تالاب هامون بهانه دوستی و تعامل معتمدان و سمن های ایرانی و افغان

اخبار اخبار محیط زیست ایران

بزرگان و معتمدان طوایف و سمن های مردمی مناطق همجوار در ولایت نیمروز افغانستان و سیستان ایران در نشستی مشترک در شهرستان هامون به بحث و تبادل نظر پیرامون آینده تالاب بین المللی هامون پرداختند.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش دریافتی ایرنا، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در این نشست که در روستای کیخا شهرستان هامون برگزار شد گفت: تالاب هامون پیشینه و تاریخ مشترک ایران و افغانستان است و این پیشینه امروز همه حوزه های زندگی، تاریخی و غیره را در قالب پویایی محیط زیست در بر گرفته است.
نیره پورملائی با قدردانی از همه سران، معتمدان، مسئولان و ریش سفیدان ایرانی و افغان که در جلسه حضور دارند با یادآوری ثبت تالاب بین المللی هامون به عنوان ذخیره گاه زیستکره، در راستای اهداف طرح مدیریت زیست بومی تالاب بین المللی هامون بیان کرد: ایران و افغانستان مشترکات زیاد تاریخی، اعتقادی، دینی و محیط زیستی دارند و این مشترکات در کمتر جایی دیده می شود و عمق این یکپارچگی و همبستگی به اندازه ای است که هیچ تحولی در جغرافیای تالاب بین المللی هامون موجب جدایی مردم منطقه از هم نمی شود.
وی ادامه داد: مهمترین اثر کاربردی این نشستِ صلح و دوستی، تعامل و ایجاد وحدت رویه و بهبود امور مشترک در احیا و نجات تالاب بین المللی هامون است.
وی بیان کرد: در وحدت رویه، دوستی و ایجاد همبستگی در جوامع محلی برای احیای پایدار تالاب بین المللی هامون بزرگان، ریش سفیدان و سران طوایف ساکن در 2 سوی مرز به عنوان فاکتور کلیدی و موثر نقش بسیار مهمی دارند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: تاریخ و فرهنگ تالاب هامون، میراث مشترک ماست و این سند نانوشته برایمان وظایف سنگینی در خصوص حفظ و احیای تالاب هامون به ارمغان آورده تا در کنار هم میراث احیا و پویا به آیندگان تحویل بدهیم.
معصومه پرندوار فرماندار شهرستان هامون نیز در این نشست درباره اهمیت تالاب بین المللی هامون و مشکلات عدیده ای که در طی سالیان گذشته برای منطقه ایجاد شده و همچنین اهمیت حضور جوامع محلی و مردم حاشیه تالاب در برنامه های احیای تالاب، مطالبی بیان کرد.
هوشنگ ناظری معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه زابل نیز به نقش تالاب بین المللی هامون در فرهنگ، معیشت و محیط زیست و همچنین مشترکات فرهنگی، تاریخی و دینیِ مردم ایران و افغانستان اشاره کرد.
اویسی از بزرگان و معتمدان سیستان نیز در نخستین نشست آشنایی و تعامل طوایف و بزرگان ایرانی و افغانستانی حاشیه تالاب هامون، در خصوص تاریخ مشترک ایران و افغانستان، فرهنگ مشترک، سوابق تاریخی و تعاملات مشترک مردم منطقه ایراد سخن گفت.
عبدالمجید نورزایی از سران و ریش سفیدان افغانستانی میهمان جلسه گفت: دو جامعه ایران و افغانستان دوست و برادر و کمک رسان حال خود در طول تاریخ بوده اند و جریان آب برای ورود به تالاب هامون همواره وجود داشته که برخی از اقدامات هر دو طرف مانع ورود آب شده که با همکاری و تعامل طرفین و همچنین امکان تردد مردم در دو سوی مرز، جریان آب نیز با سهولت بیشتری انجام خواهد شد.
محمد قورزایی و محمدگل ساربانی از ریش سفیدان و سمن های محیط زیستی حاشیه تالاب هامون از نقش تالاب در زندگی و معیشت مردم و همچنین تعاملات و دوستی های فرهنگی و تاریخی و لزوم احیای پایدار تالاب هامون و ادامه داشتنِ برنامه های مشترک تا رسیدن به احیا تالاب و احیا حیات و محیط زیست منطقه سخن گفتند.
نشست آشنایی و تعامل ریش سفیدان، معتمدان و سمن های حاشیه تالاب هامون در روستای کیخا از توابع شهرستان هامون با حضور هیاتی از معتمدان و ریش سفیدان افغانستانی و ایرانی و همچنین حضور مسئولان محلی از جمله محمد حسین دهمرده فرماندار نیمروز، محمد علی پیری فرماندار هیرمند و اعضای هیات علمی دانشگاه زابل و مدیر طرح منارید استان سیستان و بلوچستان برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *