هامون یک فرهنگ است

اخبار اخبار محیط زیست ایران

راهپیمایی مدیرکل محیط زیست استان همراه با مردم هامون

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اِسنامدیرکل محیط زیست راهپیمایی یوم الله ۲۲بهمن را در جمع مردم شهرعلی اکبراز توابع شهرستان هامون شمال استان حضور داشت وبه عنوان سخنران در جمع این مردم که درکنارتالاب بین المللی هامون زندگی میکنند گفت: هامون یک فرهنگ است که اگر هامون نباشدمشکلات اجتماعی و امنیتی پیش خواهد آمدونمی توان از تالاب هامون فقط به عنوان اکوسیستم آبی صحبت کرد.

دکترنیره پورملایی گفت: دو دهه است که سیستان دچار خشکسالی و تغییر اقلیم شده واگر در بهمن ماه به جای هوای زمستانی، هوای بهاری را شاهد هستیم اثرات تغییر اقلیم است.

مدیرکل محیط زیست استان ادامه داد: دیگر مثل گذشته شاهد ورود آب فراوان به کشور نخواهیم بود، و بر همه ی ما واجب است که آب را به بهترین شکل مدیریت کنیم.

وی تاکیدکرد:تنها ۸ درصد از حوزه آبریز هامون در داخل ایران است و قسمت اعظم آن در کشور افغانستان است که از حدود اختیار ما خارج است.

پورملایی از مصوب شدن طرح مدیریت یکپارچه هامون با مشارکت همه ذی نفعان، مردم و مسئولین خبر داد وگفت باتصویب این طرح شاهد اختصاص بودجه برای تالاب بین المللی هامون خواهیم بود.

وی با توجه به ورود آب به دشت سیستان درخصوص مدیریت صحیح این حجم ورودی آب در ادامه گفت: سعی بر این است که آب به جاهایی هدایت شود که هم مسئله ی ریزگردها حل شود و هم پویایی اکوسیستم را پایدار کندو به مقدار آبی که وارد منطقه می شود تصمیم مناسب بگیریم مقدار آب ورودی  به منطقه متغیراست باید تصمیم گیری ها به روز باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *