وقتی ثمره دموکراسی در هزاره سوّم می شود ترامپ

لازم نیست ابلهان جلاد در سده های پیش از میلاد را به سخره گیریم؛ وقتی ثمره دموکراسی در هزاره سوّم می شود: دونالد ترامپ.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):   یادداشت: تاریخ تمدن ویل دورانت و تاریخ بزرگ جهان از کارل گریمبرگ، پر است از حکایت های شگفت آور و تاسفباری که منجر به سوختن ارزشمندترین کتابخانه ها، موزه ها، کهن سازه ها و پردیس های پرشکوه بوده و درنهایت می رسد به دادگاه تفتیش عقاید قرون وسطی و ماجرهای ذلت باری که از سقراط شروع شد و تا گالیله، مارکوپولو،  ژاندارک و … پیش رفت تا آنها از واقعیت به نفع خوشایند قدرت حاکم زمان، دست شویند … .
اما آن ماجراهای شرم آور، فقط در غبار تاریخی دور محبوس نمانده و امروز هم فقط به وسیله تروریستهای مذهبی چون طالبان و داعش تداوم نیافته، بل قدرت حاکمه کنونی در ایالات متحده آمریکا به رهبری  ترامپ، دوباره همان راه را در شرایطی که مک لوهان، زمین امروز را به دلیل تسلط رسانه ها، دهکده نامیده؛ می پیماید! چرا؟
به عنوان مثال به دفتر اقلیم و انرژی پاک در وزارت نیرو آمریکا، ابلاغ شده تا از واژه های تغییرات اقلیم– climate change-، کاهش_انتشارگازهای گلخانه_ای– emission reduction-و توافقنامه پاریس – Pais Agreement- در هیچ یک از مکاتبات رسمی استفاده نکند. کارمندان این بخش روز سه شنبه درمورد این ممنوعیت باخبر شده اند  روزی که ترامپ در مقر آژانس حفاظت از محیط زیست، با امضاء خود بسیاری از قوانین  دولت اوباما را در ارتباط با اقلیم و انرژی پاک لغو کرد مقامات رسمی در وزارت امور خارجه و دیگر بخشهای وزارت نیرو می گویند:  به آنها سیاهه ای از واژه های ممنوع اعلام نشده، اما این مقامات در یادداشت های خود بدنبال تعیین جهت دولت جدید در این زمینه خودبخود از بکار بردن واژه های مربوط به تغییرات اقلیمی پرهیز می کنند!
به گزارش نشریه Politico دفتر نامبرده تنها بخشی از وزارت نیروست که در نام آن واژه “اقلیم” بکار برده شده و  از جانب دولت اوباما برای اجرای برنامه های انرژی پاک بوجود آمده و اکنون در دولت ترامپ کنار گذاشته می شود.
یک سخنگوی وزارت نیرو کلا وجود چنین ممنوعیتی را انکار می کند، اما یک منبع که نخواست نامش ذکر شود، ابراز می کند که این بخش آگاهانه واژه هایی مانند “اشتغال” و “زیرساخت” را انتخاب کرده تا با آنها اولویت های دولت ترامپ را نشان دهد.

محمد درویش –  مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *