استفاده از سنجنده‌های هوایی و ماهواره‌ای برای پایش وضعیت منابع طبیعی

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری کشور گفت: برای پایش وضعیت منابع طبیعی در حال بررسی و استفاده از سنجنده‌های هوایی و ماهواره‌ای هستیم.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش ایسنا، سرهنگ قاسم سبزعلی در جلسه تکریم و معارفه فرمانده یگان حفاظت لرستان بیان کرد: امروز یگان‌های حفاظت پرچمدار و طلایه‌دار حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی هستند که انفال بوده و دغدغه همه ما این است که بتوانیم با برنامه‌ریزی موثر در حفظ جنگل‌ها و مراتع اقدام مثبتی را انجام دهیم و این اقدام با همفکری و هم‌اندیشی سایر همکاران در بخش‌های دیگر منابع طبیعی امکانپذیر است.

 وی اظهار کرد: با استفاده از رشد دانش نوین و جوامع محلی می‌توان در حل مشکلات منابع طبیعی اقدام موثری را انجام داد.

 سرهنگ سبزعلی تأکید کرد: با توجه به اینکه حضور پرشور مردم ایران باعث پیروزی در جنگ هشت ساله دفاع مقدس شد، می‌توان از توان مردم در قالب جوامع محلی و سازمان‌های مردم نهاد در حفظ منابع طبیعی استفاده کرد.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری کشور در ادامه گفت: در راستای حفاظت مشارکتی باید معیشت و اقتصاد مردم را با منابع طبیعی گره زد و مردم را به سمت حفظ منابع طبیعی و استفاده اصولی و فنی از آن تشویق کرد.

وی بیان کرد: با خروج دام از مراتع و تغییر نگاه برداشت چوب از جنگل‌ها به منظور استفاده برای سوخت و گرمایش با شکل منطقی و بهره‌گیری می‌توان از توان جوامع محلی و تشکل‌های مردم نهاد با ایجاد زیرساخت‌های مناسب از عرصه‌های منابع طبیعی حفاظت کرد.

سرهنگ سبزعلی در قسمت دیگر از سخنان خود گفت: مرحله دیگر حفاظت از منابع طبیعی؛ نگاه بین‌بخشی است و با تعامل، همدلی و همکاری سایر دستگاه‌ها می‌توان از تخریب جنگل‌ها و مراتع جلوگیری کرد.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری کشور خاطرنشان کرد: برای پایش وضعیت منابع طبیعی در حال بررسی و استفاده از سنجنده‌های هوایی و ماهواره‌ای هستیم و قصد داریم آن را به تمام استان‌ها تعمیم دهیم و ضریب حفاظتی را در راستای جلوگیری از قطع درختان و تخریب اراضی ملی بیشتر کنیم.

به گزارش ایسنا در پایان این مراسم، سرهنگ رحیم رستگاریان به عنوان سرپرست فرماندهی یگان حفاظت منابع طبیعی لرستان منصوب و از زحمات سرهنگ الهیار خدایی سوری تقدیر به‌عمل آمد.

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *