شناسایی ۱۲۰ گونه پرنده در مناطق حفاظت شده بوشهر

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: تاکنون ۱۲۰ گونه پرنده در مناطق حفاظت شده ساحلی این استان از جمله دیر ، نخیلو و نایبند شناسایی شده است.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):به گزارش ایرنا، حسین دلشب روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: این پندگان شامل انواع کاکایی‌ها، مرغابی‌ها، فلامینگو، پلیکان، سلیم ها و آبچلیک‌ها هستند.
وی اضافه کرد: مساحت مناطق حفاظت شده استان بوشهر ۱۶۷ هزار هکتار است که ۶.۵ درصد از سطح استان را پوشش می‌دهد، زیستگاه انواع پرندگان و جانواران است.
وی بیان کرد: متوسط جمعیت پرندگان دریایی در جزیره نخیلو ۱۰۰ هزار قطعه برآورد شده است که با توجه به مساحت ۳۴ هکتاری جزیره این منطقه مهم زیستگاهی را می توان به‌ عنوان یکی از کانون‌های مهم جوجه‌آوری پرندگان در خاورمیانه معرفی کرد.
دلشب، زمان زادآوری و تخم‌گذاری پرندگان در جزیره نخیلو را در اواخر بهار و اوایل تابستان دانست و اظهار داشت: براساس بررسی‌های انجام شده پرستوی دریایی کاکلی کوچک، کاکلی بزرگ، پشت تیره و پرستوی دریایی گونه سفید اوایل فروردین برای تخم‌گذاری به جزیره نخیلو می‌آیند و تا پایان شهریور زمانی که جوجه‌ها بزرگ شوند، در این منطقه زیست می‌کنند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با بیان اینکه هر ساله حدود ۵۰ هزار جفت پرنده در جزیره نخیلو، زادآوری می‌کنند گفت: اکثر این پرندگان متعلق به گونه‌های پرستوهای دریایی کاکلی کوچک، پرستو دریایی پشت تیره و سلیم خرچنگ‌خوار است.
دلشب با بیان اینکه این پرندگان از فروردین ماه مهاجرت خود را به این استان بوشهر آغاز کرده‌اند ادامه داد: پرندگان تابستان‌ گذر در جزایر استان بوشهر پس از پایان زادآوری در شهریور ماه از این منطقه خارج می‌شوند.
وی افزود: پرندگان مهاجری که درشش ماهه دوم سال مهمان استان بوشهر هستند طیف وسیعی از پرندگان هستند که بیش از ۱۲۰ گونه را شامل می‌شوند و انواع کاکایی‌ها، مرغابی‌ها، فلامینگو، پلیکان، سلیم‌ها، آبچلیک‌ها و دیگر پرندگان است.
دلشب، موقعیت این استان در زیست انواع پرندگان شکاری را مهم دانست و گفت: در رأس پرندگان شکاری که در استان بوشهر زیست می‌کنند خانواده شاهین ها است که گونه‌های شاهین، بحری و بالابان شاخص آنها هستند و بیشتر تراکم حضور آنها در فصل پاییز است.
وی یادآور شد: همه ساله در تمام ایام سال و به فراخور حضور این پرندگان، عملیات های پایش، گشت و کنترل و سرشماری پذندگان در استان بوشهر انجام می‌شود.
دلشب ادامه داد: با برنامه ‌ریزی بعمل آمده و برای افزایش توان و شرایط زیستگاهی پرندگان زادآور، هر سال شماری لانه مصنوعی در جزایر استان بوشهر ساخته می‌شود که عمده آن برای گونه اگرت ساحلی است.
وی گفت: همکاری متقابل عموم مردم بویژه دوستداران محیط زیست با اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر نقش بسزایی در حفاظت از تنوع زیستی ارزشمند استان بویژه این گونه‌های ارزشمند مهاجر دارد که هر سال به نحو مؤثرتری انجام می‌شود.
دلشب، شعار امسال روزجهانی پرندگان مهاجر را ‘دنیای سالم برای پرندگان مهاجر و انسانها’ دانست و اظهار داشت: با توجه به شرایط جغرافیایی مساعد استان بوشهر، انواع پرندگان مهاجر چندین ماه از سال را در این استان می‌گذرانند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با اشاره به نقش مهم مردم در حفاظت از پرندگان اظهارکرد: با تداوم مشارکت مردم تلاش می‌شود مردم این استان میزبانان مناسبی برای این مهمانان باشند و در تحقق شعار امسال بزرگداشت این روز که زمینه سازی برای ساختن دنیایی سالم و پاک هم برای پرندگان مهاجر و هم برای انسانهای سرزمین باشد، موفق باشند.
وی تاکید کرد: آشنایی مردم با مناطق زیبا و زیست محیطی می‌تواند به رونق فرهنگ گردشگری و صنعت توریسم در استان بوشهر، کمک شایانی کند.
۷۲۱۲/۶۰۴۳**
خبرنگار: عبدالصمد شهریاری** انتشار دهنده: خدانظر خواجه

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *