گاندو تمساح ایرانی به بازار نشر رسید

کتاب گاندو تمساح ایرانی، با هدف رفع خلاء اطلاعاتی در خصوص این گونه ارزشمند روانه بازار کتاب شد.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، نویسنده این کتاب با بیان اینکه کتاب “گاندو تمساح ایرانی” با هدف رفع خلاء اطلاعاتی در خصوص این گونه ارزشمند تهیه و چاپ شده است، گفت: البته هنوز توزیع رسمی کتاب آغاز نشده است.

اصغر مبارکی افزود: این کتاب دارای دو نویسنده عضو گروه تخصصی کروکودیل وابسته به IUCN در ایران یعنی بنده و الهام آبتین است.

وی ضمن تاکید بر ضرورت رفع خلاء نبود اطلاعات منسجم و جامع از گاندو گونه مختص به ایران، تصریح کرد: کتاب شامل دو بخش است که در بخش نخست، اطلاعات کلی در خصوص تمساح ها از جمله اطلاعات بیولوژیکی، اکولوژیکی، وضعیت حفاظتی، گونه های مختلف تمساح ها و عوامل تهدید کننده این گونه ها و در بخش دوم نیز اطلاعات تخصصی در خصوص تمساح مردابی ارائه می شود.

نویسنده کتاب”گاندو تمساح ایرانی” ادامه داد: اطلاعات مربوط به تمساح مردابی بر اساس فعالیت ها و ماموریت های صحرایی، فیلدی و مطالعاتی به دست آمده در بیش از دو دهه اخیر، همچنین منابع و مراجع معتبر دیگر کشورهای میزبان گاندو که به نحوی اطلاعات آن ها قابل دسترسی بوده، تدوین و تنظیم شده است.

به گفته مبارکی، در بخش دوم کتاب “گاندو تمساح ایرانی” به تفصیل اطلاعاتی در خصوص زیستگاه این گونه، پراکنش جمعیتی، رفتارهای بارز همچون تولید مثل و زادآوری و ویژگی های ظاهری آورده شده است.

وی یکی از مهم ترین ویژگی های کتاب را تصویر محور بودن آن برشمرد و خاطرنشان کرد: کتاب با لوگوی سازمان حفاظت محیط زیست و با حمایت سازمان مناطق آزاد تجاری به چاپ رسیده است.

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *