۸۰ درصد پروژه های احیای دریاچه ارومیه متوقف شده است

مدیردفتربرنامه ریزی وتلفیق کارگروه ملی نجات دریاچه: گفت: به علت اختصاص نیافتن اعتبارات لازم به ستاد احیای دریاچه ارومیه، حدود ۸۰ درصد پروژه های احیا متوقف شده است.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): مسعود تجریشی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: قولی که رییس سازمان برنامه بودجه در هیات دولت داده نیز محقق نشد و تاکنون یک ریال هم تخصیص نیافته است.
وی اظهار کرد: چندی پیش رییس سازمان برنامه و بودجه تخصیص ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای احیای دریاچه ارومیه را امضا کرد اما تاکنون هیج مبلغی تخصیص نیافته است.
تجریشی گفت: برخی از پروژه ها سرمایه گذاری آنها به پایان رسیده و فقط قرار بود آب را به دریاچه برسانند که به علت عدم تخصیص اعتبار این کار متوقف شده است.
وی افزود: به عنوان مثال قرار است سد سیلوه ۱۹۰ میلیون متر مکعب آب را به دریاچه ارومیه برساند که با عدم اعتبار این روند نیز متوقف شده است، همچنین از محل تصفیه خانه ها نیز امسال می توانست بیش از ۴۵ میلیون متر مکعب به دریاچه برسد که این نیز محقق نشد.
مدیردفتربرنامه ریزی وتلفیق کارگروه ملی نجات دریاچه گفت: ایجاد سردهنه ها نیز از دیگر پروژه هایی است که نقش زیادی در آبرسانی به دریاچه دارد که هزینه زیادی هم نمی خواهد اما باعث می شد روزانه یک میلیون متر مکعب آب وارد دریاچه شود که این پروژه نیز متوقف شده است.
وی با ابراز نگرانی از ادامه این روند اظهار کرد: یکی از نگرانی های ما خشک شدن نهال هایی است که دو سال است برای کاشت و نگهداری آنها تلاش و هزینه کرده ایم، اگر منابع مورد نیاز برای آبیاری آنها تامین نشود ممکن است این درخت ها خشک شوند.
تجریشی گفت: برای احیای دریاچه ارومیه حدود هزار و ۱۲۰ میلیارد تومان از محل ماده ۱۰ و ۱۲ ( بودجه های اضطراری ) تامین می شود که تخصیص ۳۰۰ میلیارد تومان آن چند روز گذشته از سوی محمد باقر نوبخت امضا شد.
وی اظهارکرد:همچنین مبلغ ۳۵۰ میلیارد تومان نیز از بودجه سالانه دستگاه های اجرایی و ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیارد تومان دیگر نیز از صندوق ملی توسعه تامین می شود که این مبلغ بیشتر برای پروژه های رودخانه های مرزی اختصاص خواهد یافت.
تجریشی تاکید کرد: قرار است این مبلغ به پروژه های اولویت دار مانند اقدامات در راستای کاهش ۴۰ درصدی استفاده از منابع آب در بخش کشاورزی، ادامه پروژه های قرق و کشت گیاهان برای تثبیت خاک تخصیص داده شود اما تاکنون هیچ اعتباری داده نشده است.
وی با بیان اینکه اکنون وضعیت دریاچه به تثبیت رسیده است گفت: اما اگر اعتبارات مورد نیاز هر چه زودتر تخصیص نیابد جای نگرانی دارد.

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *