چین پیشرو تولید انرژی های پاک در جهان

اخبار اخبار محیط زیست ایران

چین که سریعترین رشد در توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در دنیا را به خود اختصاص داده است، از کاهش قابل توجه مصرف زغال سنگ به منظور پایین آمدن میزان‌ آلاینده ها خبر داد.

 

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش ایرنا، برنامه توسعه سیزدهم پنج ساله چین نشان می دهد که این کشور ۶۶ درصد از انرژی را در سال ۲۰۱۵ میلادی از زغال سنگ تامین می کرده است که تا سال ۲۰۲۰ میلادی به ۵۸ درصد کاهش خواهد یافت.

این آمار پس از آن منتشر می شود که کشورهای مختلف دنیا از جمله چین از تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای خروج این کشور از توافقنامه تحولات اقلیمی پاریس انتقاد کرده اند.

دولت چین افزوده است که تا سال ۲۰۲۰ میلادی تولید گاز طبیعی و مصرف آن را افزایش می دهد تا ۱۰ درصد از انرژی مورد نیاز کشور و خانوارها از گاز طبیعی تامین شود.

تارنمای «یی سی» چین روز چهارشنبه در گزارشی اعلام کرده است که میزان دی اکسید کربن و گازهای گلخانه ای هم تا سال ۲۰۲۰ میلادی در چین نسبت به سال ۲۰۰۵ میلادی تا ۴۰ الی ۵۰ درصد کمتر خواهد شد.

انتظار می رود که با این برنامه ریزی ۱۵ درصد از کل انرژی مصرفی چین در سال ۲۰۲۰ میلادی از سوخت های غیرفسیلی تامین شود.

انرژی های خورشیدی، ‌حرارتی، باد و هسته ای اصلی ترین منابع انرژی این کشور محسوب می شود و این رقم تا سال ۲۰۳۰ میلادی به ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت.

آمارها نشان می دهد که در سال ۲۰۱۵ میلادی میزان سرمایه گذاری چین برای تولید منابع انرژی جدید، پاک و تجدید پذیر به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار رسیده که معادل یک سوم سرمایه گذاری برای این انرژی ها در جهان است.

این در حالی است که بر اساس گزارش منابع اقتصادی، سرمایه‌گذاری چین در این زمینه در کشورهای دیگر نیز با رشد سریع همراه بوده به ویژه اینکه چین در این راستا رتبه نخست جهان را در اختیار دارد.

ظرفیت تولید انرژی های بادی و خورشیدی در چین نیز بر اساس اعلام مراجع ذیربط در سال ۲۰۲۰ میلادی به ترتیب به ۲۱۰ میلیون کیلووات و ۱۱۰ میلیون کیلووات خواهد رسید.

چین سریعترین رشد در توسعه انرژی هسته ای را نیز در دنیا دارد و تا سال ۲۰۲۰ میلادی با ساخت راکتورهای جدید تعداد ژنراتورهای هسته ای این کشور به ۹۰ واحد خواهد رسید و پس از آمریکا در این زمینه در رده دوم جهان قرار می گیرد.

همچنین بر اساس تخمین آژانس بین المللی انرژی‌های تجدیدپذیر؛ از میان 8 میلیون و 100 هزار شغل در زمینه انرژی جدید، 3 میلیون و 500 هزار شغل در چین ایجاد شده در حالی که آمریکا در این زمینه تنها 800 هزار شغل ایجاد کرده است.

اداره ملی انرژی چین پیش‌بینی کرده است، تا سال 2020 میلادی، شمار شاغلان در این زمینه در چین به 13 میلیون نفر برسد.

گفتنی است، سرمایه گذاری چین در سال 2016 میلادی در زمینه انرژی تجدیدپذیر رشد 60 درصدی داشته و مبلغ آن به 32 میلیارد دلار رسیده است.

آساق**۲۳۱**انتشاردهنده:فرهاد راستی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *