غرفه ای که می توانست در شانزدهمین نمایشگاه محیط زیست تندیس بگیرد

اخبار اخبار محیط زیست ایران

پرفورمنسی از دستانی که نهال می کارند، زباله ای بر می دارند و کیسه پارچه ای استفاده می کنند، بخش دیگری از تزئینات این غرفه خلاقانه بود که توسط کارشناسان بخش آموزش طراحی و ساخته شده بود.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش زیست بوم، اگر چه برگزار کنندگان نمایشگاه این تصمیم را به گفته خود در راستای « تحسین همه شرکت کنندگان» اخذ کرده بودند ولی اگر قرار بود به روال گذشته به بهترین غرفه ها تندیس تعلق بگیرد، غرفه استان چهارمحال و بختیاری شایسته دریافت جایزه بود.
چهارمحالی ها با رنگ امید، طعم موفقیت و آگاهی غرفه شان را بر پا کرده بودند.
ماکت بزرگی در این غرفه از موفقیت جمعی چهار محالی ها در احیای تالاب گندمان خودنمایی می کرد، آنطور که بهزاد ترابیان دهکردی کارشناس آموزش و برنامه ریزی محیط زیست چهارمحال توضیح داد؛ تالاب گندمان با احداث یک بند خاکی به ارتفاع یک متر و طول هزار متر احیا شده است و گونه های گیاهی مانند آلاله سفید که از بین رفته بودند و دیگر در این عرض جغرافیایی دیده نمی شدند دوباره رنگ حیات گرفته اند. حتی گونه های پرنده تالاب پس از احیا افزایش یافتند و سر و کله اردک سرسفید هم دوباره پیدا شده است.
بهزاد ترابیان
در گوشه دیگری از غرفه چهارمحالی ها دوچرخه ثابتی قرار گرفته بود و بازدیدکنندگان را به صورت عملی با محیط زیست درگیر می کرد، به این صورت که از بازدید کنندگان خواسته شد تنها سه دقیقه بر روی دوچرخه رکاب بزنند و به پیام های نمایشگر روبروی دوچرخه توجه کنند، نمایشگر به رکاب زن می گفت که در این سه دقیقه ناقابل چه اتفاقات بزرگی در جهان رخ می دهد.(چقدر گاز مونواکسید کربن و دی اکسید کربن به دنیا افزود می شود، چند نفر به دنیا می آیند و چند نفر می میرند و این چند دقیقه رکاب زنی اش چه کمکی به جهان می کند)
بهزاد ترابیان
ترابیان می گوید: بازدیدکنندگان با این روش برای پیوستن به پویش مردمی سه شنبه های بدون خودرو ترغیب می شوند.
اما ترویج کارهای کوچک و آثار بزرگ دیگری که به نظرم هدف چهارمحالی ها برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده بود به دوچرخه ختم نشد.
پرفورمنسی از دستانی که نهال می کارند، زباله ای بر می دارند و کیسه پارچه ای استفاده می کنند، بخش دیگری از تزئینات این غرفه خلاقانه بود که توسط کارشناسان بخش آموزش طراحی و ساخته شده بود.
همچنین از دیگر برنامه های آنها می توان به نمایش تنه درخت بلوطی اشاره کرد که تحولات اقلیمی و تاریخی را به زبان ساده توضیح می داد و نقش این درخت در مناطق زاگرسی برای ترسیب کربنی گوشزد می کرد.
بهزاد ترابیان
غرفه چهارمحال و بختیاری در عین سادگی مفاهیم پایه محیط زیست را آموزش می داد. آنها حتی یوزپلنگ عروسکی زخمی را در غرفه داشتند که با کودکان حرف می زد و با این بهانه آنها را با نحوه زیست حیات وحش آشنا می کرد.
چهارمحالی ها حق داشتند بیش از دیگران گله مند باشند که چرا مراسم اختتامیه و انتخاب غرفه های برتر برگزار نشد. آنها در سال گذشته هم با حضور موفق توانسته بودند به عنوان یکی از برگزیدگان این نمایشگاه انتخاب شوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *