کودکانی دوستدار محیط‌ زیست تربیت کنیم

اخبار اخبار محیط زیست ایران

سیاره‌ی زمین در خطر است. جنگل‌های استوایی رو به نابودی هستند و حیوانات کمیاب به انقراض خود نزدیک می‌شوند و گرمایش جهانی هم یک واقعیت ترسناک است.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):  سلامتی : این تصویر زیبایی نیست اما خوشبختانه به‌خاطر فعالان محیط‌زیست که جامعه را از مشکلات محیط‌ زیستی آگاه کرده‌اند حرکتی «سبز» به راه افتاده است. این حرکت مثل گذشته فقط گروه کوچکی از دوستداران محیط‌زیست را شامل نمی‌شود و خیلی از مردم نسبت به آن آگاهی پیدا کرده‌اند و تمایل به تغییر دارند.

به‌خاطر تلاش‌های جامعه‌ی دوستدار محیط‌ زیست، امروزه سعی بر این داریم که منابع با ارزش زمین را برای نسل‌های بعد حفظ کنیم. ما وظیفه داریم به کودکان خود آموزش دهیم تا بسیار زودتر از والدین‌شان سبک زندگی سازگار با محیط‌زیست پیش بگیرند و به‌جای این‌که فقط از منابع زمین استفاده کنند، در نگهداری از آن هم کوشا باشند. وقتی کودکان ما بزرگ شوند استفاده از کاغذ یا پلاستیک دیگر مسئله نیست و بازیافت به یکی از قوانین زندگی تبدیل شده است.

تا به امروز آسیب‌های زیادی به سیاره زمین وارد شده و دانشمندان و دوستداران محیط‌ زیست میزان آن را اندازه‌گیری کرده‌اند؛ موارد زیر آسیب‌هایی هستند که  گرمایش جهانی برای این سیاره به همراه داشته است:

به گفته‌ی ناسا سال ۲۰۰۵ گرم‌ترین سال زمین بوده است.

از  سال ۱۹۷۰ شدت و مدت زمان گردبادها و طوفان‌های استوایی ۱۰۰% افزایش داشته است.

گردبادی که در سال ۲۰۰۵ به ساحل آمریکا آمد ۱۰۰ میلیارد دلار خسارت در پی داشت.

تا سال ۲۰۳۰ در پارک ملی گلاسیر، دیگر کوه یخی باقی نخواهد ماند.

در ۳۰ سال اخیر ۶۰۰٫۰۰۰ کیلومتر مربع از یخ‌های قطب شمال آب شده‌اند که این زندگی خرس‌ها و دیگر حیوانات قطبی را به‌خطر انداخته و به تشدید گرمایش جهانی منجر شده است.

گرمایش جهانی تا سال ۲۰۵۰ ، ۳۷% – ۱۵%  از گونه‌های گیاهی و جانوری زمین را از بین می‌برد.

ایالات متحده بیشترین تاثیر را در گرمایش جهانی زمین دارد.

اگر این پیشبینی‌ها به واقعیت تبدیل شوند، دنیایی که کودکان ما در آن زندگی خواهند کرد شبیه دنیای ما نخواهد بود و خدا می‌داند چه بلایی سر دنیای نسل بعد از کودکان ما خواهد آمد. اهداف زندگی ما والدین، حول آینده‌ی فرزندان‌مان و این‌که چطور آن‌ها را برای ورود به دنیا آماده کنیم می‌چرخد. اگر بتوانیم آن‌ها را طوری تربیت کنیم که نسبت به حفظ‌ محیط‌ زیست آگاه باشند، می‌توانیم در ترمیم تدریجی آسیب‌هایی که در چند قرن گذشته به زمین وارد شده سهیم باشیم.

این‌ها نکاتی هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید سبک زندگی سازگار با محیط‌زیست را به کودکان آموزش دهید. با انجام این فعالیت‌ها نه‌تنها منابع زمین را حفظ می‌کنید، بلکه در هزینه‌ها هم صرفه‌جویی زیادی می‌شود:

حواس‌تان باشد کودکان هنگام مسواک زدن شیر آب را ببندند تا در مصرف آب صرفه‌جویی شود.
بر اهمیت خاموش کردن چراغ‌ها پس از ترک اتاق تاکید کنید.
از آن‌ها برای تعویض لامپ‌های پرمصرف با کم‌مصرف کمک بگیرید.
یک روز از ماه را «روز سبز» بنامید و در این روز به طبیعت بروید، مواد غذایی فرآوری شده را کنار بگذارید و لباس‌ها و اسباب‌بازی‌هایی که کودکان از آن‌ها استفاده نمی‌کنند را به فقرا هدیه کنید.
با کودکان زباله‌ها را تفکیک کنید تا یاد بگیرند کدام زباله باید در کدام سطل ریخته شود.
وقتی می‌خواهید لباس‌ها را روی طناب پهن کنید کودکان را همراه خود ببرید و در مورد قدرت انرژی خورشید به آن‌ها آموزش دهید.
برای اسباب‌بازی‌های کودکان باطری‌های شارژی بخرید.
با کودکان باغبانی کنید؛ آن‌ها تمایل بیشتری به خوردن سبزیجاتی که خودشان کاشته‌اند خواهند داشت.
وقتی تکلیف می‌نویسند یا نقاشی می‌کنند به آن‌ها آموزش دهید که از هر دو طرف کاغذ استفاده کنند.
نهارشان را به‌جای کیسه‌های پلاستیکی در ظرف‌های پلاستیکی که قابل شستشو هستند قرار دهید. اگر مجبورید از کیسه استفاده کنید از کودک بخواهید آن را برگردانید تا بازیافت شود یا دوباره از آن استفاده کنید.
خودرو را بیشتر در پارکینگ نگه‌دارید و با کودکان پیاده‌روی کنید.
مهم‌ترین نکته این است که خودتان هم به توصیه‌هایی که می‌کنید عمل کنید. اگر دوستدار محیط‌زیست باشید و خود در تمام فعالیت‌هایی که به کودکان توصیه می‌کنید شرکت داشته باشید، احتمال این‌که آن‌ها هم این فعالیت‌ها را انجام دهند بسیار بیشتر است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *