جمعیت خرس های قطبی یک سوم کاهش می یابد

اخبار اخبار محیط زیست ایران

یافته های یک مطالعه جامع تایید می کند که جمعیت خرس های قطبی در نتیجه آب شدن یخ دریا تا اواسط قرن حاضر یک سوم کاهش می یابد.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش روز پنج شنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی فیز، این یافته اولین ارزیابی سیستماتیک تاثیر کاهش یخ های دریای قطب شمال بر جمعیت بزرگترین خرس های جهان است.
این مطالعه نشان داد که براساس یک احتمال 70 درصدی، جمعیت خرس های قطبی جهان – که برآورد می شد 26 هزار قلاده باشد- در 35 سال آینده که سه نسل این جاندار را شامل می شود، بیش از 30 درصد کاهش یابد.
سایر ارزیابی ها به ویژه بررسی اخیر اتحادیه بین الملل حفاظت از طبیعت (IUCN) که گونه های در معرض انقراض را در فهرست قرمز خود بررسی می کند، نیز به نتایج مشابهی رسیده اند.
این اتحادیه خرس های قطبی را در طبقه آسیب پذیر و یا در معرض خطر زیاد انقراض در حیات وحش قرار داده است.
اما مطالعه جدید که در نشریه Royal Society’s Biology Letters منتشر شد، جامع ترین مطالعه تا این تاریخ به شمار می رود به طوری که 35 سال داده ماهواره ای در زمینه یخ دریای قطب شمال را با تغییرات شناخته شده در 19 گروه بندی متمایز خرس های قطبی که در چهار منطقه زیست محیطی در قطب شمال پراکنده شده اند، ترکیب می کند.
این مطالعه متذکر می شود که خرس های قطبی برای بسیاری از جنبه های زندگی خود به یخ دریا وابسته هستند. و از همه مهمتر این که آنها از یخ دریا به عنوان سکویی شناور برای شکار شیرهای دریایی استفاده می کنند.
هفته جاری دیتاسنتر ملی یخ و برف آمریکا گزارش داد که گستره یخ دریا در ماه های اکتبر و نوامبر، کمترین میزانی بود که تاکنون برای این دو ماه ثبت شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *