نخستین نشست گروه های دانشجویی حامی محیط زیست منطقه تهران برگزار شد

نخستین نشست گروه های دانشجویی حامی محیط زیست و منابع طبیعی منطقه تهران با حضور جمعی از گروه های دانشجویی حامی محیط زیست و جمعی از صاحبنظران این عرصه برگزار شد.

 

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی ، در این نشست سعید طهماسبیان، با اشاره به فعالیت های مدنی محیط زیستی کشور گفت: ما از سال ۸۱ در حال فعالیت های مدنی هستیم  و طبق برآورد های انجام گرفته تاکنون بیش از هشتصد NGO محیط زیستی فعالیت میکنند.
وی با تاکید بر لزوم ایجاد تشکل های محیط زیستی گفت: آنچه در عرصه فعالیت های محیط زیستی اهمیت دارد، دانشجویی بودن کار و مشارکتی بودن آن است. ما در این انجمن ها دنبال موضوعات مختلفی بودیم  که بتوان فعالیت هایی در سطح ملی و بین المللی  انجام داد.
دبیر انجمن حامیان محیط زیست در ادامه صحبت های خود از تاسیس کانون محیط زیست در ۳۵۴ محله استان تهران خبر داد و گفت: ما در تمامی محله های استان تهران کانون محیط زیستی داریم اما متأسفانه کمتر کسی از این موضوع اطلاع دارد. این کانون ها از اردیبهشت ماه امسال فعالیت خود را آغاز کرده و میتواند رابط بسیار خوبی بین دانشجو، مردم و انجمن های زیست محیطی باشد.
در قسمت دیگر از این نشست مهدی کاظمی خالدی، رییس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی ،با اشاره به اهمیت فعالیت گروه های علمی دانشجویی گفت: اعضای این گروه ها علاوه بر فعالیت های زیست محیطی علاقه بسیاری نیز به محیط زیست هم دارند و این عامل باعث می شود که انگیزه بیشتری برای کار داشته باشند.
وی با تأکید بر لزوم فعالیت های علمی و ترویجی خاطرنشان کرد: سال ۹۰ قرار بود که دو منطقه ی تنفسی در تهران توسط دانشجویان با عنوان جنگل دانشجویی ایجاد شود که بعدها بتوان از آن به عنوان فضایی برای برگزاری برنامه های فعالان زیست محیطی استفاده کرد که در همان شرایط مسکوت ماند.
در ادامه نشست گروه های دانشجویی حامی محیط زیست و منابع طبیعی، محمد حسین بازگیر رییس اداره محیط زیست شهر تهران با تأکید بر اینکه هیچ کشوری تعامدانه محیط زیست خود را تخریب نمی کند و هیچ قانونی را بر علیه محیط زیست تصویب نمی کند گفت: با وجود این شرایط خیلی از اقدامات صورت گرفته در مسیر عکس این موضوع صورت می گیرد و بسیاری از مشکلاتی که برای خاک و آب و تنوع زیست محیطی به وجود می آید از این ناآگاهی نشأت می گیرد.
وی با تصریح این نکته که مسئولان در راستای مطالبات مردم فعالیت می کنند افزود: مسئولان نگاه می کنند و بررسی می کنند که کدام موضوع بیشتر مورد اقبال مردم است. در جامعه ای که بیشتر مطالبات مردم محیط زیستی باشد، تصمیم گیران هم مجبور به تصویب موضوعاتی می شوند که دغدغه ی مردم تأمین شود.
نکته دیگری که بازگیر به آن اشاره کرد محدودیت فعالیتهای محیط زیستی بود. وی در این باره افزود: نفرات، امکانات و زمان سه چالشی است که ما با آن مواجه هستیم.
بازگیر تصریح کرد: خیلی از سازمان ها برای ما دلسوزی می کنند که بودجه شما کم است. دوستان این را بدانند که بودجه، مشکل ما را حل نمی کند بلکه فرهنگ سازی و آموزش است که اهمیت بسیار زیادی دارد.
وی در پایان با تأکید بر لزوم تخصصی کردن کانون های محیط زیستی گفت: اگر بتوانیم کانون ها را تخصصی کنیم و تخصصی هم عمل کنیم می توانیم به نتیجه کار هایمان امیدوار باشیم .
مشکل محیط زیست تهران با تصویب بودجه حل نمی شود
محمد حسین بازگیر رییس اداره محیط زیست شهر تهران در ادامه نخستین نشست گروه های دانشجویی حامی محیط زیست و منابع طبیعی منطقه تهران که صبح امروز ۲۸ مهرماه در سرای محله باغ فیض برگزار شد با تأکید بر اینکه هیچ کشوری تعامدانه محبط زیست خود را تخریب نمی کند و هیچ قانونی را بر علیه محیط زیست تصویب نمی کند گفت: با وجود این شرایط خیلی از اقدامات صورت گرفته در مسیر عکس این موضوع صورت می گیرد و بسیاری از مشکلاتی که برای خاک و آب و تنوع زیست محیطی به وجود می آید از این ناآگاهی نشآت می گیرد.
وی با تصریح این نکته که مسئولان در راستای مطالبات مردم فعالیت می کنند افزود: مسئولان نگاه می کنند و بررسی می کنند که کدام موضوع بیشتر مورد اقبال مردم است. در جامعه ای که بیشتر بیشتر مطالبات مردم محیط زیستی باشد، تصمیم گیران هم مجبور به تصویب موضوعاتی می شوند که دغدغه ی مردم تأمین شود.
وی ادامه داد: اگر ما توانستیم مطالبات عمومی را ساماندهی کنیم می توانیم انتظار هم داشته باشیم که مسئولان هم همکاری کنند.اما نکته اینجاست که با توجه به لایه بندی های مختلف مردم ، افراد مختلفی نیز باید برای متقاعد کردن آنها دست به کار شوند. به عنوان مثاال بعضی از افراد جامعه هستند که فقط با سخنرانی یک روحانی متقاعد می شوند. برخی دیگر نیزتحت تأثیر ورزشکاران یا بازیگران یا سایر هنرمندان هستند.پس باید همه اقشار جامعه دست به کار شوند.
بازگیر با اشاره به اهمیت جایگاه دانشجویان در تمامی این عرصه ها خاطرنشان کرد: شما دانشجویان در همه ی این مقاطع می توانید موثر و تأثیرگذار باشید. چرا که سرنوشت آینده ی این مملکت به دست شماست و حتی شما دانشجویان هستید که میتوانید محرک سایر آحاد جامعه هم باشید.
رییس اداره محیط زیست شهر تهران در ادامه سخنرانی خود با تأکید بر لزوم خودشناسی دانشجویان در عرصه های مختلف افزود: باید بدانیم علاقه مندی مان چیست؟ باید خودمان را توانمند کنیم و ظرفیت ها و خلأهای جامعه مان و خودمان را شناسایی کنیم چرا که اگر خود و توانمندی های مان را نشناسیم صد در صد نیز به نتیجه دلخواه نخواهیم رسید.
نکته دیگری که بازگیر به آن اشاره کرد محدودیت فعالیتهای محیط زیستی بود. وی در این باره افزود: نفرات، امکانات و زمان سه چالشی است که ما با آن مواجه هستیم.
بازگیر تصریح کرد: خیلی از سازمان ها برای ما دلسوزی می کنند که بودجه شما کم است. دوستان این را بدانند که بودجه، مشکل ما را حل نمی کند بلکه فرهنگ سازی و آموزش است که اهمیت بسیار زیادی دارد؛ این موضوع ابزار خاص می خواهد و باید با هر کسی به زبان خودش صحبت کرد. به عنوان مثال شاید من با تمام امکانات و بودجه هایی که دارم نتوانم یک مادر خانه دار را متقاعد کنم که ضرر مواد شوینده برای محیط زیست چیست اما همین مادر، حرف دختر یا پسر دانشجویش را با جان و دل می پذیرد.
وی در پایان با تأکید بر لزوم تخصصی کردن کانون های محیط زیستی گفت: اگر بتوانیم کانون ها را تخصصی کنیم و تخصصی هم عمل کنیم می توانیم به نتیجه کار هایمان امیدوار باشیم .

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *