استفاده از اینترنت و دوچرخه برای کاهش آلودگی هوا در چین

اخبار اخبار محیط زیست ایران

چین با استفاده از اینترنت و دوچرخه یک سیستم حمل و نقل عمومی ارزان و بدون آلودگی تعریف کرده است که ضمن کاهش آلودگی هوا، کاهش هزینه های حمل و نقل شهروندان و متنوع سازی سیستم حمل و نقل عمومی به بهبود سلامت شهروندان نیز کمک می کند.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):به گزارش زیست آنلاین، شاید جرقه این ابتکار به محبوبیت دوچرخه در جامعه چین برگردد، جامعه ای که در آن دوچرخه از دیرباز به عنوان یک وسیله حمل و نقل در میان شهروندان محبوب بوده است.
اکنون شهروندان چینی با استفاده از یک تلفن همراه هوشمند، تنها با یک جستجوی ساده در سیستم «کیو آر کد دوچرخه»* یا سیستم «کد پاسخ سریع دوچرخه» می توانند با پرداخت فقط یک یوان (معادل تقریبا پنج هزار ریال) از دوچرخه عمومی استفاده کنند.
این دوچرخه ها که مجهز به سیستم مکان یاب جی پی اس هستند، می توانند از هر جایی برداشته شوند و در هر جایی رها شوند.
کاربر با استفاده از سیستم یاد شده می تواند با توجه به موقعیت مکانی خود، نزدیک ترین دوچرخه به خود را پیدا کند.
بزرگراه ها و خیابان ها همگی دارای مسیر ویژه ای برای دوچرخه هستند و در پیاده روهای سطح شهر نیز مکان هایی برای پارک دوچرخه دیده می شود.
اکنون شرکت های اینترنتی مختلفی مانند «اوفو»** در چین کسب و کارشان به اشتراک گذاری دوچرخه است و هر رنگ دوچرخه، معرف یک شرکت جداگانه است.
اوفو، شرکتی است در پکن که در سال 2014 تاسیس شده و کار آن به اشتراک گذاری دوچرخه است.
شرکت تحقیقاتی «پژوهش و بازارها»، تعداد شهروندان چینی که در سال 2016 از سیستم حمل و نقل عمومی دوچرخه استفاده کرده اند را حدود 20 میلیون نفر اعلام کرده و پیش بینی کرده است این تعداد در سال 2021 به حدود 198 میلیون نفر برسد.
شرکت یاد شده، بزرگ ترین شرکت تحقیقات بازار در جهان است که مقر آن در ایرلند قرار دارد.
بنا به اعلام شرکت یاد شده، در سال میلادی گذشته 30 شرکت چینی کارشان خدمات رسانی در بخش حمل و نقل عمومی مبتنی بر دوچرخه و اینترنت بوده است.
گر چه به نظر می رسد استفاده کنندگان از این سیستم حمل و نقل عمومی بیشتر جوانان هستند، اما تعداد افراد مسنی که طرفدار این سیستم هستند و از آن بهره می برند نیز کم نیست و این می تواند از نظر کیفیت زندگی و سطح سلامت عمومی در چین نشانه خوبی باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *