گونه از خراسان شمالی تا آذربایجان تا لرستان ، خوزستان و فارس می باشد.

 معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست لرستان  بیان داشت: خرس شبگرد است و بصورت انفرادی زندگی می کند . فرد بالغش حدود 250 کیلوگرم وزن دارد . دارای نرخ زاد و ولد پایینی است و هر دو تا سه سال یکبار تولید مثل می کند. از این رو نابودی هر فرد از جمعیتش ضربه شدیدی به تجدید نسل و بقاء جمعیت گونه در زیستگاهش وارد می کند .  خرس همه چیز خوار است و از لحاظ تنش های غذایی کمتر در معرض تهدید است.  خرس جزء معدود گونه های جانوری است که دشمن طبیعی ندارد و تنها دشمن ان انسان است .

وی در پایان از تلاشهای همکاران اداره نظارت بر امور حیات وحش تشکر و قدردانی نمود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *