مراسم جایگزینی 40 هزار دستگاه تاکسی فرسوده/ ابتکار: روزهای سالم تهران در دولت یازدهم 67 پله افزایش یافت/ نوسازی 915هزار خودروی فرسوده طی 3سال گذشته

اخبار اخبار محیط زیست ایران

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تعداد روزهای سالم و پاک شهر تهران تا ششم بهمن سال 1392 برابر با ١٧٧ روز بود که این رقم از آغاز کار دولت یازدهم تاکنون به ٢٣۴ روز رسیده است.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):  به گزارش  ایرنا، «معصومه ابتکار» در مراسم جایگزینی ۴٠ هزار دستگاه تاکسی نو در ناوگان تاکسیرانی کشور، افزود: تعداد روزهای سالم و پاک شهر اصفهان نیز در این مدت سه برابر شده است.به گفته وی، این نشان می دهد که گام به گام شرایط بهتری شده و هوای کلانشهرها رو به بهبود است.

معاون رییس جمهوری خاطرنشان ساخت: در این زمینه ١۶ دستگاه مسوولیت دارند که همه باید در این مسیر گام بردارند.

ابتکار ادامه داد: در دولت یازدهم تاکنون ٩١۵ هزار خودروی فرسوده از سیستم حمل و نقل خارج و با خودروهای نو جایگزین شده اند.

وی اضافه کرد: گام بعدی این جایگزینی باید در خودروهای عمومی باشد؛ در واقع جایگزینی ۴٠ هزار تاکسی گام نخست آن است.

معاون رییس جمهوری گفت: این برنامه، روندی برد- برد است که رشد اقتصادیِ سبز را به دنبال دارد.

وی با تاکید بر اینکه ایران دیگر تاب و تحمل آلودگی ها را ندارد، گفت: دولت یازدهم گام هایی جدی در این زمینه برداشته، به عنوان نمونه مصرف مازوت از ۴۵ درصد در سال ١٣٩٢ به ٩ درصد در سال ٩۵ کاهش یافته است.

ابتکار یادآوری کرد: شاخص بنزن به عنوان عاملی سرطانزا، به شاخص ها و حدود استاندارد نزدیک شده است.

وزیر صنعت: سال آینده خودرو‌های یورو ۵ عرضه کنیم

بنا بر این گزارش، محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در مراسم جایگزینی 40 هزار دستگاه تاکسی فرسوده اظهارداشت: برای نوسازی وانت‌ها، اتوبوس‌، کامیون و کامیونت‌های فرسوده تصمیماتی داریم که بعضی از آنها هنوز اجرایی نشده‌اند.

وزیر صنعت،معدن و تجارت با بیان اینکه مصوبات مربوط به این طرح تهیه شده و مقدماتش مصوب شده است، گفت: در مورد اتوبوس و کامیون‌ها باید تسهیلات بانکی بیشتری را پرداخت کنیم که در حال پیگیری است.

نعمت‌زاده در ادامه با بیان اینکه صنایعی که خود را با پیشرفت زمان تطبیق ندهند، محکوم به فنا هستند، گفت: گاهی می‌گویند چرا فلان کارخانه که قدمت 50 ساله دارد حالا تعطیل شده؟ در پاسخ به این افراد باید بگوییم که چون این کارخانه خود را بروزرسانی نکرده بود.

وی تصریح کرد: برخی کارخانه‌ها نیز برنامه بروزرسانی را اجرا کرده‌اند که طی هفته جاری برنامه رونمایی از چند محصول تولیدی آنها در صنعت لوازم خانگی را خواهیم داشت.

نعمت‌زاده با بیان اینکه قول می‌دهیم سال آینده خودروهای جدید با استاندارد یورو5 را به بازار عرضه کنیم، گفت: قراردادهای جدید منعقد شده با خودروسازان خارجی برای تولید خودرو با استاندارد یورو5 و یورو6 هدف‌گذاری شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به انعقاد قرارداد با 2 موسسه تحقیقاتی و طراحی موتورهای پیشرفته اروپایی، گفت: موتورهای 3 سیلندر کم مصرف با قدرت تا 160 اسب بخار در این قراردادها مدنظر بوده است.

وزیر صنعت همچنین با اشاره به همکاری صنعت خودروی ایران با موتورسازان دیزلی دنیا گفت: تولید اتوبوس و کامیون با استاندارد یورو5 و یا استاندارد یورو4 به اضافه فیلتر ذرات شروع شده و این خودروها به بازار عرضه خواهند شد.

نعمت‌زاده با بیان اینکه ثبت سفارش موتور سیکلت‌های کاربراتوری از ابتدای تیرماه متوقف شده است، افزود: تولید موتورسیکلت‌های انژکتوری آغاز شده است.

وی همچنین از تولید 15 هزار دستگاه موتورسیکلت برقی در کشور طی سال جاری خبرداد و از شریعتمداری و ابتکار به عنوان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست خواست تا روند اجرای بسته حمایت از تولید خودروهای برقی و هیبریدی سرعت بگیرد.

نعمت زاده با بیان اینکه در چین برای تولید خودروهای برقی و هیبریدی 16 هزار دلار یارانه پرداخت می‌شود، گفت: برای موفقیت در این زمینه باید یک مسیر 5 ساله را طی کنیم.

معاون اجرایی رئیس‌جمهور : جزئیات برنامه دولت برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی

محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس‌جمهور هم در مراسم جایگزینی 40 هزار دستگاه تاکسی فرسوده اظهار داشت: اضافه شدن 400 واگن جدید به ناوگان متروی کشور برنامه‌ریزی شده و علاوه بر این برای اسقاط خودروهای سنگین اعتبار بانکی 22 هزار میلیارد ریالی پیش‌بینی شده است تا با سود حداقلی در اختیار مردم قرار گیرد.

وی ادامه داد: برای توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی کشور جهت استفاده از 140 هزار دستگاه خودرو، تأییدیه‌های دولت حاضر شده و گام‌های اولیه برداشته شده است.

به گفته شریعتمداری برای جایگزینی 17 هزار دستگاه اتوبوس فرسوده دیزلی درون شهری مقدمات کار انجام شده و علاوه بر این برای جایگزینی 65 هزار دستگاه کامیون و کشنده بالای 10 تن و با سن بیش از 35 سال برنامه‌ریزی‌هایی در دولت صورت گرفته است.

وی همچنین از امضای قرارداد نوسازی هزار و 600 دستگاه اتوبوس بین شرکت‌های سازنده و شهرداری خبر داد و گفت: اقداماتی برای اسقاط هزار و صد دستگاه مینی‌بوس فرسوده در تهران نیز به نتیجه نهایی رسیده و برای نوسازی 20 هزار دستگاه وانت فرسوده نیز ثبت‌نام‌ها در حال انجام است.

معاون اجرایی رئیس‌جمهور در پایان با بیان اینکه برای استفاده از خودروهای برقی در کشور نیز برنامه‌هایی تبیین شده است، گفت: این برنامه‌ها در قالب برنامه ششم و با همکاری وزارت صنعت،‌ سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان مدیریت اجرایی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *