همایش بین المللی مقابله با گرد و غبار به کار خود پایان می دهد

اخبار اخبار محیط زیست ایران

همایش بین المللی مقابله با گرد و غبار؛ چالش ها و راه حل های عملی که 12 تیرماه با حضور 43 کشور جهان آغاز شد، امروز در حالی به کار خود پایان می دهد که ضرورت همگرایی و تعامل کشورهای جهان را برای رفع چالش های محیط زیستی بیش از پیش برجسته کرده است.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):به گزارش گروه علمی ایرنا، ایران به عنوان یکی از کشورهایی که بیشترین آسیب را در زمینه گرد و غبار دیده است، تلاش بسیاری را از جمله در سطح خارجی با رایزنی های دیپلماتیک برای حل این مشکل به عمل اورده که نتیجه آن میزبانی نخستین کنفرانس بین المللی مقابله با گرد و غبار است.
با روی کار آمدن دولت یازدهم مقوله محیط زیست جزو اولویت ها قرار گرفت و رییس جمهوری نیز همواره بر این موضوع تاکید داشت، به طوری که در سطح داخلی، نخستین مصوبه دولت، از جنس محیط زیست و در مورد احیای دریاچه ارومیه بود.
در بعد بین المللی نیز جمهوری اسلامی ایران تلاش زیادی را برای حساس کردن ذهن جامعه جهانی به موضوع حفاظت از محیط زیست به عمل اورد که همین تلاش ها در شکل گیری و تصویب چهار قطعنامه سازمان ملل در خصوص گرد و غبار نقشی اساسی داشته است به طوری که در بند هفتم آخرین قطعنامه از ایران به دلیل تلاش فراوان در شکل گیری آنها تقدیر و فرصت برگزاری نخستین کنفرانس سازمان ملل در زمینه گرد و غبار به ایران داده شد، دستاوردی که نشان از دیپلماسی صحیح کشور در برابر دنیا دارد.
در تایید این نظر، اصغر محمدی فاضل استاد دانشکده محیط زیست با اشاره به ضرورت تعامل با همسایگان و کشورهای منطقه برای موفقیت اقدامات پیشگیرانه و یا حفاظتی در حوزه محیط زیست، تلاش های دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران را زمینه ساز برگزاری نخستین کنفرانس بین المللی مقابله با گرد وغبار خواند.
همچنین معاون رئیس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست همایش را فرصت مناسبی برای همپیمانی و تقویت ارتباط های برقرار شده میان کشورها و سازمان ملل دانست و تاکید کرد: ایران از این فرصت به دست آمده برای آشنایی با فناوری های نوین، همکاری با گروه های مختلف و فعالیت های مرتبط به خوبی استفاده خواهد کرد .
مجید شفیع پور مدیر کل مرکز امور بین الملل و کنوانسیون های سازمان حفاظت محیط زیست از استقبال پر رنگ کشورها از این کنفرانس خبر داد و گفت: از 58 کشور درگیر با پدیده گرد و غبار برای حضور در کنفرانس دعوت شد که 43 کشور شرکت کردند.
نمایندگان کشورهای افغانستان، ارمنستان، استرالیا، جمهوری آذربایجان، چین، چاد، اکوادور، عراق، نیجریه، موریتانی، ژاپن، کره جنوبی، قطر، عمان، ترکیه، اسپانیا، مراکش، زلاندنو، هلند، سوئد، پاکستان، هندوستان، فرانسه، بلژیک، تاجیکستان، ایتالیا، سنگال ، اسلواکی، چک، قزاقستان، سوریه، روسیه، لبنان، صربستان، مغولستان، المان، کویت، اتریش، تونس، مکزیک ، ترکمنستان و نروژ در این همایش حضور داشتند، رویدادی که هدف اصلی برگزاری آن رسیدن به یک راهکار منطقه ای و بین المللی با تکیه بر نقاط اشتراک و دوری از اختلافات و هرگونه موضع گیری سیاسی در زمینه مقابله با گرد و غبار بود.

*** روز نخست کنفرانس
روز نخست (12 تیر) کنفرانس در مراسمی با حضور رییس جمهوری، وزیر امور خارجه و نمایندگانی از سازمان ملل در سالن اجلاس آغاز شد که دو نشست را در حد وزرای کشورهای شرکت کننده با موضوع همکاری های بین المللی، منطقه ای و ظرفیت سازی ها در پی داشت که خروجی آن بیانیه ای موسوم به بیانیه تهران با تاکید بر گفت وگو و بسیج جهانی برای حل معضل گرد و غبار بود.
یکی از موضوعات مورد توجه خبرنگاران حاضر در محل همایش، موضعگیری فضلی چرمان مدیرکل منطقه جنوب آسیا در وزارت امور خارجه ترکیه و نماینده این کشور در همایش بود که ضمن دفاع از پروژه سدسازی در جنوب شرقی این کشور گفت: تا هنگامی که بر اساس آمار و نتایج علمی منشاء گرد و غبارهای منطقه ای مشخص نشود، اعتقاد ما راسخ و تغییر ناپذیر است.
تهیه و تدوین بیانیه تهران، پایان بخش برنامه های روز نخست کنفرانس بین المللی مقابله با گرد وغبار بود که در آن بیشتر شرکت کنندگان خواستار قرارگرفتن این سند در دستور کار نشست مجمع عمومی سازمان ملل شدند که اواخر شهریور سالجاری برگزار می شود.

**روز دوم کنفرانس
در روز دوم، گروهی از شرکت کنندگان در کنفرانس به خوزستان و گروهی نیز به کاشان سفر کردند تا از نزدیک با اقدامات صورت گرفته برای مقابله با گرد و غبار آشنا شوند، معصومه ابتکار رییس سازمان حفاظت محیط زیست و اریک سولهایم معاون دبیر کل سازمان ملل متحد تیم اعزامی به خوزستان را همراهی کردند.
در این سفر سولهایم از نزدیک از تالاب هوالعظیم بازدید کرد و گفت: اولویت ما در مقابله با گرد و غبار مربوط به اهواز است.
وی با بیان این که مقابله با گرد و غبار نیاز به سه مرحله برنامه عمل دارد، اظهار کرد: اولویت اول کاهش گرد و غبار در اهواز است و در گام نخست به عنوان اولین استراتژی باید اقداماتی در اهواز همچون احیای تالاب ها و دریاچه ها انجام و پوشش گیاهی ایجاد شود.
سولهایم تاکید کرد: ایران در زمینه مقابله با ریزگرد باید خود را قوی کند و تجربه خوبی به دست آورد تا بتواند این تجارب را به کشورهای همسایه انتقال دهد.
وی مرحله دوم برای مقابله با گرد و غبار را گفت و گو و مذاکره با کشورهای همسایه از جمله سوریه، ترکیه، عراق و عربستان دانست و گفت: در مرحله سوم نیز باید از توان سازمان ملل استفاده کنیم و افراد کارشناس و تجربیات بین المللی را روی این موضوع متمرکز کنیم تا در مراحل بعد بتوانیم برای مهار این پدیده اقدام کنیم.
از سوی دیگر، خداکرم جلالی رییس سازمان جنگل ‌ها، مراتع و آبخیزداری گروه بازدید کننده از کاشان را همراهی کرد که بازدید از طرح های بیابانزدایی شهرستان کویری آران و بیدگل در شمال استان اصفهان از برنامه های سفر آنان بود.
خداکرمی در این بازدید گفت: 20 میلیون هکتار از منطقه های بیابانی کشور ایران تحت تاثیر فرسایش بادی است که با اقدامات صورت گرفته توانستیم هفت و نیم میلیون هکتار آن را کنترل کنیم.
وی افزود: حدود 2.3 میلیون هکتار جنگل دست کاشت حاصل عملیات بیابان زدایی در کشور بوده و تمام اقدامات بیابانزدایی با رویکرد مشارکت مردم و در راستای پیشبرد شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور صورت گرفته است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که ایران بیش از 164 میلیون هکتار وسعت دارد، افزود: این کشور 14 و 3 دهم میلیون هکتار جنگل، 85 میلیون هکتار مرتع و 32 میلیون هکتار بیابان دارد این در حالی است که میانگین بارندگی در کشور 250 میلی متر در سال است که یک سوم میانگین جهانی است و تبخیر در کشور نیز 2 هزار و 100 میلی متر و 3 برابر میانگین جهانی است.

*** روز سوم
در روز سوم ( 14 تیرماه ) که آخرین روز از برگزاری این کنفرانس است دو نشست تخصصی و فنی با موضوعات ‘ شناسایی منابع، پایش، پیش بینی و اندازه گیری گرد و غبار ‘ و ‘ سیاست گذاری، نوآوری، کنترل منابع و مباحث اقتصادی ‘ با حضور کارشناسان برگزار شد که قرار است خروجی این نشست ها نیز در قالب بیانیه ای عرضه شود.
بعد از پایان این نشست قرار است مراسمی در قالب اختتامیه کنفرانس و با هدف جمع بندی سه روز برگزاری آن با حضور معصومه ابتکار و خداکرم جلالی رییس سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری برگزار شود.
در نهایت، دو بیانیه برون برد صادر شده و یک گزارش سازمان ملل ماه سپتامبر در اختیار نشست مجمع عمومی سازمان ملل قرار می گیرد.
علمی 9014**
خبرنگار : کیمیا عبدالله پور * انتشار: زهره محتشمی پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *