شکل گیری یک تالاب مصنوعی در شمال خرمشهر

اخبار اخبار محیط زیست ایران

معاون استاندار و فرماندار ویژه خرمشهر از شکل گیری یک تالاب مصنوعی (انسان ساز) در شمال خرمشهر خبر داد.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): ولی الله حیاتی در گفتگو با خبرنگار مانا افزود: این تالاب به مساحت 18هزار هکتار از زهاب های کشت و صنعت های نیشکر امیرکبیر و میرزاکوچک خان شکل گرفته و تا نوار مرزی ایران و عراق و 10کیلومتری شمال خرمشهر امتداد دارد.

وی گفت: شکل گیری این تالاب مصنوعی که به محل زیستگاه پرندگان مهاجر تبدیل شده است در تعدیل آب و هوا و کاهش ریزگردها تاثیر زیادی دارد.

فرماندار ویژه خرمشهربا بیان اینکه این تالاب مصنوعی می تواند به یک منطقه گردشگری تبدیل شود، افزود: روزانه تعدادی زیاد از گردشگران از این تالاب دیدن می کنند.

حیاتی با اشاره به اینکه این تالاب هرسال پرآب تر می شود اظهار داشت: بخشی از راه آهن خرمشهر – اهواز از داخل این تالاب عبور می کند.

وی گفت: این تالاب مصنوعی که به نام “تالاب ناصری” نامگذاری شده جلوه های زیبایی،  بخصوص در فصول زمستان و بهار پدید آورده است.

پیش از این زهاب های دو مجتمع نیشکری خوزستان که تامین کننده آب تالاب مصنوعی ناصری است به رودخانه کارون ریخته می شد که پس از مدتی به علت شوری بالای آن ، از ورود آن به کارون جلوگیری شد.

دوستداران محیط زیست از شکل گیری تالاب مصنوعی ناصری به علت آثار مثبت آن بر محیط پیرامونی به عنوان یک پدیده نو زیست محیطی در سامان بخشیدن به طبیعت شکننده و آسیب پذیر ناشی از ریزگردها نام می برند.

در سال های اخیر دو تالاب بزرگ شادگان و هورالعظیم به علت خشکسالی و تامین نشدن حقابه آنان با مشکلات زیست محیطی زیادی مواجه شده اند.

با وجود آنکه حدود یک سوم آبهای دائمی کشور در استان خوزستان جاری است ولی به علت فعال شدن کانون های ریزگردها در استان، محیط زیست خوزستان در دو دهه اخیر با چالش های عمیقی روبرو شدند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *