همکاری بخش محلی با سازمان محیط زیست برای توسعه اکوتوریسم

اخبار اخبار محیط زیست ایران

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: برای تضمین پایداری و حفا‌َظت از مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست زمینه لازم برای همکاری با سمن ها، مردم محلی و بخش خصوصی در سازمان فراهم شده است.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، فرهاد دبیری روز دوشنبه در مراسم روز جهانی تنوع زیستی در سازمان حفاظت محیط زیست افزود: برای توسعه گردشگری در مناطق حفاظت شده تاکنون مطالعات زیادی انجام شده و درخواست های متعددی به سازمان محیط زیست رسیده است.
وی اظهار کرد: یکی از نمونه ها منطقه حفاظت شده ‘ روچو ‘ و ‘ خبر ‘ در استان کرمان است که بعد از انجام مطالعات فراوان و در نظرگرفتن تمام زوایای مساله، با همکاری بخش خصوصی، طرح گردشگری پایدار در منطقه حفاظت شده خبر اجرا شد.
وی با تاکید بر اینکه اکوتوریسم منبع درآمد زایی برای کشورها است گفت: سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری سازمان‌ های جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به منظور اجرای طرح ‌های اکوتوریسم وارد این فاز شده است.
دبیری با اشاره به اهمیت حفظ تنوع زیستی در کشور و دنیا افزود: تفکر حفاظت از تنوع زیستی به سال 1992 بر می ‌گردد، در بین سه کنفرانس مهم جهانی در حوزه محیط زیست اجلاس زمین در سال 1992 به لحاظ ویژگی و دستاوردها از اهمیت خاصی برخوردار بوده است.
وی ادامه داد: از جمله دستاوردهای این کنفرانس تصویب دو سند لازم‌الاجرا است که در این عرصه قبل و بعد از آن چنین تصمیمی گرفته نشده بود، از این دو معاهده که به معاهده مادر معروف هستند یکی مربوط به کنوانسیون حفاظت از تنوع زیستی است که بیشتر کشورهای جهان عضو آن هستند و ایران نیز در سال 1375با تصویب مجلس شورای اسلامی به آن ملحق شد.
دبیری اظهار کرد: تنوع زیستی نقش و اهمیت بسیاری در بقای حیات بشری دارد و رویکرد بشر به سمت توجه جدی به این مقوله است که با توجه به اهمیت موضوع سازمان ملل سال ‌های بین 2011 تا 2020 را دهه تنوع زیستی اعلام کرده است که در این دهه کشورهای عضو ملزم به اجرای سه محور حفاظت از تنوع زیستی، استفاده پایدار از تنوع زیستی و تقسیم عادلانه ذخایر ژنتیک شده اند.
وی با اشاره به اینکه روز 22 مه ( اول خرداد ماه) روز جهانی تنوع زیستی نامگذاری شده است، گفت: سازمان ‌های ملی،‌ منطقه‌ ای و بین‌ المللی این روز را پاس می ‌دارند، هر ساله برای این روز شعاری انتخاب می ‌شود که امسال کنوانسیون تنوع زیستی به رابطه بین گردشگری پایدار با تنوع زیستی توجه کرده و شعار امسال را تنوع زیستی و گردشگری پایدار تعیین کرده است.
دبیری تاکید کرد: رابطه بین گردشگری و تنوع زیستی یک رابطه پیچیده و در عین حال انکارناپذیر است، پایداری به این معنا است که شیوه‌ای در محافظت از عرصه‌ های مناطق حفاظت شده به کار گرفته شود که هم بقای منطقه در درازمدت تضمین شود و هم بهره‌ مندی اقتصادی از این مناطق صورت گیرد، اگر بهره ‌مندی از مناطق حفاظت شده هدفمند و هوشمندانه باشد، در نتیجه گردشگری پایدار را به همراه دارد که موجب توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کشورها می شود.
وی اظهار کرد: ایران جزو 20 کشور اول دنیا در زمینه دارا بودن تنوع زیستی بالا است ، شاید وضعیت تنوع زیستی در کشور ما زیاد مطلوب نباشد اما نسبت به منطقه در جایگاه بالایی قرار داریم که البته به دلیل وجود برخی مشکلات در حوزه گردشگری آنطور که باید از این ظرفیت استفاده نکردیم اما رویکرد دولت یازدهم به سمت توسعه گردشگری است و امیدواریم این رویکرد در دولت دوازدهم نیز تداوم یابد چون مسیری درآمد زا برای کشور است.
دبیری ادامه داد: کشورهایی مانند فرانسه و ترکیه از پتانسیل تنوع زیستی خود به خوبی استفاده می کنند و ایران نیز باید با وجود داشتن جاذبه های طبیعی ارزشمند از آنها بهره مند شود که قطعا این کار موجب ایجاد اشتغال و درآمد برای کشور می شود.
وی به وجود 280 منطقه حفاظت شده در کشور اشاره کرد و گفت: این مناطق ظرفیت بالایی برای توسعه اکوتوریسم دارند که می توان با همکاری جوامع محلی و بخش خصوصی به آن دست یافت و سه سازمان حفاظت محیط زیست، جنگل ها مراتع و آبخیزداری و میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری باید با بهره گیری از علایق و انگیزه‌ های جوامع محلی و سازمان ‌های مردم نهاد برای رونق گردشگری پایداراستفاده کنند که اجرای طرح اکوتوریسم پایدار در منطقه حفاظت شده خبر در کرمان نمونه موفق این همکاری است.
مراسم روز جهانی تنوع زیستی روز دوشنبه با حضور معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست و ناصر مقدسی قائم مقام سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.
علمی9014**1440
خبرنگار:کیمیا عبدالله پور** انتشار: گلشن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *