تاکید دوباره بر تسریع روند پرونده ثبت جهانی «هیرکانی»

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری درخواست برگزاری هرچه سریع‌تر کمیته هماهنگی بین دستگاه‌ها و شورای راهبری برای تسریع روند پرونده ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی را داد.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، جلسه هماهنگی بین دستگاه‌های سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری سازمان میراث فرهنگی و کمیته ملی یونسکو به منظور تصمیم‌گیری در رابطه با تدوین پرونده ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی در دفتر معاونت میراث فرهنگی کشور برگزار و محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی با اشاره به اهمیت پرونده جنگل‌های هیرکانی در فهرست آثار طبیعی جهانی گفت: با توجه به اینکه ارزیابان یونسکو برای بررسی پرونده جنگل‌های هیرکانی سال ۲۰۱۸ وارد کشور می‌شوند، لازم است همه‌ی فعالیت‌ها و مقدمات تدوین پرونده با مشارکت دستگاه‌های مربوطه انجام شود.

طالبیان همچنین با اشاره بر لزوم تدوین پرونده ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی، بر ضرورت مشارکت سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری سازمان میراث فرهنگی و کمیته ملی یونسکو در تهیه این پرونده تاکید شد.

او ادامه داد: در این جلسه قرار شد کمیته هماهنگی بین دستگاه‌ها هر چه سریع‌تر برگزار و همچنین شورای راهبری نیز برای تسریع روند پرونده ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی و اجرایی کردن برنامه‌های پلان مدیریت درج شده در پرونده قبل و بعد از ثبت جهانی تشکیل می‌شود.

معاون میراث فرهنگی اظهار کرد: زمان تعیین‌شده برای جمع‌بندی نهایی پرونده آبان ماه سال جاری در نظر گرفته شده است و مرجع ملی ارسال پرونده و سایر هماهنگی‌های اداری به عهده سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خواهد بود.

به گزارش ایسنا، ۲۴ خرداد امسال نیز جلسه‌ای در شهرستان آمل در استان مازندران برگزار شد که اصلی‌ترین هدف نشست کارگروه که با حضور «تیلمن یگر» ارزیاب اتحادیه جهانی حفاظت از آثار طبیعی (سوکو) برگزار شد، ارائه راهکارهای مناسب برای مراحل اجرایی و فراهم آوردن موارد درخواستی یونسکو در مهلت تعیین شده اعلام شد.

به گفته‌ طالبیان در آن زمان، مهلت تعیین شده از سوی یونسکو برای تکمیل پرونده ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی تا اوایل سال ۲۰۱۸ میلادی (زمستان ۹۶) است و پس از این مهلت، بررسی پرونده ارسالی و بازدید میدانی کارشناسان یونسکو از محدوده‌های مورد درخواست ثبت جهانی آغاز می‌شود و حداقل تا سال ۲۰۱۹ میلادی جنگل‌های هیرکانی شمال ایران به عنوان سومین اثر میراث طبیعی کشور در فهرست آثار یونسکو ثبت خواهد شد.

انتهای پیام

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *