گرم شدن آب دریاها کوچ ماهی ها را افزایش داده است

محققان دانشگاه میامی می گویند که دمای در حال افزایش آب دریاها ماهی های زیادی را مجبور کرده است که کیلومترها از زیستگاه اصلی خود دور شوند.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از روزنامه گاردین، مشاهده گونه های ماهیان آب های گرم دریای مدیترانه در کنار ماهی هایی که معمولا از آب های سرد صید می شوند، عجیب به نظر می رسد.
ماهی های مرکب ۳۰ سال پیش یک گونه نادر در آب های سرد ‘دریای شمال’ محسوب می شدند، اما امروز قایق های ماهیگیران اسکاتلندی هزاران تن از این ماهی را در سال صید می کنند.
شاه ماهی قرمز، ساردین و ماهی خاردار نیز در سال های اخیر با کثرت روزافزونی در تورهای ماهیگیران ‘دریای شمال’ دیده می شوند.
همه این گونه های ماهی با آب های گرم ارتباط دارند و دانشمندان حضور آنها را در آب های سرد نشانه ای از تاثیر جدی تغییر اوضاع اقلیمی جهان بر اقیانوس های زمین عنوان می کنند.
برای ماهیگیران اسکاتلندی مشاهده ماهی مرکب خبر خوبی است، اما در بسیاری از سایر قسمت های جهان، دمای در حال افزایش که ناشی از تغییر اوضاع اقلیمی جهان است، صنایع ماهیگیری و دولت ها را به دردسرهای بزرگی انداخته است.
ماهی ها صدها مایل از زیستگاه بومی خود دور می شوند و حتی در برخی اوقات از مناطقی که برای محافظت از آنها تدارک دیده شده است، خارج می شوند. در مواردی نیز مهاجرت ماهیان، تورهای صیادی را خالی از ماهی کرده است.
دانشمندان در چند روز اخیر اعلام کردند که یک تکه بزرگ یخ در آستانه جدا شدن از صفحه یخی لارسن گراد قطب جنوب است. همچنین از زمان آغاز ثبت رکوردها، دامنه یخ های دریای قطب شمال به کمترین میزان آن در این موقع سال رسیده است.
علمی**۲۰۳۸**

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *