آمار تامل برانگیز سازمان حفاظت محیط زیست از منابع طبیعی

مدیرکل دفتر زیستگاه و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست، تغییر کاربری اراضی و ویلاسازی ها را از جمله عوامل تخریب منابع طبیعی ذکر کرد و گفت: در هرثانیه ۳۳۰ متر مربع از جنگل ها و مراتع کشور به دلایل مختلف تخریب می شود.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): حمید گشتاسب روز شنبه در حاشیه شورای برنامه ریزی استان سمنان در گفت و گو با ایرنا افزود : در سه دهه گذشته ۶۰۰ هزار هکتار از جنگل های کشور از بین رفته است و اگر این روند ادامه یابد در چند دهه آینده شاهد نابودی کامل جنگل های کشور خواهیم بود.
وی اظهار داشت: در دهه های گذشته در شمال کشور بیش از سه میلیون جنگل خزری وجود داشته که در زمان حاضر این عدد به یک میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار رسیده است.
گشتاسب، ویلا سازی ها، تغییرکاربری اراضی، تخریب جنگل ها برای بهره برداری از چوب و تامین صنایع چوبی، قاچاق چوب و جاده سازی ها را از عوامل عمده تخریب جنگل در کشور برشمرد.
وی خاطرنشان کرد: همچنین چرای بی رویه و خارج از فصل دام از عوامل مهم نابودی مراتع است.
وی بر ضرورت برنامه ریزی اصولی از عرصه های جنگلی و مرتعی کشور تاکید کرد.
روز یکشنبه هفته گذشته در همایش ‘سیاست های کلی محیط زیست؛ اجرا و نظارت’ دادستان کل کشور نیز در سخنانی سازمان محیط زیست را در انجام وظایف خود ناموفق دانست و اظهار کرد: صیانت و حراست از منابع ملی، کوه ها، جنگل ها، دریاها، رودخانه ها، مراتع ملی، دره ها و امثال آن برعهده سازمان محیط زیست است.
حجت الاسلام ‘محمدجعفر منتظری’گفت : با تمام احترامی که برای ریاست سازمان محیط زیست قائل هستیم اما باید بگویم این سازمان در انجام وظایف خود موفق نبوده است.
وی اظهار کرد: البته اقدامات انجام شده توسط این سازمان را هم نادیده نمی گیریم اما در جامعه دیده می شود که عملکرد آن خوب نبوده است.
وی افزود: شاهد تجاوزاتی به منابع طبیعی، جنگل ها، اراضی ملی هستیم که جلوگیری از آنها یکی از وظایف سازمان محیط زیست و سایر دستگاه های مرتبط است.
منتظری ادامه داد: در اطراف تهران به ویژه در شمال پایتخت و لواسانات، تجاوز به منابع طبیعی بسیار دیده می شود، دستگاه های دولتی و پولدارها در تخریب طبیعت با هم مسابقه گذاشته اند، چه کسی مسئول مقابله با این روند تخریبی است؟

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *