خسارت ۳۷ هزار میلیارد تومانی پسماندها

مدیرکل دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری ها گفت: به علت مدیریت غیر اصولی پسماندها و بر اساس برآوردهای اقتصادی صورت گرفته از وضعیت موجود پسماندها در کشور، مشخص شد که پسماندها سالانه بدون احتساب خسارت بخش سلامت، ۳۷ هزار میلیارد تومان زیان به کشور وارد می کنند.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، مسعود احمدی روز شنبه در مراسم روز جهانی زمین پاک در سازمان حفاظت محیط زیست افزود: سال گذشته برنامه پنج ساله مدیریت پسماندهای عادی در کشور تهیه و ارائه شد که بر اساس آن مدیریت پسماند به دستگاه های مختلف واگذار شد.
وی به آمار پسماندها در کشور در سال ۹۴ اشاره کرد و گفت: روزانه ۵۰ هزار تن پسماند در شهرها و روستاهای کشور تولید می شود و سرانه تولید آن در شهرها ۷۱۰ گرم ، روستاها ۴۷۰ گرم و کلانشهرها ۸۰۰ گرم است.
وی با اشاره به بازیافت ۲۲ درصد پسماندهای تر و خشک اظهار کرد: ۱۹ واحد تاسیسات پردازش و تولید کود کمپوست در کشور فعالیت دارند، یک واحد زباله سوز ۲۰۰ تنی در تهران فعال است و احداث سه زباله سوز دیگر نیز در دستور کار قرار دارد.
احمدی افزود: بر اساس برنامه پنج ساله مدیریت پسماندهای عادی در کشور، باید تولید پسماند از مبدا به میزان ۱۰ درصد کاهش یابد، همچنین به طور متوسط هفت درصد پسماندها در کشور به صورت تفکیک شده جمع آوری می شوند که قرار است بر این اساس تا پایان این برنامه به ۳۰ درصد افزایش یابد و ۲۰ درصد دفن بهداشتی صورت گیرد.
وی به عملکرد وزارت کشور در سال ۹۵ در زمینه مدیریت پسماندهای عادی اشاره کرد و گفت: با توجه به تاکیدات صورت گرفته در فرایند پسماند، در سال ۹۵ تفکیک از مبدا به طور ویژه مورد توجه وزارت کشور، شهرداری ها و دهیاری ها قرار گرفت، اولویت دوم ساماندهی محل دفن و اولویت سوم پردازش به آن قرار گرفت که بر این اساس ۱۰ هزار شهر و روستا تحت پوشش قرار گرفت.
احمدی افزود: ۷۶ پروژه ساماندهی محل دفن پسماند اجرا شد که بر اساس آن ۶ هزار و ۶۶۳ روستا و ۲۴۶ شهر تحت پوشش این پروژه ها قرار گرفتند، همچنین قرار شد از تجمع بیش از حد محل دفن پسماندها جلوگیری شود و در شعاع ۳۰ تا ۴۰ کیلومتری هر شهر یک محل دفن ایجاد شود.
به گفته وی، همچنین ۱۰۱ شهر و ۱۲۶ روستا تحت پوشش پروژه های تفکیک از مبدا از قرار گرفتند.
وی ادامه داد: بر این اساس ۱۹ پروژه تاسیسات پردازش و تولید کود کمپوست در دستور کار قرار گرفته که بناست هزار و ۱۲۰ شهر و روستا را تحت پوشش قرار دهد.
مدیرکل دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری ها گفت: این اقدامات با اعتباری حدود هزار میلیارد ریال انجام شد که ۸۰۰ میلیارد ریال آن توسط وزارت کشور و ۲۰۰ میلیارد ریال توسط شهرداری ها و دهیاری ها تامین شد.
وی با بیان اینکه در سال ۹۵ بیشترین تعامل را با سازمان حفاظت محیط زیست داشتیم، افزود: دستور الزامات فنی کمپوست نیز ابلاغ شد که بر این اساس شهرداری ها را در حوزه تفکیک پسماند از مبدا هدفمند کرد به ویژه در جاهایی که قرار است کمپوست تولید شود، تفکیک الزامی شده است.
احمدی تاکید کرد: همچنین تمام شهرداری ها ملزم به رعایت ضوابط زیست محیطی محل دفن پسماندها شدند و مدیریت شیرابه باید در مدت ۶ ماه انجام شود.
وی گفت: البته در مدیریت پسماند چند چالش وجود دارد که عدم تامین منابع مالی پایدار، خرید تضمینی برق تجدید پذیر که محقق نشد، عدم اختصاص یارانه به کمپوست ، راه اندازی صندوق ملی محیط زیست، عدم تحقق بهای خدمات مدیریت پسماند، چالش های متعدد بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در بخش مدیریت پسماند و کمبود نیروی انسانی برخی از این چالش ها بوده است.
به گفته وی اکنون حدود ۴۰۰ هزار تن کود کمپوست به علت عدم تخصیص اعتبار در کرمانشاه دپو شده است.
به واسطه گستردگی و جهانی بودن معضل زباله ها و درک اهمیت حفظ زمین پاک، سالروز جهانی زمین در سال ۱۹۶۹ کلید خورد. روز جهانی زمین هر ساله در ۲۲ آوریل مصادف با ۲ اردیبهشت در تمام دنیا گرامی داشته می شود و به همگان یادآوری می ‌کند که باید در حفظ زمین کوشا بود.

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *