ناامنی سیستان و بلوچستان برای قاچاقچیان

مکان‌های قاچاق پرندگان برای سازمان محیط زیست چندان ناشناخته نیست.

 

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش روزنامه سبزینه : فرارسیدن پاییز و فصل مهاجرت پرندگان، زمانی برای برپا کردن کوخه‌ها در مناطق جنوبی است. در استان گلستان نیز صید پرندگان نادر برای قوش‌بازی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و کمین قاچاقچیان بازهای شکاری، تهدیدی جدی برای نسل این‌گونه‌های منحصربه‌فرد محسوب می‌شود. برای رفع این معضل چه باید کرد؟ آیا قوانین فعلی مانعی کافی برای جلوگیری از خالی شدن آسمان ایران از پرندگان شکاری هستند؟

پرویز بختیاری، پرنده‌شناس، در گفت‌وگو با «سبزینه»، با بیان این‌که در موضوع قاچاق پرندگان از مردم محلی سوءاستفاده می‌شود، بیان کرد: برای مدیریت این معضل باید دلایل ریشه‌ای آن بررسی شود.

وی یکی از دلایل این امر را به درآمد بالای حاصل شده از قاچاق پرندگان برای دلالان این حوزه مرتبط دانست و گفت: مادامی که جریمه‌های قاچاق پرندگان پایین بوده و عامل بازدارنده‌ای در این حوزه نباشد، نمی‌توان انتظار تغییر و کاهش قاچاق را داشت. این استاد پرنده‌شناسی افزود: اگر سود به دست آمده از قاچاق سه تا چهار محموله بتواند خسارت‌های ناشی از محموله‌های کشف شده را پوشش دهد، این امر قاچاقچی را تشویق می‌کند به ریسک انجام این کار تن دهد.

افزایش جریمه و قوه قهریه راهکار جلوگیری از قاچاق پرندگان

وی در همین رابطه بهره‌گیری از قوه قهریه برای کاهش قاچاق پرندگان در ایران را خواستار شد و ادامه داد: با در نظر گرفتن معیشت‌های مکملی مانند پرنده‌نگری نمی‌توان به حل معضل قاچاق پرندگان توسط جامعه محلی کمک کرد چرا که پولی که از راه قاچاق جابه‌جا می‌شود با درآمدهای ناشی شده از پرنده‌نگری برابری نمی‌کند. از این رو تنها باید از ابزارهای قهریه کمک گرفت.

بختیاری در پاسخ به این پرسش که چگونه می‌توان در محدوده‌های وسیع قوه قهریه را به کار گرفت، گفت: مدیریت قاچاق پرندگان چندان دشوار نیست. قاچاقچی‌ها اغلب در زمان‌ها و مکان‌های خاص اقدام به دام‌گذاری می‌کنند. جوجه‌هایی که بهار امسال به دنیا آمده‌اند، مهاجرت خود را در پاییز شروع کرده و با توجه به کم‌تجربه بودن دام‌ها را نمی‌شناسند. آن‌ها در مکان‌هایی به دام می‌افتند که برای سازمان محیط زیست چندان ناشناخته نیست.

وی اضافه کرد: مدیران دلسوز با برنامه‌ریزی‌های ساده به‌راحتی می‌توانند جلوی قاچاق را بگیرند. گونه‌هایی که در این دام‌ها گیر می‌افتند عموما گونه‌های خاصی هستند که زمان و محل مهاجرتشان شناخته شده است. با مدیریت صحیح می‌توان تا ۹۰ درصد جلوی قاچاق پرندگان را گرفت. در این فصل در دشت‌های خوزستان همواره شما چهار تا پنج نفر را می‌بینید که اقدام به دام‌گذاری کرده‌اند.

این استاد پرنده‌شناس ادامه داد: در نظر گرفتن تنبیهات مالی در کنار مواردی مانند زندان و بازداشت از دیگر راهکارهایی است که می‌تواند در موضوع جلوگیری از قاچاق پرندگان مورد توجه قرار گیرد.

کاهش چشمگیر قاچاق هوبره و شاهین در سیستان و بلوچستان

سعید محمودی، مدیرکل محیط زیست سیستان و بلوچستان، نیز در گفت‌وگو با «سبزینه»، بیان کرد: شیوخ عرب با کمک رابط‌هایی که در ایران دارند، به گرفتن پرندگان شکاری اقدام کرده و آن‌ها را از راه پاکستان انتقال می‌دهند.

وی درباره راهکارهای جلوگیری از این اقدام عنوان کرد: تشکیل اکیپ‌هایی برای شناسایی و ضبط محموله‌ها از فعالیت‌هایی است که در این حوزه انجام می‌شود.

محمودی با اشاره به موفقیت‌های استان سیستان و بلوچستان در جلوگیری از قاچاق افزود: کشف بزرگ‌ترین محموله قاچاق که شامل ۲۵۰ شاهین و ۲۵۰ هوبره می‌شد در سال گذشته در این استان کشف شد. کشف این محموله تحسین سایتیس از ایران را به همراه داشت. پس از این کشف برنامه‌های منسجمی با این نهاد بین‌المللی صورت گرفته و پس از اطمینان از سلامت پرندگان، اقدام به رهاسازی آن‌ها کردیم.

مدیرکل محیط زیست استان سیستان و بلوچستان درباره حجم پرندگان قاچاق کشف شده در سال جاری گفت: در این سال اکیپ‌های فعال و شبانه‌روزی را داشته و با تمام قدرت مرزها را کنترل کردیم. در همین رابطه چهار تا پنج گروه دستگیر شده‌اند که هر کدام دو تا سه شاهین و دلیجه را به دام انداخته بودند.

وی با اشاره به ناامن شدن استان سیستان و بلوچستان برای قاچاقچیان، اضافه کرد: نیروهای سازمان محیط زیست در مناطقی که امکان دام‌گذاری در آن‌ها بالاست، مستقر شده‌اند و خودروهای مجهز نیز در اختیار آن‌ها گذاشته شده است.

محمودی در پاسخ به این پرسش که آیا ارتباطاتی میان ایران و سایتیس در موضوع قاچاق پرندگان در سال جاری نیز وجود داشته است، عنوان کرد: در سازمان محیط زیست دفتر سایتیس و در استان نیز رابط‌هایی وجود دارند که هماهنگی‌های لازم را در این خصوص انجام می‌دهیم. چنانچه پرنده یا گونه‌ای از رده‌های دیگر ضبط شود که مشکوک باشیم مربوط به ایران نیست، حتما سایتیس را در جریان می‌گذاریم.

وی درباره مناطقی از این استان که بیش‌ترین حجم قاچاق پرندگان را دارد، گفت: عمده این مناطق در جنوب استان و در بلوچستان قرار دارند. به این ترتیب که از خلیج گواتر تا سرآباد و نیک‌شهر و کنارک را پوشش می‌دهند.
قاچاق خرس سیاه و انتقال آن به پاکستان و هند از دیگر مواردی بود که «سبزینه»، با محمودی در میان گذاشت، وی در این‌باره بیان کرد: گزارشی از قاچاق خرس سیاه در این منطقه نداشتیم و نمی‌توانم این موضوع را تایید کنم. خرس سیاه در سه استان پراکندگی دارد؛ اما در سیستان و بلوچستان در محدوده‌های کوچک‌تری زیست می‌کند.

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *