نجات دریاچه چاد افریقا با روشی منحصربه‌فرد

دریاچه چاد در افریقا در ۵۰ هزار سال پیش از میلاد مساحتی بیش از ۷۷۰ هزار مایل مربع داشت. اما بعد از قرن‌ها این دریاچه به تدریج کوچک‌تر شده و در سال ۲۰۰۱ مساحت آن ۱.۵۴۴  مایل مربع گزارش شده است.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش ایسنا و به نقل از اینهبیتت، شرکت معماری HKA امیدوار است با استفاده از معماری خاص jumpstart و نیروی خورشیدی این دریاچه در حال مرگ را با سیستم نمک‌زدایی آب شور حیات دوباره ببخشد.

اولین زندگی بشر در این منطقه در اطراف این دریاچه آغاز شد و مرگ این دریاچه زندگی حدود ۹ میلیون نفر را به طور مستقیم و حدود ۳۰ میلیون نفر را به طور غیرمستقیم تحت تاثیر قرار خواهد داد.

به همین منظور شرکت مذکور در تلاش برای احیاء دریاچه چاد است. این مرکز دریاچه‌شناسی خودکفا بستری برای تحقیق بیشتر در مورد دریاچه برای محققان ایجاد کرده است. مرکز نمک‌زدایی نیز از طریق خطوط لوله با اقیانوس اطلس مرتبط بوده و در واقع نقش انتقال‌دهنده آب اقیانوس را دارد.

محققان با این روش آب نمک‌زدایی شده را در اختیار افراد قرار داده و موجب بقاء دریاچه می‌شوند. البته مرکز نمک‌زدایی طراحی خاصی برای محل زندگی دوزیستان در اطراف دریاچه نیز دارد.

احیاء دوباره این دریاچه در سه مرحله پیش‌بینی شده است: اولین مرحله تاسیس مرکز و سپس خطوط لوله‌کشی برای انتقال آّب در سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۶ و مرحله بعد پوشش گیاهی اطراف دریاچه در سال ۲۰۲۰خواهد بود. لوله‌های انتقال آب نیز در سال ۲۰۸۰ به تدریج قطع خواهد شد تا دریاچه به حالت طبیعی خود بازگردد.

انتهای پیام

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *