۱۱۰ درصد اضافه برداشت از آب های زیرزمینی

دبیر و مجری ستاد احیای دریاچه ارومیه اعلام کرد: برداشت از آب های زیرزمینی کشور ۶۱ میلیارد مترمکعب است در حالی که ۲۹ میلیارد مترمکعب آب به آبخوان های کشور برمی گردد.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی ستاد احیای دریاچه ارومیه، رییس ستاد احیای دریاچه ارومیه در جمع خبرنگاران گفت: با اشاره به اینکه وزارت نیرو برای اولین بار در مرداد ماه سال گذشته حقابه طبیعت را ۱۱.۸ میلیارد مترمکعب تعیین کرد که سهم دریاچه ارومیه از آن ۲ میلیارد و ۵۸۰ میلیون متر مکعب است، گفت: سازمان محیط زیست باید این حقابه را از وزارت نیرو بگیرد.

کلانتری افزود: یکی از مشکلات جدی ما در ۲ سال گذشته تغییر مسیر حرکت دستگاه های اجرایی بود؛ یعنی وزارت نیرو به جای عرضه محور، تقاضامحور باشد و وزارت جهاد کشاورزی هم دست از سیاست های توسعه ای خود بردارد.

کلانتری با بیان اینکه در زمینه وضعیت آب و دریاچه ارومیه مردم مقصر نیستند، گفت: در مرحله اول عامل خشک شدن دریاچه ارومیه دستگاه های اجرایی و حاکمیتی هستند.

وی تاکید کرد: الان ۸۸ میلیارد مترمکعب آب تجدید پذیردداریم، درحالی که ۹۷ میلیارد مترمکعب آب مصرف می کنیم؛ یعنی نزدیک ۱۱۰ درصد از منابع آبی کشور به جای ۴۰ درصد استفاده می شود.

افزایش فشار خون مردم حوضه دریاچه ارومیه با تنفس نمک

رییس ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه اکنون مردم آگاه شده اند و بسیاری داوطلبانه وارد کار می شوند، گفت: فشار خون مردم حوضه دریاچه ارومیه بیش از گذشته بالا رفته است چون نمک تنفس می کنند.

وی تاکید کرد: دریاچه از نظر حق وحقوق، دولتی و برداشت برای حکومت و سازمان محیط زیست به عنوان نماینده حکومت است؛ محیط زیست باید فعال باقی بماند تا وزارت نیرو حق نداشته باشد بیش از ۴۵ درصد آب را بفروشد.

کلانتری ادامه داد: با نمونه عینی که ما در میاندواب کار کردیم مشخص شد با ۲ هزار و ۴۰۰ متر مکعب آب در هکتار با سیستم های غیرسنتی می توان ۲ برابر سیب موجود را تولید کرد؛ سیستم قطره ای ۹ هزار متر مکعب آب مصرف می کند اما غرقابی ۱۷ هزار متر مکعب آب مصرف می کند. تمام این اقدامات نیاز به سرمایه گذاری زیربنایی دارد که وظیفه دولت است.

وی با بیان اینکه دریاچه ارومیه یکی ازدریاچه های درحال خشک شدن است، تصریح کرد: اکنون ۶۳۰ دریاچه زیرزمینی در حال خشک شدن داریم و آبخوان های زیر زمینی در حال ازبین رفتن هستند.

کلانتری ادامه داد: برداشت در کشور از آبهای زیرزمینی ۶۱ میلیارد متر مکعب است؛ آبی که در زمین فرو می رود در سال ۱۹ میلیارد متر مکعب است، بازچرخانی آن کمتر از ۱۰ میلیارد متر مکعب است؛ یعنی ۲۹ میلیارد متر مکعب تزریق می کنیم اما ۶۱ میلیارد متر مکعب برداشت می کنیم.

وی تاکید کرد: روند رشد سرمایه گذاری در بخش کشاورزی منفی است بنابراین آب هدر خواهد رفت، شاید جمعیتی بیکار شوند اما آب شوخی بردار نیست.

کلانتری اظهار کرد: چغندر در حوضه دریاچه ارومیه کشت و به اصفهان ارسال می شود؛ ۲۲ میلیون دلار درسال فقط هزینه حمل ۴۰۰ هزار تن چغندر به اصفهان، مشهد و شهرکرد است، کل ارزش شکر تولیدی ۱۸ میلیون دلار است در حالی که ۶۵ میلیون متر مکعب آب اضافه مصرف می شود.

کلانتری ادامه داد: کشور باید در بخش کشاورزی تصمیمات بسیار سختی اتخاذ کند، ۱۲ درصد شاغلان کشور کشاورز هستند.

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *