تا زمانیکه محیط زیست مانع شکار پرندگان مهاجر نشود آنفلوآنزا در کشور وجود دارد

اخبار اخبار محیط زیست ایران

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران ضمن انتقاد شدید از عملکرد دولت در کنترل آنفلوانزای پرندگان، گفت: عدم مدیریت یکپارچه سبب شده تبعات ناشی از این بیماری در جامعه افزایش پیدا کند.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): ناصر نبی‌پور در گفتگو با خبرگزاری مهر با بیان اینکه همچنان کشور با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان درگیر است، اظهار داشت: تا زمانی که پرندگان مهاجر در کشور ما حضور دارند، سازمان محیط زیست مانع شکار غیرمجاز آنها نشود و نظارت صحیحی در این زمینه وجود نداشته باشد ما با این بیماری درگیر خواهیم بود.

وی ضمن انتقاد شدید از عدم مدیریت یکپارچه این بیماری توسط دستگاه‌های مسئول، تصریح کرد: متاسفانه هیچ برخوردی با کسانی که اقدام به شکار مرغابی و غازهای مهاجر که احتمال آلودگی آنها بسیار زیاد است نمی‌شود درحالی‌که این افراد به نوعی شکارچی جان انسان‌ها محسوب می‌شوند چراکه باعث گسترش شیوع بیماری در کشور خواهند شد.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران با بیان اینکه طی دو روز اخیر بیماری آنفلوانزای پرندگان مجددا در استان قم گزارش شده است، افزود: تولیدکنندگان شرایط خوبی ندارند، دولت پول ندارد غرامت آنان را پرداخت کند و بیمه نیز تنها ۵۰ درصد خسارت مرغدارانی را که بیمه هستند، پرداخت می‌کند که این اقدام نیز چند ماهی طول می‌کشد.

نبی‌پور با اشاره به اینکه در همه جای دنیا، در چنین مواقعی ستاد بحران تشکیل شده و به حل بحران به‌وجود آمده کمک می‌کند، تاکید کرد: در کشور ما نیز ستاد بحران باید برای حل این موضوع وارد میدان شود. متاسفانه درحال حاضر دامپزشکی پول ندارد که به‌منظور معدوم کردن مرغ‌های آلوده گونی بخرد، لودر اجاره کند و کارگر بگیرد.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران اضافه کرد: دستگاه‌های دولتی آمار مرغ‌های معدوم شده به دلیل این بیماری را اعلام نمی‌کنند اما بر اساس آماری که ما داریم طی حدود دو ماه اخیر بر اثر این بیماری حدود ۵ میلیون مرغ معدوم شده‌اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *