تعهد 190 کشور برای حفاظت از تنوع زیستی

اخبار اخبار محیط زیست ایران

نسخه بازنگری شده سند تنوع زیستی به دبیرخانه ارسال شد.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش روزنامه سبزینه : تنوع زیستی ازجمله موضوعاتی است که در انواع کنفرانس‌ها و همایش‌های بین‌المللی بر آن تاکید می‌شود، نمونه آن برگزاری کنفرانس سایتیس بود که در آن قاچاق گونه‌های در معرض خطر مورد تاکید قرار گرفت. در روزهای اخیر نیز برگزاری کنوانسیون تنوع زیستی در مکزیک بار دیگر بهانه‌ای شد تا وزرای محیط زیست بیش از 190 کشور در کنار هم جمع شوند و برنامه‌های مشترکی را برای این حوزه تدوین کنند. بررسی اهداف ذکر شده در آیچی از دیگر موضوعاتی است که در این کنفرانس مورد بررسی قرار می‌گیرد. اما وضعیت ایران در این حوزه چگونه است؟ و آیا این کشور توانسته به اهداف آیچی دست یابد؟اصغر مبارکی، مدیرکل دفتر موزه‌های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست، در گفت‌وگو با «سبزینه»، بیان کرد: نشست مکزیک در حقیقت نشست متعاهدین کنوانسیون تنوع زیستی است و کشورهای عضو ملزم هستند تصمیمات اتخاذ شده در آن را رعایت کنند.

وی در همین رابطه به الزام کشورها به اهداف آیچی 2010 اشاره کرد و گفت: در این نشست نیز 40 برنامه کاری مشخص شده است که در نشست‌های عمومی مطرح و درباره آن‌ها تصمیم‌گیری می‌شود.

مدیرکل دفتر موزه‌های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان محیط زیست از تنوع زیستی و توسعه پایدار به‌عنوان یکی از این برنامه‌های کاری نام برد و عنوان کرد: به‌روز رسانی پیشرفت در اجرای استراتژ‌ی‌های ملی تنوع زیستی، ارتباط و همکاری بین کنوانسیون‌های مرتبط با تنوع زیستی مانند سایتیس و تغییر اقلیم، گزارش جف و استراتژی‌هایی که مربوط به پروتکل‌های تنوع زیستی است و به‌روز رسانی ارزیابی علمی پیشرفت‌های انجام شده در راستای اهداف آیچی از دیگر برنامه‌هایی است که در این نشست مطرح می‌شود.

وی در این‌باره که این برنامه‌ها آیا از سوی کشورها مطرح شده یا مشابه سایتیس گروهی از کشورها آن را اعلام می‌کنند، بیان کرد: سند و برنامه از سوی دبیرخانه کنوانسیون تهیه می‌شود. با این حال در تهیه این برنامه‌ها پیش از برگزاری نشست از کشورها نظرسنجی می‌شود و براساس هماهنگی صورت گرفته پیشنهادات ارائه می‌گردد. ایران براساس تصمیمات گرفته شده در نشست آیچی متعهد شده بود مناطق چهارگانه خود را به 17 درصد افزایش دهد، این در حالی است که حجم مناطق در ایران هنوز به این رقم نرسیده است.

مبارکی ادامه داد: 17 درصد تعهد ایران لازم نیست حتما جزو مناطق چهارگانه باشد. در حال حاضر ما تالاب‌ها و عرصه‌های جنگلی را داریم که جزو مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست نیستند؛ اما توسط سازمان‌های دیگر نظیر سازمان جنگل‌ها مدیریت می‌شوند. در برآورد ارائه شده به آیچی این مناطق نیز جزو 17 درصد قلمداد می‌شود. قرق‌های اختصاصی از دیگر مواردی است که در تعهدات ایران گنجانده شده و مناطق تحت مدیریت این قرق‌ها را نیز محاسبه کرده‌ایم. با این حال فارغ از کمیت این مناطق، موضوع کیفیت مدیریت نیز مورد نظر قرار دارد که باید در آن‌ها بازنگری صورت گیرد.

مدیرکل دفتر موزه‌های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی در پاسخ به این پرسش که در کنوانسیون تنوع زیستی مکزیک انجمن‌ها مشارکت فعالانه دارند که نمونه آن‌ها سنستا از ایران است، شرایط حضور انجمن‌ها در این نشست چیست، بیان کرد: هر انجمنی می‌توانست با ثبت نام و قبول شرایط در این نشست شرکت کند.
مبارکی درباره تهیه سند تنوع زیستی ایران که قرار بود در پاییز امسال تهیه شود، به «سبزینه»، گفت: نسخه بازنگری شده این سند برای دبیرخانه کنوانسیون تنوع زیستی ارسال شده است. در این سند چهار استراتژی جریان‌سازی تنوع زیستی، ارزیابی و پایش تلفیقی تنوع زیستی، کاهش فشار بر تنوع زیستی و افزایش بهره‌برداری پایدار و حفاظت تلفیقی و یکپارچه از تنوع زیستی مدنظر قرار گرفته است.
مدیرکل دفتر موزه‌های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی ادامه داد: برای هر استراتژی مجموعه‌ای از فعالیت‌ها تعریف شده است؛ به عنوان مثال در موضوع جریان‌سازی تنوع زیستی پنج هدف ملی لحاظ شده که تا سال‌های 2020 و 2025 نزدیک به 30 برنامه اجرایی شود. در راستای دست‌یابی به این استراتژی تا سال 2020 آموزش رسمی و غیررسمی تنوع زیستی و جنبه‌های حفاظتی از آن توسعه خواهد یافت. در موضوع حفاظت یکپارچه نیز احیاء، استفاده و حفاظت پایدار تا سال 2025 محقق می‌شود. در واقع برای هر استراتژی برنامه‌های ملی براساس اهداف نوشته می‌شود.
 مدیرکل دفتر موزه‌های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی در این‌باره که آیا می‌توان این سند را یک سند بالادستی دانست که سایر ارگان‌ها و سازمان‌ها اعم از سازمان ملل و نهادهای ملی باید خود را با آن هماهنگ کنند، عنوان کرد: این سند قطعا استراتژی ملی است و قطعا همه وزارتخانه باید درگیر آن باشند و تنها توسط محیط زیست تهیه نشده است. همه ارگان‌ها باید براساس این سند پیش رفته و براساس آن برنامه‌های خود را طرح‌ریزی کنند. در واقع این کنوانسیون یک سند مادر است و همه برنامه‌های حفاظتی و استفاده از گونه‌ها، زیستگاه‌ها و مقابله با تهدیدات و گونه‌های غیربومی و تجارت قاعدتا باید در چارچوب آن باشد. مبارکی در پاسخ به این پرسش که چطور می‌توان از سازمان‌ها انتظار داشت برنامه‌های خود را با این سند هماهنگ کنند، در حالی‌که متن فارسی آن حتی موجود نیست و بسیاری از ارگان‌ها حتی از وجود آن مطلع نیستند، گفت: سند در وب سایت کنوانسیون وجود دارد و قطعا به‌زودی ترجمه فارسی آن نیز در اختیار ارگان‌های مختلف قرار می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *