در کنفرانس بلندپایه تغییرات اقلیمی ایران و اتحادیه اروپا مطرح شد: بهبود اقلیم متضمن امنیت انسانی/ ضرورت تمرکز روی بهینه سازی مصرف انرژی برای کربن زدایی/ اتلاف 34 درصدی انرژی در بخش خانگی و تجاری/ تغییر اقلیم علت شیوع بیماری و آفت در یک میلیون هکتار از جنگل

اخبار اخبار محیط زیست ایران

نماینده مقیم سازمان ملل در ایران گفت: هیچ چیز جز بهبود اقلیم نمی تواند امنیت انسانی را تضمین کند.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، گری لوئیس نماینده مقیم سازمان ملل در ایران در کنفرانس بلندپایه تغییرات اقلیمی ایران و اتحادیه اروپا که پیش از ظهر امروز به میزبانی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، گفت: تغییر اقلیم، اقتصاد جهانی را مختل کرده است و از این رو افراد و جوامع برای تغییر اقلیم، بهای سنگینی می پردازند.
وی افزود: آنچه امروز از سراسر جهان گزارش می شود؛ طوفان های شن و گرد و غبار، بالا رفتن سطح دی اکسید کربن و بسیاری موارد نگران کننده دیگر است.
لوئیس ادامه داد: در ایران نیز شاهد آن هستیم که هوا و اقلیم، روز به روز گرم تر می شود و افزایش دما به بیش از یک درجه سیلسیوس رسیده است.
نماینده مقیم سازمان ملل در ایران خاطرنشان کرد: ضروری است در برابر تغییر اقلیم، اقتصاد خود را تاب آور کنیم و به سمت توسعه انرژی های تجدید پذیر حرکت کنیم.
وی با اشاره به امضای توافق پاریس و تعهد کشورها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و تلاش به منظور جلوگیری از افزایش بیش از 1.5 درجه ای دما در کره زمین، در سال 2015 و اجرایی شدن سریع این توافق نامه، اظهار کرد: ایران از جمله نخستین کشورهایی بود که به این توافق پیوست.
لوئیس ضمن یادآوری این موضوع که یکی از مفاد توافق پاریس، حمایت کشورهای توسعه یافته از کشورهای در حال توسعه در زمینه مقابله با تغییر اقلیم تحت چارچوب سازمان ملل است، اظهار کرد: اروپا در این زمینه پیشگام شده و نشست امروز، پیش زمینه ای برای این اجرایی شدن این بند و مشارکت اروپا با ایران برای مقابله با تغییر اقلیم است.
نماینده مقیم سازمان ملل در ایران با اشاره به حضور مقامات بلندپایه ایرانی حاضر در این نشست، گفت: این حضور نشان دهنده عزم ایران برای همکاری جهانی در زمینه مقابله با تغییر اقلیم است و پس از برجام، زمان بسیار مهمی است تا ایران روی مشارکت های جدید در زمینه های مختلف حساب کند، اروپا هم تمایل به همکاری با ایران دارد.
وی ضمن تاکید بر این موضوع که هیچ چیز جز بهبود اقلیم نمی تواند امنیت انسانی را تضمین کند، تصریح کرد: و از این رو تمام دنیا باید برای مقابله با تغییر اقلیم، همچنین تاب آوری و سازگاری با آن، تلاش کنند.
نماینده مقیم سازمان ملل در ایران گفت: در مدت چهار سالی که در ایران زندگی می کنم، شاهد تحولات بسیار زیادی در ایران بودم که از آن جمله افزایش سطح تعاملات بین المللی در بخش های مختلف همچون محیط زیست است.
وی افزود: برای مقابله با تغییر اقلیم در سال 2015 توافقنامه پاریس امضا شد و تمام کشورهای امضا کننده متعهد شدند اجازه ندهند افزایش دمای کره زمین از 1.5 درجه فراتر رود. یک ماه بعد از آن، کشورهای جهان در اجلاس مراکش جمع شدند تا در راستای توافق پاریس گام های اجرایی مهمی همچون کمک به کشورهای در حال توسعه برای مقابله با تغییر اقلیم بردارند.
لوئیس گفت: این همکاری ها نشان می دهد توافقنامه پاریس زنده و در حال اجرا است، باید خیلی قوی عمل کنیم، به سراسر جهان که نگاه می کنیم می بینیم تجمع گازهای گلخانه ای بسیار زیاد است، در تلاشیم تا اقتصاد با کربن کم را داشته باشیم و 15 آژانس بین المللی سازمان ملل در این زمینه همکاری می کنند.
توافق پاریس یکی از مهم ترین اسناد بین المللی در زمینه تغییرات آب و هوا طی دو دهه گذشته است/ ضرورت تمرکز روی بهینه سازی مصرف انرژی برای کربن زدایی/ سود ۲۹ تریلیون دلاری سرمایه‌گذاری برای مقابله با تغییر اقلیم
بنابراین گزارش، عدنان امین مدیرکل آژانس جهانی انرژی‌های نو نیز با بیان اینکه هفته گذشته مهمترین مرکز پایش انتشار کربن اعلام کرده که رقم انتشار کربن به ۴۵۰ ppm رسیده است، گفت: هرکس متوجه این خطر نباشد آگاه نیست که محیط‌زیست به سمتی می‌رود که کنترل آن مشکل است.
وی افزود: در کشور من، امسال، طولانی‌ترین دوران خشکسالی طی دو دهه گذشته را شاهد هستیم تا جایی که قحطی در شمال کشورم منجر به مرگ کودکان بر اثر عدم دسترسی به آب و غذا شده است.
امین ادامه داد: در مسئله محیط‌زیست و تغییر اقلیم، نیاز به رهبری داریم؛ در میان خودمان کسانی را داریم که این مسئولیت را بر عهده دارند زیرا ما همیشه در خط اول گسترش دانش و معرفت در میان مردم بوده‌ایم و این چیزی است که امروز بیش از همیشه به آن نیاز داریم.
مدیرکل آژانس جهانی انرژی‌های نو با بیان اینکه توافق پاریس یکی از مهم ترین اسناد بین المللی در زمینه تغییرات آب و هوا طی دو دهه گذشته است، اظهار کرد: اکنون مهم ترین دغدغه و مسئله ما غلظت ۴۵۰ میلیون ppm کربن در حال انتشار است.
وی با اشاره به پیشنهاد ارائه شده از سوی آلمان به آژانس جهانی انرژی‌های نو در اوایل سال جاری برای همکاری مشترک در زمینه کربن زدایی به نحوی که گرمایش زمین به کمتر از دو درجه محدود شود منجر شد تا افرادی از حوزه گاز و نفت و همچنین انرژی‌های تجدیدپذیر، گرد هم آیند و نظرات مختلفی ارائه می‌کنند.
امین خاطرنشان کرد: یکی از مهم ترین نظرات ارائه شده این است که دو سوم گازهای گلخانه ای در حال انتشار در جهان، از مصرف انرژی است و از این رو برای کربن زدایی باید روی بهینه سازی مصرف انرژی تمرکز کنیم.
مدیرکل آژانس جهانی انرژی‌های نو ادامه داد:  اگر تا سال ۲۰۲۵ سهم انرژی‌های تجدیدپذیر را دو برابر و بهره‌وری مصرف انرژی را هم دو برابر کنیم، می‌توانیم انتشار کربن را به سطحی برسانیم که گرمایش زمین به کمتر از دو درجه محدود شود و البته باید تا سال ۲۰۵۰ میزان انتشار آلاینده ها را به صفر برسانیم و ما این توانایی را داریم.
وی گفت: همکاری ایران و اتحادیه اروپا، همکاری یک کشور دارای منابع نفتی و دارای انرژی است و نشان می‌دهد که ظرفیت‌های فکری، اجتماعی و معنوی موجود در ایران، زمینه را فراهم کرده تا به این اهداف برسیم.
امین اضافه کرد: همواره روایت این بوده که مردم را بترسانیم و بگوییم پیامدهای تغییر اقلیم، بچه‌های شما را از کمبود آب و غذا خواهد کشت، اما برای کربن‌زدایی، الگوی مثبت هم داریم و اگر حرکتی که تا سال ۲۰۵۰ برای سرمایه گذاری روی انرژی های پاک در دسترس است را آغاز کنیم، این حرکت می‌تواند ما را به مرحله بعد برساند و متضمن توسعه پایدار باشد.
وی خاطرنشان کرد: از لحاظ اقتصادی تمام مراحل این فرایند را تحلیل و هزینه سرمایه‌گذاری را پیش‌بینی کردیم و اگر تا سال ۲۰۵۰ در این راستا حرکت کنیم، ۲۹ تریلیون دلار سود این سرمایه‌گذاری خواهد بود و این جادو نیست.
مدیرکل آژانس جهانی انرژی‌های نو ادامه داد: از شش سال پیش که حرکت به سمت توسعه انرژی های پاک آغاز شده، کشورها با سرعت باورنکردنی به این راه می‌پیوندند و با کاهش تصاعدی هزینه های تکنولوژی، به طور نمونه در زمینه انرژی خورشیدی اکنون شاهد ۹ درصد کاهش قیمت هستیم و البته پیش بینی می شود طی دهه آتی، 6 درصد دیگر کاهش قیمت در زمینه انرژی خورشیدی را شاهد باشیم.
اتلاف 34 درصدی انرژی در بخش خانگی و تجاری/ توسعه حمل و نقل ریلی با هدف کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی و آلودگی هوا
در ادامه، پیروز حناچی معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: به رغم اینکه حداکثر انطباق با طبیعت در پیشینه ما ایرانیان وجود دارد، امروز وضعیت خوبی را در این زمینه شاهد نیستیم.
وی با اشاره به اینکه افزایش دما، انتشار گازهای گلخانه‌ای و تغییر اقلیم در تمام عرصه‌های سرزمینی در جهان قابل مشاهده است، گفت: کشور ما نیز از این امر استثنا نیست. وقوع سیلاب‌ها، سونامی‌ها و طوفان‌های گرد و غبار از پیامدهای این شرایط در جهان و ایران است.
معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی از طریق توسعه حمل و نقل ریلی اولویت وزارت راه است، گفت: در حال پیگیری کاهش انتشار کربن از طریق افزایش بهره‌وری حمل و نقل ریلی هستیم و به همین منظور نوسازی حمل و نقل ریلی و دریایی مدنظر وزارتخانه قرار دارد.
حناچی با اشاره به اینکه 34 درصد اتلاف انرژی در بخش خانگی و تجاری صورت می پذیرد، گفت: کاهش این درصد را از طریق اجرای دقیق مقررات ملی همچون مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان در دستور کار قرار داده ایم.
وی اظهار کرد: اکنون با پدیده جدیدی تحت عنوان جزیره گرمایی در شهرها روبرو هستیم که شرایط محیط‌زیست را حادتر می‌کند و به همین دلیل در ۱۰ کلانشهر کشور نیز توسعه حمل و نقل ریلی با هدف کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی و آلودگی هوا دنبال می‌شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه بندهای مربوط به حمل و نقل ریلی به تصویب رسیده است، گفت: قصد داریم از این طریق کاهش مصرف سوخت و افزایش ایمنی را رقم بزنیم. همچنین توسعه انرژی‌های نو موضوع مهمی است که در مرکز تحقیقات وزارت راه مورد پیگیری قرار می‌گیرد. نیروگاه‌های بادی نیز مورد اهتمام و توجه وزارت نیرو قرار دارد.
حناچی با اشاره به اینکه به منظور بالا بردن بهره‌وری در حوزه ریلی و جاده‌ای، ارائه تسهیلات در حوزه خودروهای هیبریدی تصویب شده است، گفت: تلاش برای تشویق مردم به منظور استفاده از حمل و نقل عمومی در شهرهای بزرگ از دیگر محورهای اقدام در این زمینه است.
وی با اشاره به اینکه نیازمند آموزش در نظام مدیریت شهری و شهرداری در سطح کشور هستیم، گفت: حوزه آموزش عالی نیز باید از طریق اعطای بورس‌های تحصیلی این موضوع را مورد توجه قرار دهد.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه اجرای هدفمندی یارانه‌ها و حذف و کاهش یارانه انرژی، تاثیر بسیاری در کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی داشته است، گفت: اگرچه ما یکی از بزرگ‌ترین کشورهای صادرکننده نفت هستیم اما نمی‌توانیم مطمئن باشیم ادامه مسیر اتکا به منابع نفتی در بلندمدت، مثبت تلقی شود.
تغییر اقلیم علت شیوع بیماری و آفت در یک میلیون هکتار از جنگل های زاگرسی کشور طی یک دهه
ناصر مقدسی قائم مقام سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری از دیگر سخنرانان این مراسم بود که با اشاره به شرایط اقلیمی ایران، گفت: اگرچه از 13 اقلیم شناخته شده جهان، 11 اقلیم در ایران وجود دارد اما این اقلیم‌ها از جهت تغییرات آب و هوا بسیار آسیب‌پذیر هستند.
وی با اشاره به اینکه شش میلیون هکتار از اراضی کشاورزی ایران، اراضی دیم هستند، گفت: اراضی دیم وابستگی زیادی به میزان بارندگی دارند. تا جایی که کاهش یک میلی‌متر بارش، باعث افت تولیدات کشاورزی تا 10 کیلوگرم می‌شود.
قائم مقام سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری اشاره ای هم به پوشش ضعیف جنگلی در ایران داشت و اظهار کرد: همین پوشش جنگلی کم هم به لحاظ تغییر اقلیم بسیار آسیب پذیر شده است تا جایی که به طور نمونه در جنگل های زاگرس، طی یک دهه گذشته و مشخصا بر اثر تغییر اقلیم و خشکسالی‌های مستمر و متوالی، شاهد گرفتاری یک میلیون هکتار از اراضی جنگلی به آفات و بیماری ها بودیم.
این مقام مسئول ادامه داد: این در حالی است که بر اثر پدیده تغییر اقلیم، تعداد دفعات آتش سوزی نیز در جنگل های کشور نیز افزایش یافته است.
مقدسی در خصوص تاثیر تغییر اقلیم بر حوزه تنوع زیستی نیز با بیان اینکه ایران از جمله کانون‌های تنوع زیستی جهان محسوب می‌شود، اظهار کرد: تنوع زیستی ایران معادل تنوع زیستی کل قاره اروپا است. اما در حال حاضر از 2 هزار گونه اندمیک در ایران، شاهد مهاجرت یا در معرض انقراض قرار گرفتن برخی گونه ها به دلیل تغییر اقلیم هستیم.
وی منابع آبی را از دیگر دامنه بسیار تاثیرپذیر از تغییر اقلیم برشمرد و افزود: اکنون بسیاری از چشمه‌ها و رودخانه‌های فصلی خشک شده‌اند و رودخانه های دائمی نیز به رودخانه های فصلی تبدیل شده اند.
قائم مقام سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، کشاورزی،‌ جنگل‌ها و منابع طبیعی، تنوع زیستی و منابع آب را چهار زمینه مهم اثرپذیر از تغییر اقلیم دانست و گفت: این در حالی است که این بخش ها سهم زیادی در تولید ناخالص داخلی و اشتغال در ایران دارند.
مقدسی اظهار کرد: در گزارش سوم کشور ما که توسط سازمان حفاظت محیط زیست به دبیرخانه کنوانسیون تغییرات آب و هوا ابلاغ شد جزئیات این تاثیرپذیری‌ها از تغییر اقلیم آورده شده است.
وی با بیان اینکه ایران دارای تجارب قوی در حوزه مقابله با خشکسالی است، اظهار کرد: باید بتوانیم بحث سازگاری را در آینده با شرکای اروپایی مطرح کنیم و تجربیات خود را به اشتراک بگذاریم زیرا ما علاقمند و آماده همکاری با اروپا در زمینه مقابله و انطباق با تغییر اقلیم هستیم.
فعالیت موسسه ملی تغییر اقلیم در دانشگاه تهران
محمد رحیمیان معاون ریاست دانشگاه تهران نیز در این مراسم ضمن تأکید بر اهمیت توجه به پدیده تغییر اقلیم و موقعیت خاص ایران در حوزه محیط زیست، از فعالیت مؤسسه ملی تغییر اقلیم و محیط زیست در دانشگاه تهران خبر داد.
وی گفت: در سال های اخیر تغییر اقلیم نقشی جدی و مهم در مسائل سیاسی و اجتماعی کشورها ایفا کرده است. این پدیده توسعه اقتصادی و اجتماعی مناطق وسیعی از جهان را تحت تأثیر قرار داده و اثرات آن در آینده تشدید هم خواهد شد.
رحیمیان افزود: جمهوری اسلامی ایران با توجه به موقعیت خود در کمربند بیابانی نیمکره شمالی همچون سایر کشورهای درگیر تحت تأثیر تغییر اقلیم قرار گرفته و با آثار زیانبار آن به طور جدی روبرو است. سازگاری با شرایط جدید تغییراتی در ساز و کارهای اقتصادی و زیربنایی ما را می‌طلبد.
وی تأکید کرد: دانشگاه تهران به عنوان اولین واحد دانشگاهی کشور با ۲۲۰۰ متخصص در زمینه‌های مختلف و تلاش بیش از ۳۴ هزار دانشجوی تحصیلات تکمیلی یک واحد تحقیقاتی خود را به این موضوع اختصاص داده و مؤسسه ملی تغییر اقلیم را راه اندازی کرده است.
رحیمیان گفت: شواهد متعدد در طول دوران فعالیت پرثمر دانشگاه تهران همچون مؤسسه ژئوفیزیک، مؤسسه مشترک با وزارت راه، مؤسسه مشترک با ایمیدرو و اخیراً مؤسسه آب با همکاری وزارت نیرو را می‌توان اشاره کرد.
معاون ریاست دانشگاه تهران افزود: در مؤسسه ملی تغییر اقلیم و محیط زیست انجام محاسبات و توسعه پژوهش و فناوری مرتبط با تغییر اقلیم در دستور کار قرار گرفته است. تربیت و توان افزایی کارشناسان و متخصصان در جهت دستیابی به آرمان‌های فوق از عوامل کلیدی به حساب می‌آید. این مرکز در جایگاه شایسته و رفیع مستشار ملی تلاش خود برای انسجام بخشی به همکاری‌های ملی و بین‌المللی، ایجاد همکاری و نظارت و در صورت لزوم بازنگری در طرح‌ها و پروژه‌ها در راستای مقابله با آثار تغییر اقلیم را به کار خواهدگرفت و من به نمایندگی از دانشگاه تهران دست همکاری را به سوی تمام همکاران ملی و بین‌المللی در این راستا دراز می‌کنم.
همچنین، مجید شفیع پور رئیس مرکز امور بین الملل و کنوانسیون های سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ایران یکی از 10 کشور بزرگ انتشار گازهای گلخانه ای، یکی از 20 اقتصاد بزرگ جهان و در غرب آسیا یکی از آسیب پذیرترین کشورها از لحاظ گرمایش جهانی است.
وی افزود: دمای جهان نسبت به عصر انقلاب 1.1 درجه سلیسیوس افزایش یافته که این افزایش در ایران 1.5 برابر است بنابراین شاهد تاثیرات منفی بیشتری بر آب، خاک، غذا و بهداشت هستیم.
شفیع پور با اشاره به تاثیر جهان از گرمایش جهانی اظهار کرد: بر این اساس توافق پاریس در سال 2015 با امضای 196 کشور شکل گرفت که بزرگترین اجماع جهانی است و تاکنون 144 کشور به آن پیوستند و ایران هم فرایند لازم برای الحاق به توافق را دنبال می کند.
وی تاکید کرد: در واقع این توافقنامه دیگر انتخابی برای کشورها نمی گذارد و باید تمام آنها در راستای کاهش تاثیر اقلیم بر محیط زیست تلاش کنند که یکی از آنها کاهش دی اکسید کربن است ، بررسی ها نشان داد که غلظت دی اکسید کربن در جو به بیش از 704 PPM رسیده در حالی که جامعه جهانی تلاش می کند به بالاتر از 450 PPM نرسد.
شفیع پور گفت: در نشست پاریس برای نخستین بار گفت و گویی میان مقامات سیاسی، برنامه ریز و اجرایی صورت گرفت تا در یک حرکت گروهی برای بهتر کردن شرایط اقلیمی تلاش کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *