یک گونه جانوری نادر در سروآباد مداوا شد

رئیس اداره محیط زیست شهرستان سروآباد از تیمار و مداوای یک گونه جانوری نادر و بسیار کمیاب منطقه حفاظت شده کوسالان و شاهو به نام تشی خبر داد.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به نقل از سنندج- ایرنا-  حسن قادری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: روز گذشته طی گزارشی از همیاران محیط زیست در روستای سلین از توابع بخش اورامان، مبنی بر زخمی شدن یک گونه جانوری جونده نادر و بسیار کمیاب به نام تشی که در کُردی به آن سوچر گفته می شود، نیروهای یگان حفاظت از محیط زیست اقدام به حمل آن به شهر سروآباد کردند.
وی ادامه داد: این گونه جانوری نادر و بسیار کمیاب منطقه حفاظت شده کوسالان و شاهو به دلیل زخمی شدن از ناحیه پشت توسط سایر گونه های درنده حیات وحش به شدت آسیب دیده بود و به دلیل خونریزی زیاد توان حرکت کردن نداشت.
رئیس اداره محیط زیست شهرستان سروآباد اضافه کرد: نیروهای محیط بانی با مشورت و همکاری دکتر دامپزشک و با استفاده از دارو، وسایل جراحی، دانش و تخصص دکتر دامپزشک اقدام به درمان و مداوای این گونه جانوری کرده و زخم موجود تا حد ممکن مورد جراحی و درمان قرار گرفت.
وی افزود: در حال حاضر وضعیت سلامتی این گونه جانوری مناسب و در یک قفس فلزی در حال نگهداری است تا در صورت تشخیص توان و پتانسیل بازگردانی به طبیعت، دوباره به دامان طبیعت بازگردانده شود.
قادری اظهار کرد: جانور زخمی شده کاملاً بالغ و نر بوده، اندازه بدن آن از نوک پوزه تا انتهای دُم ۸۰ سانتی متر، دُم آن ۱۰ سانتی متر، طول خارهای آن ۳۵ الی ۴۰ سانتی متر و وزن آن ۱۵ کیلوگرم است.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه این گونه جانوری یکی از منابع اصلی غذایی پلنگ است و آسیب وارده به آن نشان دهنده حمله یک گونه جانور شکارچی درنده است، به احتمال فراوان توسط پلنگ مورد حمله قرار گرفته است، بنابراین مشاهده نوع آسیب دیدگی این جانور زخمی شده احتمال حضور گونه پلنگ در منطقه حفاظت شده کوسالان و شاهو را تا حدود زیادی برای ما عینیت می دهد.
به گزارش ایرنا منطقه حفاظت شده شاهو و کوسالان با مساحت ۵۷ هزار هکتار در شهرستان های سروآباد، مریوان و کامیاران واقع شده است، این منطقه دارای تنوع زیستی بسیار بالایی بوده و معماری روستاهای داخلی این منطقه به ویژه در منطقه اورامانات شهرستان سروآباد به آن روح و زیبای ویژه ای بخشیده است.
این منطقه بر اساس مصوبات دولت در سال ۱۳۸۷ به جمع مناطق تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان در آمده است.
در این زیستگاه تاکنون ۱۱۷ گونه پرنده، ۲۳ گونه پستاندار، ۱۷ گونه خزنده و ۲۴۲ گونه گیاهی شناسایی شده است که می توان به گونه های پرندگان شکاری سیاهگوش، قوچ و میش، کل و بز کوهی، خرس قهوه ای، سنجاب، کبک و پلنگ اشاره کرد.
شهرستان سروآباد با ۲ بخش مرکزی و اورامان و جمعیتی افزون بر ۵۲ هزار نفر در فاصله ۹۰ کیلومتری از غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده و ۲۴ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد.

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *