اولین مدرسه کشور از محل فروش کاغذ باطله ها ساخته شد

ساخت نخستین مدرسه در کشور از محل اعتبارات به دست آمده از فروش کتاب های کهنه و کاغذهای باطله دانش آموزان در نیشابور از مهم ترین نتایج و دستاوردهای تاکید بر تفکیک زباله مدارس به ویژه تفکیک کاغذ بود.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش ایمنا، معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش با ارائه گزارشی از روند اقدام  وزارتخانه آموزش و پرورش در حوزه محیط زیست با توجه به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری گفت: آموزش اخلاق محیط زیستی، افزایش دانش و مهارت دانش آموزان نسبت به محیط زیست، توجه به اقتصاد سبز با توجه به جمیع شرایط از مهم ترین سرفصل های وزارت آموزش و پرورش در حفاظت محیط زیست است.

مهرزاد حمیدی ضمن یادآوری کسب رتبه نخست وزارت آموزش و پرورش در میان سازمان ها و نهادها در جایزه ملی محیط زیست سال جاری، خاطرنشان کرد: اقدام های متعددی از سوی آموزش و پرورش برای ترویج فرهنگ و آگاهی محیط زیستی دانش آموزان و مربیان صورت پذیرفته است.

حمیدی با اشاره به دستورالعمل سه جانبه وزارتخانه های آموزش و پرورش، نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست برای ۱۰۶ هزار مدرسه کشور در ابتدای مهرماه، اظهار کرد: یکی از موارد مطروحه در این دستورالعمل کاهش میزان مصرف کاغذ و همچنین تاکید بر تفکیک زباله مدارس به ویژه تفکیک کاغذ بود که خوشبختانه یکی از مهم ترین نتایج و دستاوردهای آن، ساخت نخستین مدرسه در کشور از محل اعتبارات به دست آمده از فروش کتاب های کهنه و کاغذهای باطله دانش آموزان در نیشابور بود.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش، ارائه آگاهی و آموزش های محیط زیستی در ۱۲۰ صفحه از کتاب های درسی پایه های مختلف، برگزاری دوره های آموزشی محیط زیستی برای معلم ها، پیش آهنگ ها و دانش آموزان، تخصیص ۲ واحد درسی دانشگاه فرهنگیان به محیط زیست، اجرای برنامه های محیط زیستی توسط سازمان دانش آموزی را بخشی دیگر از اقدام های صورت گرفته توسط وزارتخانه متبوع خود دانست.

۱۷۰۰ مدرسه حاشیه پارک های ملی و مناطق حفاظت شده کشور میزبان محیط بانان شدند

مدیرکل دفتر آموزش سازمان حفاظت محیط زیست با ارائه گزارشی از همکاری های مشترک محیط زیستی وزارت آموزش و پروش و سازمان حفاظت محیط زیست گفت: یکی از مهم ترین اقدام های مشترک دو نهاد، اجرای طرح یک ساعت با محیط بان در ۱۷۰۰ مدرسه حاشیه پارک های ملی و مناطق حفاظت شده کشور است.

کیومرث کلانتری با اشاره به شهادت سه محیط بان در سال ۹۵ و طی درگیری با شکارچیان در مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست، اظهار کرد: اجرای چنین طرح هایی که منجر به آگاهی کودکان بومی و محلی از شغل محیط بانی و ظایف آن می شود، می تواند تاثیری مهم در شکل گیری تعامل میان جامعه بومی و محلی و محیط زیست و در نتیجه کاهش تعارض ها و درگیری ها داشته باشد.

مدیر کل دفتر آموزش سازمان حفاظت محیط زیست افزود: تهیه و تدوین کتاب “انسان و محیط زیست” برای پایه یازدهم در هفت سرفصل و با رویکردی مساله محور از دیگر اقدام های مشترک و بسیار مهم است زیرا برای نخستین بار در کشور، وزارت آموزش و پرورش به صورت مشترک با دستگاهی دیگر اقدام به تامین محتوا کتاب درسی دانش آموزان کرده است.

وی یادآوری کرد: این کتاب از ابتدای مهرماه سال ۹۶ و به صورت ۲ ساعت در هفته در کلیه مدارس کشور تدریس می شود.
این مقام مسئول، درج ملاحظات محیط زیستی در کتاب های درسی شاخه کار و دانش و تدوین استانداردهای پنج رشته پیشنهادی محیط زیست، ترجمه راهنماهای محیط زیستی ویژه آموزشگران، تشکیل کارگروه ملی راهبردی سند ابلاغی در خصوص مدیریت سبز به ۱۰۶مدرسه کشور را برخی دیگر از اقدام های مشترک دو دستگاه اعلام کرد./۰۱۱۹۰/۱۴۲/۳
کانال اطلاع رسانی:

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *