علت مرگ قوهای فریدونکنار در دست بررسی است

اخبار اخبار محیط زیست ایران

هنوز علت مرگ این پرندگان از سوی دامپزشکی مازندران مشخص نشده است. البته در جمعیت زیاد همیشه تلفات هست، ‌اما امسال به خاطر اینکه آنفلوآنزا هم داشتیم، دامپزشکی در سطح شهر اعلام آمادگی کرده تا هر شهروندی که گزارش لاشه پرنده بدهد، ‌سریعا نیروهایش را اعزام کند.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش روزنامه اعتماد: مرگ قوهای فریادکش تالاب فریدونکنار مازندران، ‌پای نمونه‌برداران دامپزشکی را بر سر لاشه‌ها باز کرد تا علت مرگ قوها را مشخص کنند. آخر هفته گذشته، حدود ١٠ تا ١۵ قوی فریادکش که همه ساله زمستان‌ها، ‌تالاب فریدونکنار را برای گذران فصل سرما انتخاب می‌کنند، ‌ناگهان از بین رفتند.
ماموران حفاظت محیط زیست که در حین گشت‌زنی در منطقه با آنها برخورد کرده ‌بودند، ‌لاشه‌ها را به دامپزشکی تحویل دادند تا بعد از بررسی نمونه‌های برداشته شده از خون پرندگان توسط دامپزشکی علت مرگ آنها مشخص شود.
رییس یگان حفاظت محیط زیست مازندران در خصوص این قوها به «اعتماد» گفت: هرساله حدود ١٠ هزار قو برای گذراندن زمستان به مازندران و فریدونکنار می‌آیند و هرسال ما شاهد از بین رفتن تعدادی از آنها هستیم. امسال هم با دیدن لاشه‌های این قوها، ‌از دامپزشکی خواستیم که روی آنها آزمایش کند و نتیجه را اعلام کند.
مسلم آهنگری گفت: هنوز علت مرگ این پرندگان از سوی دامپزشکی مازندران مشخص نشده است. البته در جمعیت زیاد همیشه تلفات هست، ‌اما امسال به خاطر اینکه آنفلوآنزا هم داشتیم، دامپزشکی در سطح شهر اعلام آمادگی کرده تا هر شهروندی که گزارش لاشه پرنده بدهد، ‌سریعا نیروهایش را اعزام کند.
او در خصوص پایش پرنده‌ها توسط نیروهای میدانی محیط زیست گفت: محیط‌بانان ما در منطقه‌ای که قوها فرود می‌آیند دایم در حال گشت‌زنی‌اند. این لاشه‌ها را هم محیط‌بانان پیدا کردند. روال به این شکل است که وقتی لاشه‌ای را پیدا می‌کنند در صورت نیاز برای نمونه‌برداری به دامپزشکی می‌فرستند، در غیر این صورت لاشه را با آهک سریعا دفن بهداشتی می‌کنند.
آهنگری در خصوص امکان در دسترس بودن لاشه‌های آلوده برای مردم گفت: تمام سعی خود را مبنی بر اینکه لاشه‌ها به دست مردم نرسد کرده‌ایم، محیط‌بانان ما شبانه‌روز در جایی که محل تجمع قوها یا پرندگان است، مستقرند. ‌اما هشدارهایی هم در خصوص اینکه اگر با لاشه برخورد کردند داشتیم. به مردم، شوراها و دیگر ارگان‌های مرتبط اعلام کرده‌ایم با توجه به شیوع آنفلوآنزا، اگر لاشه دیدید دست نزنید چون خطرناک است، دامپزشکی در این شرایط آمادگی کامل دارد تا به محض اینکه گزارش لاشه پرنده‌ای داشته باشد، سراغ آن می‌رود.
شکار پرندگان در شرایطی که آنفلوآنزا در تالاب‌های شمالی بیداد می‌کند، بحث دیگری است که با وجود هشدارهای محیط زیست و دامپزشکی، ‌همچنان شاهد شکار و فروش پرنده در بازارهای شهرهای ساحلی هستیم. آهنگری با اشاره به شکار در فصل بیماری، ‌گفت: سعی کردیم جلوی شکار را بگیریم تا حد زیادی هم موفق شده‌ایم. کلا پروانه‌های شکار را لغو کردیم اما همچنان شکار غیرمجاز انجام می‌شود، ماموران ما هم در حین گشت‌زنی اگر متوجه شکار غیرمجاز شوند، با آن برخورد می‌کنند.
فروش پرندگان در بازار هم بخش دیگری از این مشکلات است، با وجود اینکه ابتلا به آنفلوآنزای پرندگان، ‌در تمام طول ماه‌های سرد سال از سوی مراجع ذیربط هشدار داده شده، ‌اما همچنان گوشت این پرندگان در بازار به شکل غیرقانونی فروخته می‌شود. آهنگری با اشاره به اعمال محدودیت برای فروش پرندگان در بازار گفت: در بازار هم با فروش غیرقانونی پرندگان مشکل داریم. قرار شده با مسوولان شهرستان جلسه‌ای در این خصوص داشته باشیم و پیگیر این مساله شویم. یکی از برنامه‌های‌مان جمع کردن گوشت شکار در بازار است.
بهرامی، ‌مدیر روابط عمومی اداره کل محیط‌زیست استان مازندران نیز با اشاره به طبیعی بودن مرگ قوهای فریادکش در تالاب فریدونکنار به «اعتماد» گفت: این قوها هرساله به تالاب می‌آیند، اینکه از تعداد زیادشان، ١٢-١٠تایی هم می‌میرند، ‌اتفاق عجیبی نیست.
علت مرگ‌شان در دست بررسی است، ممکن است هر چیزی باشد. یکی می‌خورد به سیم برق، یکی از گرسنگی می‌میرد، یکی توانایی‌اش کم و ضعیف می‌شود. امسال هم بحث آنفلوآنزا بیشتر از سال‌های پیش هم مطرح شده، ممکن است از این مساله هم ناشی شده باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *