مهار آلاینده‌ها اولویت اساسی جامعه امن و اقتصاد سبز است

اخبار اخبار محیط زیست ایران

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در پیامی به جشنواره «نفس‌های شهر» گفت: کنترل و مهار آلاینده ها از اولویت‌های اساسی برای تحقق اقتصاد سبز محسوب می‌شود.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش خبرنگار مهر، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در پیامی به جشنواره «نفس‌های شهر» گفت: در عصر کنونی که پیش درآمدی برای زندگی انسان در قرن بیست و یکم است، حق توسعه و حق برخورداری از محیط زیست سالم و عاری از هرگونه آلودگی که نقض آن می‌تواند بهره‌مندی از منابع جهانی و دستیابی به توسعه پایدار را تحت الشعاع قرار دهد، از اهمیت بالایی برخوردار است.

ناصر مهردادی افزود: درحال حاضر زیر ساخت‌های حیات انسان همچون آب، خاک و بخصوص هوا دستخوش فزونی طلبی‌ها و درست اندازی‌های بی حد انسانی قرار گرفته و این امر حرکت جهانی به سمت نابودی را در گذر زمان رقم خواهد زد و سلامت و اقتصاد جهانی را به مخاطره می‌اندازد. بی تردید در این زمان شاخص‌های محیط زیست هرکشوری رابطه مستقیم و معناداری با میزان بهره‌برداری صحیح و رو به رشد آن از ظرفیت‌های بالقوه و فناوری‌های نوین داشته و تجربه جهانی نشان دهنده این موضوع است که اعتلای شاخص‌های مختلف در زمینه کنترل و مهار آلاینده‌ها از الویت‌های اساسی برای دستیابی به جامعه امن زیستی و تحقق اقتصاد سبز محسوب می‌شود.

وی تأکید کرد: با این نگاه، در این فرایند جوامعی موفق خواهند بود که به بهترین وجه به نیازها، راهکارها، برنامه‌ها، زیر ساخت‌ها و توان اکولوژیکی کشور خود توجه داشته باشند و در کنار برنامه‌های اجرایی و مدیریتی به ترسیم نقشه راهی برای توسعه و گسترش زیرساخت‌های فرهنگی در حوزه اجتماعی بپردازند. چرا که برخورداری از محیط زیست سالم و پایدار نیازمند مشارکت عمومی در توجه به بنیان‌های طبیعی و زیست‌محیطی است و از این منظر نقش هنرمندان و قهرمانان ملی در ایجاد حساسیت‌های لازم اجتماعی و همسو کردن جامعه به اتحاد در رفع معضلات موجود بسیار مهم و اساسی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در پایان این پیام گفت: حل معضل آلودگی هوای تهران و کلانشهرهای دیگر توجه جدی و همراهی همه مردم و مسئولین را می‌طلبد و از این منظر هر یک از ما عهده‌دار وظیفه‌ای قانونی و اخلاقی هستیم. دومین جشنواره عکس و پوستر نفس‌های شهر به امید نفس کشیدن شهرها و با هدف توجه به سلامت مردم طراحی و اجرا گردیده و امید است که این رویداد فرهنگی زیست‌محیطی بتواند رسالت خود را در این حوزه به درستی ایفا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *