پارک ملی تندوره خراسان میزبان بیشترین جمعیت پلنگ در خاورمیانه است

اخبار اخبار محیط زیست ایران

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: بر اساس یک پژوهش میدانی مشخص شد پارک ملی تندوره در شما این استان میزبان بیشترین جمعیت پلنگ در خاورمیانه است.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): حمید صالحی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این پژوهش در قالب رساله دکترای محمدصادق فرهادی نیا دانشجوی دانشگاه آکسفورد انگلیس ظرف مدت سه سال به صورت میدانی انجام شده است.
وی این کار تحقیقاتی را غنی و عمقی توصیف و بیان کرد: در این چارچوب هزار قطعه عکس از پلنگهای پارک ملی تندوره گرفته شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ادامه داد: با بررسیهای کارشناسی بر این تصاویر حضور حداقل 35 قلاده پلنگ به عنوان گونه حفاظت شده در پارک ملی تندوره مستندسازی شده است.
وی گفت: پیش بینی می شود شمار پلنگهای منطقه بیش از این تعداد باشد اما وجود 35 قلاده قطعی و حتمی است.
صالحی افزود: نتایج تحقیق است در منطقه وسیعی از ترکیه تا هند و در تمامی زیستگاههای پلنگ ‘منطقه پارک ملی تندوره’ در خراسان رضوی بیشترین تراکم حضور این گونه را دارد.
وی ادامه داد: نتایج این تحقیق نگاه جوامع بین المللی را به سمت پارک ملی تندوره معطوف می کند و این امری بسیار ارزشمند است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: این پژوهش که به عنوان بزرگترین پروژه ردیابی گربه سانان در خاورمیانه به شمار می آید برای نخستین بار جمعیت پلنگ را در پارک ملی تندوره با استفاده از دوربینهای تله ای مستقر درپارک مورد پایش قرار داده است.
وی افزود: در این تلاش که با مشارکت گسترده محیطبانان و استقرار 75 دوربین انجام شد بیشترین تعداد پلنگی که تاکنون در ایران در یک منطقه شناسایی شده اند به نام خراسان رضوی به ثبت رساند.
صالحی ادامه داد: در بررسیهای کارشناسایی از مجموع 35 قلاده پلنگ شناسایی شده 6 قلاده توله و 29 قلاده پلنگ بالغ هستند.
وی گفت: در پی شناسایی پژوهشگر 11 قلاده پلنگ ماده و 14 قلاده پلنگ نر بالغ شناسایی شدند و جنسیت چهار قلاده پلنگ بالغ نیز تاکنون مشخص نشده است.
راهبر و پژهشگر ارشد پروژه ردیابی پلنگ در پارک ملی تندوره نیز به خبرنگار ایرنا گفت: چنین جمعیتی از پلنگ در پارک ملی تندوره برخلاف نظر بسیاری از کارشناسان و صاحبنظران بود زیرا پیش از این جمعیتی بالغ بر 10 تا 20 قلاده در این منطقه تصور می شد.
محمدصادق فرهادی نیا افزود:
وی افزود: دستاوردهای این پژوهش، پارک ملی تندوره خراسان رضوی را به عنوان زیستگاهی امن برای بزرگترین جمعیت پلنگ نه تنها در خاورمیانه بلکه در گستره وسیعی از ترکیه تا هند مطرح کرده است.
وی ادامه داد: این شرایط نقش مهمی در حفظ پویایی جمعیت پلنگ ایرانی در مناطق مرزی ایران و ترکمنستان دارد.
دانشجوی مقطع دکترای جانورشناسی دانشگاه آکسفورد همزمان با پروژه این دانشگاه برای بوم شناسی و حفاظت از پلنگ ایرانی در شمال شرق ایران، پروژه بکارگیری ابزار انگشت نگاری ژنتیکی بررسی ساختار پلنگ ایرانی را نیز در دانشگاه تهران دنبال می کند.
وی در این خصوص گفت: حسن انجام این دو پژوهش ارائه تصویری کامل از وضعیت پلنگ در شمال شرقی ایران می باشد که نتایج قابل توجهی را نشان داده است.
تندوره در سال 1347 به عنوان منطقه حفاظت شده قرق شد و در سال بعد از آن به پارک وحش تندوره تغییر نام یافت. از سال 1353 مساحت این پارک تقلیل یافت و طی مصوبه شماره 101 شورای عالی محیط زیست مورخ 21 شهریور ماه 1361 به عنوان پارک ملی تندوره معرفی شد.
مساحت کنونی پارک ملی تندوره 35 هزار و 540 هکتار و مساحت منطقه حفاظت شده تندوره 9 هزار و 50 هکتار است.
پارک ملی و منطقه حفاظت شده تندوره در محدوده شهرستان درگز واقع در شمال استان خراسان رضوی نزدیک مرز ترکمنستان در منطقه ای کوهستانی با صخره ها و تپه ماهورهای متعدد و دره های ژرف و پرشیب پوشیده از گیاهان مختلف قرار دارد و یکی از بهترین زیستگاههای جانوران وحشی به ویژه قوچ و میش اوریال نیز است.
مرکز شهرستان 75 هزار نفری درگز در فاصله 254 کیلومتری شمال مشهد قرار دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *