گزارش تصویری – تشریحی بازدید از تالاب قره قشلاق بناب

اخبار اخبار محیط زیست ایران گزارش تصویری

با شنیدن خبر مشاهده عروس غاز، پرنده کمیاب و در معرض انقراض جهانی توسط آقای بهزاد نبی قدیم از عکاسان خوب حیات وحش کشور در تالاب قره قشلاق موجی از شادی طرفداران محیط زیست و پرنده نگرها را در بر گرفت.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به دنبال این اتفاق خوشحال کننده آقای محمد سفرنگ و خانم درنا مجاب از پرنده نگرهای حرفه ای کشور جهت بازدید از تالاب قره قشلاق عازم شهرستان بناب در استان آذربایجان شرقی شدند.

آقای محمد سفرنگ در تشریح بازدید از تالاب قره قشلاق در گفت و گو با خبرنگار دیده بان گفت: صبح روز چهارشنبه مورخ ۹۵/۸/۲۰ به شهرستان بناب رسیدیم. سپس به سوی اداره حفاظت محیط زیست این شهرستان رهسپار شده و مورد استقبال صمیمی و گرم محیط بانان و ریاست محترم این اداره جناب آقای مهندس لطفی قرار گرفتیم.

بعد از کسب مجوز از اداره محیط زیست، به منظور پایش پرندگان در تالاب قره قشلاق عازم منطقه شدیم. در مسیر خاکی و خلوت تالاب بعد از گذشتن از چند پست محیط بانی وارد تالاب قره قشلاق، بهشت واقعی پرندگان شدیم.

گویی داشتم فیلم های مستند سیبری و تندرا رو میدیدم. صدای غازها گوش را کر میکرد. بالغ بر ۵۰۰ بال غاز خاکستری، حدود ۴۰۰ بال آنقوت، چند صد غاز پیشانی سفید معمولی و ۱۲ درنای خاکستری بر فراز تالاب برای انتخاب محل فرود مناسب مشغول پرواز بودند.

زیر پای غازها و آنقوت ها گله های چند هزار بالی غاز خاکستری سطح زمین و داخل تالاب را سیاه کرده بودند. طبق آمار اداره حفاظت محیط‌ زیست شهرستان بناب بالغ بر ۸۰۰۰ بال غاز خاکستری در تالاب فرود آمده اند.

کمی آنطرفتر انگار زمین را با رنگ حنایی و آجری نقاشی کرده باشند، حدود دو الی سه هزار آنقوت در بین سبزه ها مشغول استراحت و تغذیه بودند.

پس از فروکش کردن هیجان ما از دیدن این همه زیبایی، تلسکوپ ها و دوربین ها را جهت رصد تالاب مستقر کردیم. به هر طرف که دوربین میکشیدیم پرنده بود و پرنده.

در نهایت موفق شدیم ۳ بال عروس غاز  را مشاهده و تصویر آنها را ثبت کنیم. گونه ارزشمندی که در جهان تنها چند هزار عدد از آن باقیمانده است.

بعد از کمی دوربین کشی حدود ۶۰ بال غاز پیشانی سفید کوچک را مشاهده نموده و شگفت زده شدیم. غازی با نوکی بسیار کوچک و گردنی کوتاه که پرنده ای بسیار زیبا است. متاسفانه این گونه نیز وضعیت بهتری از عروس غاز ندارد.

هنگام غروب حدود ۵۰ دسته ۱۰۰ بالی خوتکای معمولی با پرواز در آسمان تالاب منظره بدیع و غریبی آفریدند.

با تاریک شدن هوا علی رغم میل باطنی مجبور به ترک تالاب با دنیایی از خاطره شدیم. ما رفتیم ولی محیط بانان زحمتکش کنار آتش کوچک و کتری های دود گرفته شان پر انرژی تر از صبح به نگهبانی از تالاب و پرندگان نشستند.

نکته حائز اهمیت عدم حضور حتی یک شکارچی در تالاب قره قشلاق بود. تالاب به حدی امن بود که از دور دست ها هم حتی صدای یک گلوله نشنیدیم. حتی یک پوکه فشنگ قدیمی هم روز زمین پیدا نکردیم. اینجا نه تور هوایی پرنده گیری هست، نه کرس نه محیمه و نه دانه مسموم. هر آنچه بود سفره بی منت طبیعت بود که پرندگان مهاجر را بی نصیب و گرسنه نمی گذاشت.

این یعنی گسترش فرهنگ تعامل انسان با طبیعت در این منطقه. یعنی حفاظت خوب و ستودنی اداره محیط‌ زیست در این تالاب و این یعنی داشتن امید به آینده پرندگان مهاجر در غرب کشور.

تصاویر زیبای زیر از تنوع کم نظیر پرندگان در تالاب قره قشلاق بناب در سال جاری توسط آقای بهزاد نبی قدیم ثبت و توضیح هر تصویر در زیر آن قید شده است.

غاز خاکستری

غاز خاکستری

عروس غاز

غاز خاکستری ، غاز پیشانی سفید کوچک ، غاز پیشانی سفید معمولی و آنقوت

غاز خاکستری ، آنقوت

غاز خاکستری

غاز خاکستری

غاز پیشانی سفید کوچک

سنقر تالابی

اردک سر سبز و فیلوش

پلیکان خاکستری

درنای خاکستری

آبچلیک پاسرخ خالدار

غاز خاکستری ، غاز پیشانی سفید کوچک

غاز خاکستری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *