سال ۲۰۱۶ میلادی گرم‌ترین سال در تاریخ مدرن

اداره ملی اتمسفر و اقیانوس‌های آمریکا و ناسا در هفته جاری میانگین دمای سال ۲۰۱۶ میلادی را ۵۸.۶۹ درجه فارنهایت اعلام کردند که در مقایسه با سال ۲۰۱۵ میلادی در حدود ۰.۰۷ درجه افزایش داشته است.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش روز گروه اخبار علمی ایرنا از تلگراف، رکورد گرم‌ترین سال تاریخ در طول قرن بیست و یکم، پنج بار در سال‌های ۲۰۰۵، ۲۰۱۰، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ میلادی شکسته شده است. این در حالی است که محققان ردگیری دمای هوا را از سال ۱۸۸۰ میلادی آغاز کرده‌اند. در فهرست گرم‌ترین ۱۲ سال زمین که تاکنون به ثبت رسیده است، تنها سال ۱۹۹۸ از قرن بیستم به چشم می‌خورد.
با توجه به این که میزان دمای سطح زمین و آب دریاها به‌طور مستقل ثبت می‌شود، هم اداره ملی اتمسفر و اقیانوس‌ها و هم سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا تحلیل‌های مستقلی را با استفاده از اطلاعات مربوط به دمای زمین و دریاها انجام داده‌اند و هردو به یک جمع‌بندی رسیدند: سال ۲۰۱۶ میلادی گرم‌ترین سال ثبت شده در تاریخ مدرن بشر است.
بر اساس این تحقیقات معلوم شد در سال ۲۰۱۶ میلادی کشور آمریکا دومین سال گرم خود را در تاریخ مدرن پشت سر گذاشت و قاره آمریکای شمالی گرم ترین سال خود را تجربه کرد. این در حالی است که هریک از قاره‌ها نیز میانگین دمایی بالاتر از سال‌های گذشته را تجربه کردند.

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *