انجام نخستین مرحله رهاسازی گوزن زرد ایرانی در خاتم یزد

رییس اداره محیط‌زیست شهرستان خاتم گفت: نخستین مرحله رهاسازی گوزن زرد ایرانی در طبیعت کشور، در ایستگاه خاص این گونه در شهرستان خاتم یزد انجام می‌شود .

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش ایسنا، «محمدرضا خدارحمی» با بیان این که نگهداری گوزن زرد ایرانی از سال ۱۳۸۵ در منطقه حفاظت شده باغ شادی خاتم آغاز شده است، افزود: این گونه جانوری، زاد و ولد و تلفاتی داشته است اما هم‌اکنون ۲۵ راس گوزن زرد در منطقه حفاظت شده شهرستان خاتم نگهداری می‌شود که با زاد و ولد در سال‌جاری تعداد این گونه افزایش خواهد یافت .

وی در خصوص تعداد گوزن‌هایی که قرار است رهاسازی شوند، یادآور شد: میزان رهاسازی این گونه جانوری به شرایط و وضعیت گوزن‌ها بستگی دارد و مستلزم حفاظت ویژه است که در این خصوص باید آمادگی لازم در استان‌های همجوار یزد از جمله استان فارس و کرمان نیز فراهم شود .

خدارحمی گفت: زمینه‌سازی برای رهاسازی گوزن زرد ایرانی به حداقل ۱۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که در صورت تخصیص این اعتبار، امید آن می‌رود در سال‌جاری و سال آینده رهاسازی این گونه جانوری برای اولین بار در طبیعت کشور انجام شود .

وی اظهار کرد: این گونه جانوری در سال‌های گذشته در معرض خطر انقراض قرار داشت که برای اولین بار تعدادی از این گونه از خاستگاه و زیستگاه اصلی آن(استان خوزستان) زنده‌گیری و به برخی استان‌های کشور برای تکثیر و پرورش انتقال یافت که برخی از کارشناسان داخلی و بین‌المللی منطقه باغ شادی شهرستان خاتم را برای حفاظت از این گونه مناسب دانستند .

خدارحمی آگاه‌سازی افکار عمومی مردم منطقه، ایجاد تعدادی پاسگاه محیط‌بانی، جذب نیروی انسانی کاردان و مجرب و آگاه‌سازی روستاییان به ویژه چوپانان منطقه را برای رهاسازی گوزن زرد ضروری دانست .

این مسئول افزود: اگر این طرح در شهرستان خاتم با موفقیت انجام شود، اولین مورد معرفی موفق‌گونه به طبیعت ایران خواهد بود.

جنگل باغ شادی خاتم شامل بالغ بر ۱۱ هزار هکتار منطقه حفاظتی و حداقل ۲۸ هزار هکتار منطقه شکار ممنوع است که ۲۰۰ هکتار از آن فنس کشی شده است .

 شهرستان خاتم با بیش از ۶۴ هزار هکتار جنگل تنها منطقه جنگلی استان یزد است و این شهرستان با ۴۰ هزار نفر جمعیت در فاصله ۲۴۰ کیلومتری شهر یزد واقع شده است.

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *