وزیر جهاد کشاورزی دستور توقف بهره برداری از جنگلهای شمال کشور را صادر کرد

اخبار اخبار محیط زیست ایران

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در اقدامی تحسین برانگیز که نشان از نگاه ملی و کارشناسانه وی و مشاورانش به سرمایه های طبیعی دارد، در نامه ای به معاون خود (رییس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری) خواستار توقف هرچه سریعتر بهره برداری از جنگل های کشور شد.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): این در حالی است که هیئت وزیران در ابتدای فعالیت دولت یازدهم در طی مصوبه ای در تاریخ ۹۲/۱۰/۱۶ بهره برداری صنعتی از جنگل های شمال کشور را ممنوع و برداشت چوب از این جنگل ها را صرفا به پایه های شکسته، افتاده و بیمار محدود ساخته بود.

همچنین دولت طرح حفاظت و صیانت از جنگل‌ها را به مجلس شورای اسلامی ارائه و این طرح در تاریخ ۹۴/۳/۲۴ توسط هیات رییسه مجلس اعلام وصول شده است. در صورت تصویب این طرح در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، هرگونه بهره برداری از جنگل ها برای یک دوره تنفس ۱۰ ساله ممنوع خواهد شد.

برخی اساتید و دانش آموختگان جنگل منافع اقتصادی خود را به منافع ملی ترجیح می دهند

متاسفانه برخی از اساتید، دانشگاهیان و دانش آموختگان رشته های مرتبط با جنگل، همواره با توقف کامل بهره برداری از جنگل ها و اجرای طرح تنفس مخالف نموده و به نوعی در راه این راه سنگ اندازی می کنند.

البته علت مخالفت این گروه کاملا مشخص است چراکه اغلب آنان مشاوران، مجریان و پرسنل طرح های جنگلداری هستند و در صورت توقف بهره برداری از جنگل های شمال منافع اقتصادی و مالی آنان نیز به خطر خواهد افتاد.

این افراد همواره سازمان جنگل ها و رییس این سازمان را تحت فشار قرار می دهند تا وی با ممنوعیت بهره برداری از جنگل های شمال کشور موافقت نکند. همین مسئله باعث شده بود تا چندی قبل رییس سازمان جنگل ها استعفای خود را به وزیر جهاد کشاورزی  تسلیم نماید که البته مقام وزارت با استفعای وی مخالفت نموده است.

متاسفانه این افراد که از جامعه دانشگاهی کشور نیز هستند منافع اقتصادی خود و وابستگان خود را به منافع ملی و حفظ سرمایه های طبیعی ترجیح داده و همواره به بهره برداری اقتصادی از یاقیمانده اندک جنگل های کم رقم شمال کشور هستند.

همین موضوع وزیر محترم جهاد کشاورزی را بر آن داشته است تا مستقیما وارد عمل شده و بصورت جدی توقف بهره برداری اقتصادی از جنگل های طبیعی کشور را خواستار شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *