کشاورزی اقتصادی با شیوه های منسوخ ممکن نیست

اخبار اخبار محیط زیست ایران

مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با شیوه های قدیمی و منسوخ، امکان کشاورزی اقتصادی نیست و استفاده از دانش و فناوری نوین در حوزه کشاورزی ضروری است.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): محمدجواد سروش مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: باید این واقعیت را بپذیریم که کشاورزی در ایران نیازمند تغییر رفتار و اندیشه است زیرا به طور نمونه، بر خلاف نگاه سنتی که افزایش سطح زمین به معنای افزایش محصول بود، نگاه نوین افزایش سطح با شرایط کنونی آب و خاک را غیرممکن می داند.

مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به افزایش سریع جمعیت در جهان و کشور، اظهار کرد: تامین غذا برای تمامی افراد یک امر طبیعی است اما توجه به این نکته که تامین امنیت غذایی منجر به ایجاد خاطرات جدی در سایر حوزه ها همچون آب، خاک و محیط زیست نشود نیز الزامی است.

وی با تاکید بر اینکه تامین غذا باید با بهره گیری از تمام امکانات علمی و شیوه های نوین علمی و فناوری در کشاورزی باشد، تصریح کرد: کشاورزی ایران برای رشد و توسعه پایدار و استفاده بهینه از منابع راهی جز برنامه ریزی برای استفاده از تمام ظرفیت ها و پتانسیل های علمی و فناوری ندارد.

به گفته این مسئول، هم اکنون منابع آبی در کشاورزی حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد بازدهی دارند و همین امر ضرورت تغییر و اصلاح شیوه های کشت و آبیاری در کشور را بیش از گذشته آشکار می کند.

مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست یکی از نقش های مهم نمایشگاه های بین المللی را ایجاد فرصتی برای تبادل تجربیات، دانش و فناوری در زمینه های تخصصی دانست و افزود: نمایشگاه ها باید به مکانی برای رشد و توسعه پایدار بخش های مختلف تبدیل شوند زیرا در غیر اینصورت برپایی آن ها توجیه پذیر نیست.

سروش با بیان اینکه با شیوه های قدیمی و منسوخ، امکان کشاورزی اقتصادی نیست و استفاده از دانش و فناوری نوین در حوزه کشاورزی ضروری است، گفت: نکته حائز اهمیت، شناسایی مزیت ها در کشاورزی است.

وی ادامه داد: برای دستیابی به این هدف، نیازمند برخورداری از الگوی کشت مناسب هستیم که موضوعی فرمایشی نیست، بلکه باید به گونه ای طراحی شود که کشت جایگزین از نظر اقتصادی در شرایط سودآور نسبت به کشت سنتی یا قدیمی باشد.

به گفته مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست، سالم بودن محصول غذایی تولیدی از دیگر شاخص های مهم است که نیازمند نظارت بر سلامت محصولات و از جمله ارکان مهم در سلامت اقتصادی و اجتماعی مدیریت سلامت محصولات کشاورزی است.

سروش ابراز امیدواری کرد: توسعه کشاورزی ایران همراه با اصلاح و بهسازی فرآیندها باشد تا شاهد پایداری بخش کشاورزی و عدم آسیب به محیط زیست، آب و خاک باشیم.

ششمین نمایشگاه بین المللی محصولات و فناوری کشاورزی، گیاهی، ارگانیک و صنایع وابسته با شعار فن آوری های نوین، رونق تولید و توسعه صادرات از شانزدهم تا نوزدهم آذرماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *