تهدید گرمای جهانی برای مراتعِ نواحی مرتفع

کارشناسان محیط زیست در یک مطالعه جدید هشدار دادند که افزایش دمای جهانی تهدیدی جدی برای ثبات و پایداری پوشش گیاهیِ مراتع در نواحی مرتفع است.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):به گزارش ایسنا، کارشناسان علوم زیست محیطی چین و ایالات متحده در مطالعات مشترکی در این خصوص تاکید کردند: گرمای جهانی می‌تواند تاثیر سوء روی مراتع و علف‌زارهای فلات تبت داشته باشد.

فلات تبت فلاتی گسترده و بلند در آسیای خاوری است که بیشتر نواحی خودگردان تبت و استان چینگهای در چین و منطقه‌ای در کشمیر را در بر می‌گیرد.

بر اساس این مطالعه افزایش دما همچنین می‌تواند توانایی کشاورزان و گله‌داران را در نگهداری از حیوانات اهلی و دام‌ها که برای ادامه حیات به آنها نیازمند هستند تهدید کند و در عین حال به اکولوژی منطقه‌ای که در آن جریان‌های مهم رودخانه‌ای وجود دارد، آسیب و فشار وارد کند.

این کارشناسان متذکر شدند: کاهش ثبات و پایداری در محیط زیست این منطقه می‌تواند به این مفهوم باشد که اکوسیستم مراتع و پوشش گیاهی نواحی مرتفع نمی‌تواند علوفه کافی برای دام و احشام گله‌داران محلی فراهم کند و در عین حال نیز پیامدهای منفی در تنظیم شرایط جوی و حفظ آب دارد.

به گزارش شینهوا، جزئیات بیشتر این مطالعه در مجله «نیچر کامیونیکیشن» منتشر شده است.

انتهای پیام

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *