رییس جمهور در اراک: از هیچ کوششی برای بهبود محیط زیست و کاهش آلودگی هوای استان مرکزی دریغ نخواهیم کرد/ ازامروز سوخت مایع نیروگاه شازند برای همیشه قطع و سوخت گازجایگزین خواهد شد

اخبار اخبار محیط زیست ایران

رییس جمهور در اجتماع بزرگ مردم استان مرکزی در اراک با تاکید بر اینکه تلاش کردیم تا آلودگی هوای اراک کاهش یابد، اعلام کرد: طبق آمار محیط زیست، در 6 ماهه نخست سال 95 با وجود اینکه وضع گرد و غبار نسبت به گذشته ‏بدتر بود 111 روز بوده است .

 

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهور در بخشی از سخنانش در اجتماع بزرگ مردم استان مرکزی در اراک ، با اشاره به نامه‌ها، پیام‌ها و دغدغه‌های مردمی استان مرکزی، گفت: بارها نامه شما مردم استان را خوانده ام و بارها پیام تلفنی شما را شنیده ام، بارها پیام شما را از طریق مسئولان استان استماع کرده ام و یکی از مسائل اصلی شما به غیر از مساله رونق اقتصادی و اشتغال، مساله آلودگی هوا و محیط زیست است و به شما مردم اراک و استان مرکزی حق می دهم بار سنگین صنعت کشور بر دوش شماست و شما برای احیای صنعت کشور سالیان دراز آلودگی ها را تحمل کرده اید.

وی افزود:آلودگی ناشی از صنعت، ناشی از وسایل حمل و نقل و آلودگی با منشا طبیعت در اراک وجود دارد و در قسمت اول این دولت قدم های مهمی را برداشته و برخواهد داشت و قول می دهیم دولت از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد، اراک یکی از شهرهای بزرگی بوده است با بنزین یورو4 آلودگی در این شهر کاهش یافته است.

وی گفت: اراک جزو شهرهایی بود که آلودگی ناشی از کوره پزخانه های آن با بهره گیری از گاز کاهش پیدا کرد و جزو شهرهایی بود که برای نیروگاه های آن گاز تامین کردیم.

رییس‌ جمهور افزود: طبق آمار محیط زیست، روزهای پاک در شهر اراک در سال 92، 250 روز، در سال 93 ، ‏‏315 روز، در سال 94، 329 روز و در 6 ماهه نخست سال 95 با وجود اینکه وضع گرد و غبار نسبت به گذشته ‏بدتر بود 111 روز اعلام شد.‏

وی ادامه داد: در یک مقطعی از سال در زمستان نیروگاه شازند از سوخت مایع استفاده می کرد و از این رو به وزیر نفت دستور دادم سوخت مایع نیروگاه شازند از امروز برای همیشه قطع شود و این نیروگاه از سوخت گاز استفاده خواهد کرد.

روحانی گفت: نوسازی ناوگان حمل و نقل در اراک در حال پیگیری است اما مشکل گرد و غبار بخش طبیعت باقی است مخصوصا تالاب میقان که خشک شده و از سایر مناطقی که گرد و غبار این شهر را محاصره می کند را شاهدیم و در این سفر تصمیم گرفته شد تا 5 هزار هکتار از اراضی این تالاب به حول و قوه الهی بیابان زدایی شود.

وی ادامه داد: 12 میلیارد تومان برای این کار اختصاص داده شده است.

رئیس دولت تدبیر و امید گفت: وزارت جهاد کشاورزی مسئول شده برای این که مساله وضع آب و هوای استان بتواند در مسیردرستی قرار گیرد 700 هکتار از اراضی اراک به شهرداری اراک اختصاص یابد تا درختان و گیاهان پوششی در آن کاشته شود.

روحانی افزود: این 700 هکتار از طرف وزارت جهاد کشاورزی به استانداری اراک واگذار خواهد شد و شاهدیم که در راستای حفاظت از محیط زیست قدم های خوبی برداشته شده و خواهد شد .

وی در بخش پایانی سخنان خود گفت: 11 طرح صنعتی در سفر دولت تدبیر و امید به استان مرکزی افتتاح خواهد شد و بیش از 40 واحد یا افتتاح می شود یا آغاز به کار می کند.

روحانی تاکید کرد: برای عمران استان 309 میلیارد تومان برای حمل و نقل و راه وشهرسازی، 205 میلیارد تومان برای بخش آب، 127 میلیارد تومان برای کشاورزی، 76 میلیارد تومان برای عمران شهری، 68 میلیارد تومان برای مسایل گردشگری و فرهنگی و 125 میلیارد تومان برای بخش سلامت در چارچوب سفر دولت به استان مرکزی در نظر گرفته شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *