اینجا تفنگ ها هر روز شلیک می کنند

مناطق حفاظت شده استان فارس جزو مناطقی است که سودجویان با سوء استفاده از خلاءهای موجود، از زیر حفاظ ها می خزند، کمین می زنند و ماشه را می چکانند تا یک لحظه لذت کاذب شکار را با بر زمین افتادن هیبت یک قوچ نر یا ماده میش وحشی به نظاره بنشینند.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش روز شنبه خبرنگار ایرنا، شکار غیرمجاز تهدیدی برای مناطق زیست محیطی استان فارس به ویژه مناطق حفاظت شده است که شمار بیشتری از حیات وحش از جمله کل و قوچ و میش در آن زیست می کنند.
بنا بر گزارش ها، همواره دراین مناطق پژواک تیراندازی شکارچیان غیرمجاز که به قلب کوه ها می خورد شنیده می شود و بازتاب می یابد ، آمارها هم حکایت از آن دارد که برخورد با شکارچیان غیرمجاز در این عرصه های طبیعی تمامی ندارد و همچنان شکارچی شکار می کند، محیط بان به تعقیب و گریز می پردازد، قانون جریمه تعیین می کند و در نهایت، کبک و تیهو و هوبره ، قوچ و کل و بز و میش کباب می شوند.
آسیب جدی در این فرایند وقتی است که موضوع برخورد با شکار چیان غیر مجاز به روزمرگی بیفتد ، به عبارتی دیگر اگر مجازات ها بازدارنده باشد ، اگر حفاظ های مناطق حفاظت شده محکم باشد ، اگر نیروی کافی محیط بان و قرق بان در این مناطق به کار گمارده شود ، اگر امکانات رد یابی و کنترل نا محسوس به اندازه کافی در مناطق وجود داشته باشد ، اگر فرهنگسازی برای آگاهی عمومی شکارچیان به اندازه کافی صورت بپذیرد و اگر روزمرگی در این عرصه رخت بر بندد و اگر های دیگر اگر به میدان بیایند و به عینیت و اقدام و عمل تبدیل شوند می توان امید داشت که دیگر شاهد شنیدن صدای غرش تفنگ ها در مناطق حفاظت شده فارس نباشیم .
بر اساس آمار اداره کل حفاظت محیط زیست فارس ،هشت منطقه حفاظت شده ، ۱۲ منطقه ممنوعه، ۲ پارک ملی، یک پناهگاه حیات وحش و یک منطقه گردشگری در طبیعت فارس شناخته شده است، هر کدام از این مناطق بر اساس درجه و کیفیت حفاظتی و اهمیتی که در مناطق طبیعی دارد تحت مراقبت و حفاظت قرار دارد.
تنگ بستانک (بهشت گمشده)، آبشارمارگون، منطقه ارژن پریشان، منطقه بهرام گور، زیستگاه هرمود، منطقه میانجنگل، زیستگاه بصیران ومنطقه ماله گاله ازجمله مناطق حفاظت شده فارس هستند که در شهرستان های مرودشت، سپیدان، کازرون، نی ریز، لارستان ، فسا ، اقلید و شیراز قرار دارند.
۱۲ منطقه شکارممنوع نیز شامل کوه درا، کوه گرم ، مناطق چاه نفتی ، دالان، پادنا، توت سیاه ، دره باغ، کوهستان، مل بلند، کوه هوا، تنگ خور، بیدبیده وخرمنکوه در استان فارس است.
همچنین درفارس تاکنون ۲ پارک ملی با نام های ‘بمو’ به وسعت ۴۸ هزارهکتار و بختگان به وسعت ۱۶۰ هزار هکتار شناسایی و حفاظت شده است.
پارک بمو با گونه های گیاهی گون و درمنه و گونه های علفی و دارا بودن ساختار دشت ،تپه ماهور و کوهستان از جمله مناطق دارای جاذبه برای شکارچیان غیر مجاز است .
منطقه حفاظت شده هرمود لارستان که کوه سر به فلک کشیده شب نیز درآن واقع شده و محل زندگی قوچ ،میش وکل به شمار می آید، عرصه ای است که از تیر رس شکارچیان غیر مجاز درامان نیست .
** شمار محیط بانان، یک سوم نیاز فارس
در سالیان خیلی دور که گونه‌های جانوران به کم رنگی امروز نبود شکار یک سرگرمی مهیج به حساب می‌آمد اما امروزه این کار هدفی جز نابودی زیستگاه‌ها و انواع گوناگون حیوانات به خصوص برای گونه‌های کم یاب دنبال نمی‌کند.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: شکار غیرمجاز به عنوان یک تهدید جدی عرصه های طبیعی فارس را مورد آسیب قرار می دهد، این تهدید هم در مناطق حفاظت شده و هم در خارج از این مناطق وجود دارد.
دکتر حمزه ولوی افزود: برای برخورد بازدارنده با شکار غیرمجاز نیازمند تامین نیروی انسانی و محیط بان هستیم، شمار محیط بانان دراستان فارس اکنون یک سوم نیازهای واقعی ما است به عبارتی اگر ۲ برابر شمار فعلی نیز تامین شود هنوز نمی توان ادعا کرد که پوشش نیروی انسانی محیط بان در عرصه های حفاظتی فارس کامل باشد .
وی ادامه داد: هم اینک نیروی کافی برای مناطق زیست محیطی نداریم اما با افزایش ضریب حفاظت اقدامات اساسی انجام شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: بر اساس سرشماری های انجام شده جمعیت حیات وحش در مناطق زیست محیطی فارس امسال حدود ۱۵ درصد افزایش داشته است ، شکار و تخریب زیست گاه هر چند دو عامل اصلی تهدید مناطق به شمار می آید اما اقدامات حفاظتی هم افزایش یافته است .
ولوی در ادامه گفت : علاوه بر اینکه ما باید در مناطق حفاظت شده فعالیت های بازدارنده و حفاظتی انجام دهیم باید نسبت به افزایش ضریب حفاظت سایر مناطق نیز اقدام شود ، مناطق گسترده ای از استان فارس وجود دارد که اکنون در ردیف مناطق حفاظت شده نیست و به صورت پناهگاه حیات وحش یا مناطق شکار ممنوع و سایر مناطق اداره می شود ، این یک مطالبه عمومی است که مردم از ما می خواهند که ضریب حفاظت در این مناطق را افزیش دهیم.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس درادامه با بیان اینکه هر ۴۰ هزار هکتار منطقه حفاظت شده استان فارس تنها یک محیط ‌بان دارد گفت: با توجه به اینکه به طور میانگین برای هر ۱۰ هزار هکتار منطقه تحت پوشش محیط زیست استان یک نفر محیط ‌بان در نظر گرفته شده اما در برخی مناطق هر ۴۰ هزار هکتار منطقه حفاظت شده استان تنها یک نیروی محیط ‌بان دارد.
ولوی با اشاره به وسعت گسترده یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتاری تحت پوشش محیط زیست استان فارس اظهار داشت: در برخی از این مناطق برای هر ۴۰ هزار هکتار تنها یک نیروی محیط‌ بان در استان وجود دارد.
وی با بیان اینکه مناطق چهارگانه از پارک ملی بمو تا مناطق حفاظت شده با یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار مساحت تحت پوشش این اداره کل قرار دارد افزود: در مجموع ۲۵۰ محیط‌ بان در استان فارس به خدمت مشغولند که به طور میانگین برای هر ۱۰ هزار هکتار یک نفر محیط‌بان و در برخی مناطق نیز برای هر ۴۰ هزار هکتار یک نیرو تعیین شده است.
مدیرکل محیط زیست استان فارس خاطرنشان کرد: در برخی مناطق حساس از جمله پارک ملی بمو برای هر هزار هکتار یک محیط‌ بان در استان فعالیت دارند.
وی بر ضرورت افزایش مجازات های قانونی در برخورد با شکارچیان غیر مجاز تاکید کرد و گفت: هر چند شکارچیان حیات وحش جریمه های میلیونی می پردازند اما همچنان در برخی مناطق شاهد شکار غیر مجاز هستیم .
وی از افزایش ۱۶ برابری جریمه شکار پلنگ خبر داد و گفت : بر اساس مصوبه شماره ۳۸۰ شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور ،بهای جانوران وحشی از لحاظ مطالبه ضرر و زیان افزایش قابل توجهی یافت.
به گفته مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس :بر اساس این مصوبه بهای هر نوزاد پستاندار وحشی که به هنگام شکار در رحم مادر باشد معادل بهای خود پستاندار محاسبه خواهد شد، این در حالی است که در مصوبه قبلی این میزان نصف بهای جانور مربوطه بود.
دکتر ولوی همچنین گفت: بر اساس این مصوبه، میزان ضرر و زیان ناشی از شکار پلنگ ۸۰۰ میلیون ریال، گوزن زرد ۶۰۰ میلیون ریال ، قوچ و میش ،کل و بز وحشی و آهو و جبیر ۱۰۰ میلیون ریال، شکار دلیجه ۲۰۰ میلیون ریال و خرس ۵۰۰ میلیون ریال تعیین شده و این در حالی است که در مصوبه قبلی میزان ضررو زیان ناشی از شکار قوچ و میش ۱۸ میلیون ریال ، پلنگ ۵۰ میلیون ریال و دلیجه ۲۰ میلیون ریال اعلام شده بود. در این مصوبه جریمه هوبره بالغ و جوجه و حتی تخم هوبره ۲۰۰ میلیون ریال تعیین شده است.
به گفته مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس، در جرایم مصوب در حال اجرا برای شکارچیان حیات وحش، ضرر و زیان ناشی از شکار و صید برخی از گونه ها تا ۱۶ برابر افزایش یافته است.
** یادی از محیط بانان شهید
در پایان یادی می کنیم از منوچهر شجاعی محیط بان شهید پارک ملی بمو که در مقابل سلاح به دستان در این پارک سینه سپر کرد و با شلیک متخلفین حادثه دلخراش شهادت او رقم خورد .
تابستان امسال بار دیگر گلوله ای از سر بغض ورزی و نادانی به سوی ارزشهای این آب و خاک شلیک و پیکر محیط بان سبز پوش محیط زیست فارس بر روی دستهای همرزمانش در سنگر حفاظت از انفال الهی قرار گرفت.
شجاعی بیست وسومین شهید محیط بان عرصه حفاظت از محیط زیست استان فارس بود که در طول ۲۷ سال گذشته با علاقه به طبیعت و خلایق ارزشمند الهی و حمایت از ثروت ملی ایران اسلامی در سنگر صیانت از محیط زیست فعالیت کرد و تنها با درک این واقعیت با عشق جان ارزشمند خویش را بر سر این راه گذاشت .
منوچهر شجاعی محیط بان پارک ملی بمو که با ضرب گلوله شکارچیان مجروح شده بود در اثر شدت جراحات وارده، در آخرین ساعات جمعه چهارم تیرماه امسال در بیمارستان شهید رجایی شیراز به خیل شهدای محیط بان پیوست و در ۳۹ سالگی همسر و ۲ فرزند خود را تنها گذاشت .

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *