زمستان گذرانی۱۱۰ هزار پرنده در تالاب های چغاخور و گندمان چهارمحال و بختیاری

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجن از زمستان گذرانی ۱۱۰ هزار پرنده در ۲ تالاب گندمان و چغاخور این شهرستان در استان چهارمحال و بختیاری خبر داد.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): مرتضی منصوری روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: با شروع فصل سرما در مناطق سیبری و آسیای میانه، ترکیه و کشورهای شمال ایران این پرندگان در مسیر کوچ سالانه خود به سمت مناطق گرمسیر حوزه خلیج فارس وارد تالاب های بین المللی چغاخور و گندمان شدند.
وی گفت: هم اکنون بیش از ۹۰ هزار پرنده در تالاب بین المللی چغاخور و ۲۰ هزار پرنده نیز در تالاب گندمان زمستان گذرانی می کنند.
به گفته وی، این پرندگان از ۳۰ گونه پرندگان آبزی و کنار آبزی و از خانواده اردک ها، مرغابی ها، کشیم ها، سلیم، چنگر، غاز خاکستری، درنا، حواصیل، اگرت، اکراس، خروس کولی و چنگرها هستند.
منصوری افزود: کوچ پرندگان به استان از آبان ماه آغاز و تا یخ زدن تالاب ها در این استان زمستان گذرانی می کنند.
وی به وضعیت تالاب های استان در زمینه وجود گونه های ریزآبزی و آبزیان کوچک در تالاب ها اشاره کرد و گفت: نبود آلودگی آبی و امنیت مکانی از دلایل زمستان گذرانی پرندگان در این منطقه است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بروجن با اشاره به جلبکی شدن تالاب چغاخور در اواخر تابستان افزود: با شروع وزش بادهای پاییزی جلبک ها از بین رفته و مشکلی برای پرندگان آبزی و کنار ابزی وجود ندارد.
منصوری اظهار کرد: پارسال ۲ گونه نادر غاز پیشانی سفید کوچک و عقاب دریای در تالاب های استان مشاهده شد.
وی از مردم حاشیه تالاب خواست در صورت مشاهده پرندگان کنار آبزی در منازل و همچنین زمین های کشاورزی از شکار و همچنین زنده گیری پرنده ها جلوگیری و اقدام به رهاسازی پرنده ها در حاشیه تالاب ها کنند.
تالاب بین المللی گندمان در نزدیکی شهر گندمان از توابع شهرستان بروجن قرار دارد و این تالاب در لیست ۱۰ تالاب برتر پرنده نگری در ایران قرار دارد و در دفتر بین‌المللی تحقیقات پرندگان آبزی لندن ثبت شده است.
تالاب بین المللی چغاخور با مساحت یکهزار و ۵۰۰ هکتار و منطقه شکار ممنوع پیرامون این تالاب یکهزار هکتار و تالاب گندمان با یکهزار و ۷۰ هکتار مساحت در نزدیکی تالاب چغاخور قرار گرفته و با ۲ هزار و ۲۱۹ متر ارتفاع از سطح دریا، بلندترین تالاب کشور است.

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *