قدرت جذب دی‌اکسیدکربن در گیاهان افزایش یافته است

اخبار اخبار محیط زیست ایران

کارشناسان محیط زیست می‌گویند: افزایش توانایی گیاهان در جذب دی اکسید کربن تا حدودی روند انباشت این گاز در جو زمین را مهار کرده است.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش ایسنا، ‌آنها در مطالعه تازه‌ای اظهار کردند که در فاصله سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۴ کسر بزرگی از دی اکسیدکربن متصاعد شده توسط بشر را گیاهان جذب کرده‌اند.

نویسندگان این مقاله می‌گویند که گیاهان به دلیل وجود مقدار خیلی زیادی دی اکسید کربن در هوا خیلی بهتر این گاز را جذب می‌کنند.

با این حال این فرآیند برای جذب کامل گازهایی که بشر متصاعد می‌کند کافی نیست.

طی ۵۰ سال گذشته میزان دی اکسید کربن جذب شده توسط اقیانوس ها و پوشش گیاهی زمین دو برابر شده است. این منابع اکنون حدود ۴۵ درصد گازهای تولید شده توسط انسان را جذب می کنند.

محققان اکنون گزارش می دهند که از ابتدای قرن ۲۱ تغییر قابل توجهی در میزان جذب دی اکسید کربن توسط گیاهان و درختان روی داده است.

براساس این مطالعه در فاصله ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۴ میزان دی اکسید کربن تولید شده توسط انسان در جو ۲۰ درصد کاهش یافت.

پیش‌تر در سال جاری گزارش هایی منتشر شد مبنی بر اینکه زمین به دلیل افزایش دی اکسید کربن سبزتر شده است. اما نویسندگان مقاله تازه می گویند که این علت اصلی کند شدن روند انباشت دی اکسید کربن نیست.

به گزارش بی‌بی‌سی،‌ دکتر “تره‌ور کینان” نویسنده اصلی این مقاله گفت: گزارش‌هایی از سبزتر شدن زمین وجود داشت اما ما دریافتیم که اهمیت این پدیده ثانوی بود و علت اصلی جذب بیشتر دی اکسید کربن گیاهانی هستند که از قبل وجود داشتند.

نویسندگان مقاله تاکید می کنند که منابع جذب کربن – اقیانوس ها و پوشش گیاهی – موثر هستند اما برای توقف روند گرمایش کافی نیستند.

به گفته آنها برای توقف گرمایش لازم است تصاعد کربن کاملا متوقف شود و تقریبا به صفر برسد. نتایج این مطالعه در نشریه “نیچر کامیونیکیشنز” چاپ شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *