تالاب ها با نبود سازمانهای مردم نهاد خشک شد

مدیرکل حراست سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه تالاب ها با نبود سازمانهای مردم نهاد خشک شد، تصریح کرد: عامل بروز ریزگرد خشک کردن ۲ تالاب هورالعظیم و شادمان به بهانه فعالیت های اقتصادی و چاه نفت است.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): رضا جزینی زاده روز چهارشنبه در ششمین نشست فصلی سازمانهای غیردولتی محیط زیست و منابع طبیعی کشور در همدان افزود: اگر اجازه حضور و مشارکت سمن ها در عرصه های زیست محیطی داده می شد سازمانهای مردم نهاد اجازه خشک کردن تالاب را نمی دانند و هم اینک شاهد ورود ریزگرد به ۱۶ استان نبودیم.
وی یاداوری کرد: در برنامه پنجم توسعه حضور کمرنگ سمن ها بلا و آسیب بزرگی بر محیط زیست کشور وارد کرد و هر جا سمن ها قصد مشارکت داشتند برچسب های اخلاقی و امنیتی بر روی آنها می زدند.
وی یاداوری کرد: در دولت اصلاحات نماینده سمن ها در شورای برنامه ریزی استان حضور داشتند ولی هشت سال این مساله به فراموش سپرده شد.
مدیرکل حراست سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد:این موضوع موجب سقوط ۵۵ پله ای محیط زیست در رنکینگ جهانی شد چون سمن ها اجازه اظهار نظر نداشتند در غیر اینصورت با برچسب زدن آنها را از صحنه دور می کردند.
جزینی زاده افزود: در گذشته اگر مدیرکل محیط زیست در زمینه اثرات منفی بی توجهی به محیط زیست سخنرانی می کرد ظرف ۴۸ ساعت عزلش می کردند.

** ۴۷۶ مورد خبرسازی علیه محیط زیست توسط یک رسانه
مدیرکل حراست سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: ۴۷۶ مورد خبرسازی یکی از رسانه ها علیه خانم ابتکار اتفاق افتاده است.
وی افزود: با توجه به اینکه همدلی و همزبانی همواره مد نظر رهبر معظم انقلاب است باید مساله تجمع صنفی و کوچک محیط زیست ۶ نوبت از خبر ۲۰ و ۳۰ پخش شود؟ آیا همدلی و همزبانی مد نظر رهبری این است؟
وی با تاکید بر اینکه یکی از رسانه ها روز گذشته اقدام به انتشار اخباری نادرست کرد ، گفت : تمامی هدف این رسانه تضعیف دولت است لذا فعالان در محیط زیست باید بدانند در ادامه این راه با ناملایمات بیشتری همراه خواهند بود.
مدیرکل حراست سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: هر گونه ظلم به طبیعت و محیط زیست، ظلم در حق نسل آینده جامعه است.
جزینی زاده، رشد شتابان مهاجرت، صنعتی شدن جوامع، راه اندازی صنایع معارض با محیط زیست، کمبود منابع آبی، تغییرندادن الگوی کشت و تاخیر در اجرای این طرح و خشکسالی را از چالش های پیش روی محیط زیست، مردم و مسئولان دانست.
وی گفت: گزارش نگران کننده سازمان های متولی از جمله سازمان ملل در زمینه حضور کمرنگ مردم، ضعف در توانمند سازی جوامع و بی توجهی به مولفه آموزش شهروندان از دیگر مشکلات فرا روی محیط زیست است.
وی اظهار کرد: برگزاری همایش و سمینارهای چند روزه برای حفظ محیط زیست دردی را دوا نمی کند چون سخنرانی های مختلف و برگزاری سمینارها نتوانسته مشکلی از این مجموعه را کاهش دهد و موجب همراهی جوامع و مردم با این سازمان شود.
وی خاطرنشان کرد: همراه شدن سمن ها در برنامه ششم نشان از فراهم شدن شرایط برای حفاظت از محیط زیست دارد.
ششمین نشست فصلی سازمانهای غیردولتی محیط زیست و منابع طبیعی کشور به مدت سه روز با حضور ۱۰۰ تشکل مردم نهاد در همدان در حال برگزاری است.

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *