طارم و الموت در نوبت شورای عالی محیط‌زیست

اخبار اخبار محیط زیست ایران

یک‌دهه کشاکش برای ارتقای درجه حفاظت 2منطقه در قزوین

 

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش روزنامه سبزینه : ارتقای درجه حفاظتی عرصه‌های طبیعی به مناطق چهارگانه به‌عنوان مانعی در برابر دست‌اندازی‌های ارگان‌های مختلف عمل می‌کند. از این روست که همواره از سوی نهادهای متولی فعالیت‌های توسعه‌ای نظیر جاده‌سازی و معدن‌کاوی، مقاومت‌هایی برای ارتقای درجه حفاظتی وجود دارد و آن‌ها تلاش می‌کنند با ارائه استدلال‌های مختلف این امر را به تاخیر انداخته یا آن را به کل از دستور کار خارج کنند. در استان قزوین تنها یک منطقه جزو مناطق چهارگانه قرار دارد که آن منطقه حفاظت شده باشگل است. این در حالی است که مسئولان اداره کل محیط زیست این استان بیش از یک دهه است برای ارتقای درجه دو منطقه الموت و طارم تلاش می‌کنند. چرا این تلاش یک دهه‌ای نتوانسته است به سرانجام برسد و چه موانعی بر سر راه آن وجود دارد؟

صادق خسروی، رئیس اداره محیط زیست طبیعی استان قزوین، در گفت‌وگو با «سبزینه»، با بیان این‌که نزدیک به 10 سال است اداره کل محیط زیست این استان می‌کوشد طارم و الموت را به مناطق حفاظت شده ارتقا دهد، عنوان کرد: استان قزوین به‌عنوان یک استان صنعتی شناخته شده است و اغلب مسئولان توجه ویژه‌ای به توسعه و صنعت دارند. در نتیجه فعالیت‌هایی مانند ارتقای سطح حفاظتی در عرصه‌های طبیعی محدودیت‌هایی را برای فعالیت‌های صنعتی و توسعه‌ای نظیر جاده‌سازی و… ایجاد می‌کند؛ زیرا در مناطق چهارگانه حفظ تنوع زیستی بر توسعه اولویت بیش‌تری دارد. چنین اختلاف دیدگاه‌هایی موجب شده است ارتقای سطح عرصه‌های طبیعی در این استان، به‌ویژه در الموت و طارم با تشتت‌آرا مواجه باشد.

تایید شورای عالی محیط‌زیست در گرو رفع تعارضات

وی ادامه داد: رایزنی‌های زیادی با مسئولان مختلف برای ارتقای درجه این دو منطقه صورت گرفته است؛ به‌طوری که استاندار با ارسال نامه‌ای به خانم ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، از او درخواست کرد با ارتقای سطح طارم و الموت به مناطق حفاظت شده موافقت شود. رئیس اداره محیط زیست طبیعی قزوین با اشاره به این‌که ارتقای سطح حفاظت طارم و الموت در نوبت اظهارنظر در جلسه آتی شورای عالی محیط زیست قرار گرفته است، عنوان کرد: فرهاد دبیری، معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، عنوان کرده است، یک‌منطقه باید تمام شرایط لازم را برای تبدیل شدن به منطقه حفاظت شده داشته باشد. به این معنا که بسیاری از تعارضاتی که در مناطق قبلی وجود دارد، در این منطقه نباید وجود داشته باشد و نمونه آن تعارض با دامداران، معادن، تغییر کاربری اراضی یا اختلافاتی که با جامعه محلی اطراف درباره کاربری وجود دارد، است. وی اضافه کرد: به گفته معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، چنانچه تعارضاتی از این دست در مناطق معرفی شده وجود داشته باشد، در شورای عالی محیط زیست ارتقای درجه حفاظتی تایید نمی‌شود. خوش‌بختانه ارتقای درجه حفاظتی طارم و الموت جزو مناطق اولویت‌دار برای طرح شدن در جلسه آتی شورای عالی محیط زیست است و گفته شده است بین رتبه یک تا 10 برای مطرح شدن قرار دارند.

مشاهده گونه کمیاب «هما» در الموت

خسروی ضمن ابراز بی‌اطلاعی از زمان‌بندی جلسه شورای عالی محیط زیست در سال جاری گفت: باید منتظر ماند و دید که چقدر همکاران ما در سازمان حفاظت محیط زیست همت می‌کنند تا این اتفاق بیفتد، رئیس اداره محیط زیست طبیعی قزوین در پاسخ به این پرسش که طارم و الموت چه ویژگی‌هایی دارند که آن‌ها را واجد شرایط برای ارتقای درجه حفاظتی می‌کند، بیان کرد: منطقه حفاظت شده نخستین گام برای ارتقای درجه حفاظتی الموت است. این منطقه قابلیت تبدیل شدن به پارک ملی را دارد. گونه‌های جانوری و گیاهی، وفور منابع آبی، سیمای طبیعی، شاخصه‌های فرهنگی و تاریخی، آبشارها، جنگل‌های یونیک ازجمله مولفه‌هایی است که در الموت و طارم وجود دارد. وی در این‌باره که مناطق مشابه الموت در کشور اندک است و باید حفاظت در آن‌ها حداکثری شود، عنوان کرد: باید الموت را برای آیندگان حفظ کنیم. خسروی، طارم را بهشتی گم شده دانست و گفت: در این منطقه شما به فاصله کوتاهی از خودرو خود می‌توانید گونه‌های جانوریی را ببینید که در بسیاری از نقاط کشور به‌سختی قادر به مشاهده هستید. «هما» به‌عنوان یک گونه کمیاب نمونه‌ای از این‌گونه‌هاست.

در این منطقه همچنین دسته‌هایی از کل و بز وجود دارد و در آن بیش‌ترین رصد پلنگ ایرانی در ایران را داشته‌ایم. وی افزود: یکی از جنگل‌های منحصربه‌فرد بلوط استان در طارم واقع شده است که نمونه آن را در حوزه البرز نداریم. در واقع این دو منطقه از 10 سال گذشته تاکنون برای ارتقای درجه جا مانده‌اند. معاون محیط طبیعی اداره کل محیط زیست استان قزوین با اشاره به این‌که سطح تنوع زیستی در مناطقی که حفاظت شده‌اند بسیار بالاتر از سایر مناطق است، ادامه داد: با ارتقای درجه حفاظتی این دو منطقه نیز می‌توان انتظار داشت تنوع زیستی موجود حفظ می‌شود. ساماندهی چرای دام در مراتع، مدون شدن جاده‌سازی از دیگر تبعات ارتقای درجه حفاظتی بود که خسروی آن‌ها را برشمرد و گفت: در حال حاضر قانونی که بتواند جلوی چنین دست‌اندازی‌هایی را بگیرد نداریم؛ زیرا جزو مناطق چهارگانه نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *