راه اندازی سامانه مدیریت فراداده های اقیانوسی

اخبار اخبار محیط زیست ایران

رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی از راه اندازی سامانه
‘مدیریت فراداده های اقیانوسی (متادیتا) ‘ منطبق با استانداردهای برنامه بین المللی تبادل داده و اطلاعات اقیانوسی در این پژوهشگاه خبر داد.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، ناصر حاجی زاده ذاکر گفت: این سامانه به منظور تولید رکوردهای فراداده توسط سازمان های دریایی کشور و همچنین امکان جستجوی آنها توسط کاربران دریایی از طریق پورتال مرکز داده ها، راه اندازی شده است.
وی افزود: با استفاده از این سامانه یکپارچه، سازمان های دریایی قادر خواهند بود رکوردهای فراداده خود را تولید کنند و از طریق پورتال مرکز داده ها، آنها را برای کاربران ملی و بین المللی به اشتراک بگذارند، در حقیقت این سامانه، مکانیزمی برای تعامل و تبادل فراداده های اقیانوسی میان سازمان های دریایی خواهد بود.
حاجی زاده تصریح کرد: فراداده ها، مجموعه داده هایی هستند که دسته ای از داده های مرتبط را توصیف و تشریح می کند و بیشتر به عنوان شرحی اولیه از داده های موجود در دسترس کاربران مختلف قرار می گیرند.
وی در خصوص نحوه استفاده کاربران از این سامانه گفت: کاربران بدون اینکه لزوما به خود داده ها دسترسی داشته باشند، قادر خواهند بود به جستجوی داده های مورد نیاز خود بپردازند.
رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با بیان این مطلب که ایجاد بانک اطلاعاتی ملی از فراداده های سازمان های دریایی کشور، از انجام دوباره کاری در مطالعات و برداشت داده توسط سازمان های مختلف جلوگیری می کند، اظهار کرد: ایجاد بانک اطلاعاتی فراداده، امکان از دست دادن داده های مستندشده در هنگام جابجایی افراد در سازمان ها را به حداقل می رساند و باعث می شود افراد جدید در مورد محتوای داده ها، درک صحیحی یابند و آگاهی لازم را کسب کنند.
فرناز غیاثی رئیس مرکز ملی داده های اقیانوسی نیز سازماندهی و مدیریت حجم وسیعی از داده ها را از مهمترین چالش های پیش روی سازمان های دریایی عنوان کرد و گفت: سازمان های مختلف دریایی، داده های زیادی تولید می کنند، اما از کار یکدیگر اطلاع ندارند از آنجا که تهیه و مدیریت داده های دریایی بسیار هزینه بر است، لزوم حرکت به سمت زیرساخت و بستری برای اعمال مکانیزم های فنی به منظور دسترسی و استفاده سازمان یافته از منابع داده ها احساس می شود؛ یکی از اقدامات اساسی در زمینه ایجاد این زیرساخت، طراحی و تهیه مستندات داده ها یا در اصطلاح ‘فرا داده’ است.
وی افزود: با استفاده از این سامانه یکپارچه، سازمان های دریایی قادر خواهند بود رکوردهای فراداده خود را تولید کنند و از طریق پورتال مرکز داده ها، آنها را برای کاربران ملی و بین المللی به اشتراک گذارند، در حقیقت این سامانه، مکانیزمی برای تعامل و تبادل فراداده های اقیانوسی میان سازمان های دریایی خواهد بود.
در حال حاضر رکوردهای تولیدشده توسط این پژوهشگاه، از طریق پورتال مرکز داده ها به نشانی http://incod.inio.ac.ir/ قابل دسترس است و بر اساس موارد مختلف از جمله بازه مکانی، بازه زمانی، نام پارامتر و نام سازمان تولیدکننده فراداده قابل جستجو هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *