احداث مرکز آموزشی مبارزه با ریزگردها در کربلا

رییس مرکز بین الملل و امور کنوانسیون های سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به مذاکره با مقامات عراقی گفت: در این مذاکرات مقرر شد یک مرکز آموزشی- پژوهشی مبارزه با پدیده ریزگردها و گرد و غبار در کربلا احداث شود.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش ایسنا، مجید شفیع پور که به اتفاق سید محمد مجابی – معاون سازمان حفاظت محیط زیست – به عراق سفر کرده است در حاشیه دومین کنفرانس بین‌المللی ارتقای وضعیت محیط زیستی عراق افزود: مقرر شد طرح اجرایی احداث مرکز آموزشی-پژوهشی مبارزه با ریزگردها و گرد و غبار در کربلا تا دو ماه آینده بین طرفین مبادله شود تا گام‌های عملی در جهت توانمندسازی و ظرفیت‌سازی به منظور کنترل انتشار ریزگردها و کانون گرد و خاک در محدوده خاک جمهوری عراق به سرعت برداشته شود.

وی با اشاره به اینکه توانایی لازم علمی و کاربردی در عراق به ویژه در استان کربلا و حوالی آن به اندازه کافی وجود ندارد، اظهارکرد: در این مذاکرات مقرر شد برای مقابله بهتر و موثرتر، این مرکز آموزشی وپژوهشی هم روی گیاهان و هم روی نوع سیستم‌های تثبیت دهنده خاک کار کند تا در بازه زمانی کوتاهی کانون‌های انتشار ریزگرد را – که مستقیماً وارد خوزستان می شود- در خاک عراق بتواند مدیریت و کنترل کند.

رئیس مرکز اموربین الملل و کنوانسیونها با اشاره به رخداد اخیر گرد و غبار که در محدوده کربلا و نجف و بخش‌های نزدیک به مرز جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت، گفت:ایران مطالبات خود را در ارتباط با اقداماتی که وزارت محیط زیست و بهداشت عراق انجام داده است، دنبال‌ می‌کند .

وی ادامه داد: دیروز در کربلا، مذاکرات دیپلماتیک با مسئولان محلی در زمینه محیط زیست انجام و مقرر شد که برای مبارزه با پدیده ریزگردها جدا از ابعاد هواشناختی و رخدادهایی که بادهای سطحی و وزش‌های گوناگون منتهی به آن می شود ، تلاش‌های دو جانبه‌ای انجام شود .

براساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام)، به گفته وی، پاره‌ای از دغدغه‌هایی که در مدیریت منابع و برآوردها و روش‌های علمی تخمین تبخیر همچنین مقابله با پدیده گرد و غبار وجود دارد از سوی هیات ایرانی  ارائه شد که مورد استقبال جامعه علمی عراق قرار گرفت.

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *