کمبود 200 محیط ‌بان در چهارمحال و بختیاری

اخبار اخبار محیط زیست ایران

سال هاست که سازمان حفاظت از محیط زیست از کمبود نیروی انسانی رنج می برد و در این میان تنها محیط بانان باید با انجام ساعات طولانی کار، جور استخدام نشدن نیروهای جدید را به دوش بکشند.از آنجایی‌ که محیط‌بانان در مناطق مختلف به صورت شبانه روزی باید حضور داشته باشند، میزان شیفت‌ های کاری آن‎‌ها در مناطق تحت حفاظت به لحاظ کمبود نیروی انسانی، بیش از چیزی است که باید باشد.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش روزنامه جوان انلاین : چهارمحال و بختیاری به دلیل تنوع زیست ‌محیطی و حیات وحش آن همواره مورد توجه شکارچیان است، این در حالی است که 90 محیط‌ بان باید در مساحتی چندین برابر استاندارد جهانی به تعهد خود در برابر همه کاستی‌ ها عمل کنند که در این بین کمبود نیرو و همچنین امکانات و تجهیزات برای مقابله با متخلفان از مهم ‌ترین مشکلات محیط بانان است.

 ****

 کمبود نیروی انسانی یکی از مهم‌ ترین موضوعاتی است که حوزه محیط‎ بانی چهارمحال و بختیاری با آن روبروست و برای جبران این کمبود باید برنامه‌ های جدیدی از جمله استفاده از تجهیزات نوین برای حفاظت بهره گرفته شود چرا که محیط بانان باید مسلح به سلاح، مدرج به درجه و ملبس به لباس باشد که بتوانند حفاظت کنند، در حقیقت، تجهیزات این محیط بانان باید تکمیل باشد.

در کنار مشکل کمبود نیرو و فشار کاری زیاد ، محیط بانان در بسیاری مواقع هنگام رویارویی با شکارچیان غیرمجاز، با خطر درگیری، زخمی ‌شدن و مرگ مواجه هستند و متاسفانه به دلیل خلاء های قانونی اگر در درگیری با شکارچیان غیر مجازی که به روی آن ها اسلحه بکشند، اقدام به شلیک کرده و شکارچی کشته شود به جرم قتل زندانی می شوند و ممکن است حتی اعدام شوند.

از دیگر سختی های این شغل می توان به مسائل مربوط به شیفت کاری اشاره کرد به طوری که این شغل نسبت به سایر پست های سازمان های دولتی، ساعت کاری زیادی دارد بنابراین موجب خستگی محیط بان می شود.

در حال حاضر چهارمحال و بختیاری با وجود 90 محیط‌بان، با کمبود حدود 200 محیط‌بان دیگر رو به‌ رو است. مدیر کل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری با بیان این مطلب و با اشاره به انعقاد تفاهم‌ نامه میان حفاظت محیط‌زیست و وزارت دفاع می گوید: این تفاهم‌ نامه روند خوبی را در راستای تجهیز و تامین نیازهای محیط‌ بانان ایجاد خواهد کرد.

شهرام احمدی همچنین از وجود 21 پاسگاه محیط بانی در چهارمحال و بختیاری خبر داده و  می افزاید: اولین پاسگاه محیط بان خیری در استان، در هفته گذشته افتتاح شد. وی ادامه می دهد : در یک سال گذشته 800 متخلف صید، شکار و تخریب غیر مجاز در چهارمحال و بختیاری دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شدند.

بنا به گفته این مسئول در این مدت زمان 10 محیط‌ بان مورد ضرب و شتم متخلفان با اسلحه سرد و گرم قرار گرفتند. وی با تاکید بر اینکه محیط زیست جزء انفال الهی است، می گوید: باید فرهنگ سازی شود و خود مردم از محیط‌ زیست حفاظت کنند و این مهم با همکاری ادارات و نهادهای فرهنگی میسر خواهد بود.

احمدی بیابانی شدن، وجود سلاح‎‌های زیاد بین مردم به عنوان تهدیدی علیه محیط‌‎بانان و تعارض با بهره‌ برداران در مناطق تحت مدیریت را از مشکلات حفاظت محیط زیست استان دانست.

وجود 1400 گونه گیاهی در چهارمحال و بختیاری

مناطق حفاظت شده چون تنگه صیاد، سبزکوه، شیدا، قیصری و منطقه حفاظتی جنگلی هلن از مناطق حفاظتی با گونه‌ های نادر گیاهی و جانوری در استان است. این مناطق حفاظت شده یک‌صد و 55 هزار و 844 هکتار از استان را تحت شعاع خود قرار داه که 12.5 درصد از مساحت استان تحت حمایت محیط زیست است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری  با اشاره به وجود 294 گونه حیوانی و یک‌هزار و 400 گونه گیاهی در مناطق حفاظت شده استان، می گوید: پلنگ ایرانی، خفاش «در حال انقراض»، کله بز وحشی و ماهی گور خری «خاص چهارمحال و بختیاری» از گونه حیوانی و آلاله، کرفس، لاله واژگون از گونه‌ های شاخص گیاهی در این مناطق است.
وی برخورداری از بالاترین درصد گونه بومی در کشور معادل 28.3 گونه بومی در میلیون هکتار را از مهم‌ترین خصوصیات حوزه محیط زیست استان دانسته و می افزاید: حفظ، حراست و صیانت از محیط زیست عزم ملی می طلبد.
احمدی می گوید: از هفت منطقه مورد مدیریت و حمایت در استان 12.5 درصد از مساحت این مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست این استان قرار دارد. لازم به ذکر است که حفظ و نگهداری از محیط زیست یک امانت در دست ما است که آن را باید برای آیندگان حفظ کنیم  و با توجه به کمبود نیروی محیط بان، مردم برای حفاظت از محیط زیست باید به محیط بانان کمک کنند. این انسان‌ ها هستند که با ورود به قلمرو حیوانات محیط را برای آن‌ ها نا امن می‌ کنند؛حیات وحش هم مانند انسان‌ ها حق زندگی دارند.
حفاظت از محیط زیست یک امتیاز برای مردم محسوب می شود زیرا با این کار امنیت انسان ها به خطر نمی افتد اما اگر در زمینه نگهداری از محیط زیست کوتاهی و غفلت شود قطعا محیط زیستی باقی نمی ماند تا نسل آینده بتوانند شاهد آن باشند. به منظور حفظ محیط زیست و نگهداری از آن برای نسل آینده مجلس باید این شغل را در رده مشاغل سخت قرار دهد زیرا با توجه به شرایط کنونی حق محیط بانان ضایع می شود.
محیط بان روزهای متمادی و ساعات طولانی را در کوه ها و مناطق حفاظت شده به سر می برند و به سبب وجود حیوانات وحشی و شکارچیان غیر مجاز، امنیت جانی ندارند و هر لحظه ممکن است مورد حمله حیوانات قرار گرفته و یا از سوی شکارچیان مورد اصابت گلوله قرار گیرند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *