عروسکهایی که از انقراض سخن می گویند

اخبار اخبار محیط زیست ایران

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): عروسک حیوانات نادر در حال انقراض ایران از درون قفسه های کارگاه کوچکی در دل یکی از خیابانهای انزلی دردی خاموش را فریاد می کشند .

 

فک کاسپین ، فلامینگو و اردک سرسفید ، لاک پشت پوزه عقابی ، دلفین پوزه بطری خلیج فارس ، خرس سیاه آسیایی در سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان و سمندر لرستان، گاندو تمساح پوزه کوتاه ایرانی در سیستان و بلوچستان.

به گواهی آمار دست کم 74 گونه از جانوران ایران در معرض خطر انقراض قرار دارند و بیم آن می رود که نقش زیبایشان به کل از لوح طبیعت ایران پاک شود.

علی حیاتی و همسرش نوشین نقوی فعالان محیط زیست و توانمندسازی جوامع محلی 6 سال است که عروسک حیوانات در معرض انقراض را می سازند.

عروسکهایی که در نمایشگاه ها ، جشنواره های زیست محیطی و همایشهای آموزشی، برای جلب توجه افراد به ویژه کودکان به خطر نابودی این گونه ها و فرهنگسازی برای حفاظت از آنان عرضه می شوند.

نوشین نقوی کارشناس منابع طبیعی و جنگل داری ، هنرمند و اهل قلم است. فعالیت‌های محیط زیستی را از سال 80 آغاز کرده و برای ایجاد ارتباط با مردم به ویژه کودکان در زمینه ساخت عروسک و مجسمه از کاغذهای باطله با گروه بازیافت کاغذ و گروه حفاظت از جنگل‌های شمال شروع به همکاری کرد .

سال 90 با علی حیاتی دوستدار طبیعت که سالها از برترین دهیاران کشور در منطقه الموت قزوین بود و مدیریت حوزه دریاچه اوان و ساماندهی پسماندهای روستاهای حاشیه دریاچه از جمله فعالیت های وی به شمار می رود ازدواج کرد .

آنها با توجه به علایق زیست محیطی شروع کردند به ساخت عروسکهای پارچه ای و خمیر کاغذ باطله از حیواناتی که با بی توجهی ما آدمها در معرض نابودی قرار دارند .

این زوج نیک اندیش گروه حافظان طبیعت پایدار را تشکیل دادند و با پروژه ای که دفتر کمک های کوچک بانک جهانی و برنامه های محیط زیست سازمان ملل با همکاری بنیاد پروفسور حسابی در رابطه با آموزش کودکان در دست داشتند ،از طریق طراحی و تولید وسایل کمک آموزشی از قبیل عروسک و کتاب قصه ، برای انتقال مفاهیم محیط زیستی همکاری کردند .

در این راستا با حمایت و همکاری دفتر تسهیلات کوچک محیط زیست جهانی ( اس جی پی) ، UNDP و GEF با مجموعه حافظان طبیعت پایدار در زمینه توانمندسازی جوامع محلی با روش آموزش دوخت این عروسکها پروژه ای شکل گرفت که فروش و کسب درآمد برای ارتقاء معیشت جامعه محلی و حمایت از حیوان در خطر مناطقی که این حیوانات در آن زندگی میکنند از مهمترین اهداف این پروژه بود.

از جمله فعالیت های دیگر این مجموعه می توان به همکاری با پروژه های اجتماع محوری اشاره کرد که به همراه گروه های محیط زیستی استان های دیگر با حمایت مجموعه بوم پژوهان انجام شدو کمک کرده تا حصیر قلم گوده ، توربافی زنان روستایی ، شیرینی ها و برخی دیگر از تولیدات محلی روستاییان این خطه به بازارهای شهرهای دیگر راه بیابد .

کاری که امید است در بلند مدت به بهبود شرایط اقتصادی و توانمندتر شدن خانواده های روستایی و تشویق آنان به حفظ محیط زیست و گونه های گیاهی و جانوری منطقه و ماندن در روستا و استمرار تولیدات کشاورزی مورد نیاز کشور منجر شود.

آنها بعنوان مجری طرح توانمندسازی جامعه محلی در پنج منطقه آبکنار انزلی ، منطقه شهری قلم گوده ، میان محله شیجان ، منطقه شهری خمام و روستای چولاب فعالیت می کنند .

این دو فعال محیط زیست با برنامه اجتماع محور گروه هایی را در روستا برای تولید صنایع دستی و دیگر تولیدات محلی تشکیل می دهند و در کنار آن مردم محلی را با خطر انقراض جانوران منطقه و چگونگی حفاظت از محیط زیست آشنا می کنند.

حیاتی در توضیح این فعالیت گفت :گروه های تشکیل شده در روستا برنامه ای برای کارشان تعریف می کنند و نیازهای مالی شان که مشخص شد تسهیلات تا سقف دو و نیم میلیون تومان به صورت وام از صندوقی دریافت می کنند که خیرین موجودی آن را تأمین می نمایند .

این وام در صندوق گروه باقی می ماند وگروه پس از کسب درآمد اقساط وام خود را همراه با مبلغی از سود خود را در صندوق محلی خود نگه داشته و موجودی آن را افزایش می دهد تا فعالیتهایشان را ادامه و گسترش دهند.

این زوج تاکنون بیش از 30 نمایشگاه و کارگاه آموزشی در زمینه آشنا ساختن مردم با محیط زیست ، ساخت مجسمه با خمیر کاغذ و پارچه در شهرهای مختلف برگزار کرده و نه تنها کودکان بلکه بزرگسالان را نیز برای ساخت مجسمه و عروسک و در کنار آن لزوم حفظ طبیعت آموزش داده اند.

آنان به استانهای مختلف سفر می کنند و با برپایی نمایشگاه و کارگاه روش دوخت عروسک‌های این جانوران در خطر انقراض را آموزش داده و الگوی این عروسک‌ها را هم دراختیارشان می گذارند تا با ایجاد فرصتی برای کسب درآمد از طریق ساخت این عروسکها آنها را به اهمیت حفظ این جانوران آگاه سازند.

حافظان طبیعت پایدار برای نهادینه کردن فرهنگ حفظ محیط زیست از شعرهای کودکانه نیز کمک می گیرند .

تاکنون هشت جلد کتاب شعر کودک با موضوعات زیست محیطی و مهارتهای زندگی در این مجموعه نوشته است.

آنها که به پاس فعالیتهای موثرشان تندیس فکر برتر را نیز از پارک علم و فناوری گیلان بدست اورده اند بر این اصل تاکید دارندکه برای حفظ محیط زیست با وضع قانون و ایجاد محدودیت ، کاری از پیش نمی رود روستاییان و حاشیه نشینان تالاب را باید توانمند کرد تا شاد باشند و محیط زیست خود را حفظ کنند.

نگاه می کنم به عروسک فک خزری که انگار با چشمانی معصوم زل زده به من و با زبان بی زبانی کمک می خواهد ، و آرزو می کنم ای کاش همه ما نسبت به حفظ زیستگاهمان زمین و جاندارانش مسئولیت پذیرتر باشیم .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *